آموزش ، پلی برای عبور از حوادث و سوانح شغلی

احسان سلمانی تهرانی

 

امروزه آموزش و تدریس مداوم و اساسی به كارگران و كارفرمایان مهمترین راه ایمن سازی محل كار برای كارگران است. هدف آن است كه پس از خروج از جلسات آموزشی راه‌های انجام بهتر كارها را یاد بگیریم و همچنین آموخته‌ها را در كار، اجرا كنیم و در پایان روز كارگران به سلامت به خانه خود بازگردند.

در این راستا طرح جامع آموزش از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید به این نكته توجه كرد كه اگر حدود 80% كارگران هر بخش تحت اینگونه آموزش‌ها قرار بگیرند کافی است. ممکن است این سوال مطرح شود که چرا حضور تنها حدود 80% كارگران و كارفرمایان در جلسات آموزشی كافی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تحقیقات بعمل آمده در كشورهای در حال توسعه نشان می دهد در صورت آموزش یك نفر به طور موثر و مفید، آن فرد بطور ناخواسته و ناخودآگاه اطرافیان و همكاران خود را نسبت به آن موارد آموزشی آگاه می‌كند. البته طرح جامع آموزشی می‌بایست شامل تمامی استانداردهایی كه كارگران و كارفرمایان نیازمند آنها هستند، باشد. بعلاوه همچنین این طرح می‌بایست فرصتی در اختیار كارگران قرار دهد كه آنها بتوانند ریسك‌ها و خطرات موجود را شناسایی و کنترل نمایند.

از سال 1998 به بعد انجمن ایمنی و بهداشت شغلی آمریكا اقدام به تدوین و اجرای طرح جامع آموزشی در ایالات مختلف نمود.

در حدود 12000 دوره آموزشی جهت آموزش بیش از 250 هزار نفر از كاركنان و كارفرمایان در مشاغلی نظیر كارهای ساختمانی، ارگونومی، کار در محیط‌های بسته و مشاغل خاص برگزار شد. طرح جامعی كه در آن سال‌ها در آمریكا اجرا شد فقط مختص به كلاس‌های حضوری نمی‌شد، بلكه از روش‌های مختلفی مانند اینترنت و كلاس‌های غیر حضوری به آموزش‌های ایمنی و بهداشت شغلی پرداخته شد.

اولین ایالتی که اقدام به تهیه و اجرای طرح جامع نمود، ایالت اورگان بود. در این ایالت از طریق اینترنت كارگاه‌های آموزشی پیشرفته، در خصوص ارگونومی و كار در شرایط سخت برگزار شد. همچنین ساكنان این ایالت از طریق سایت اینترنتی سوالات خود را مطرح می‌كردند و جواب دریافت می‌نمودند.

پس از شركت در جلسات آموزشی، گواهینامه‌های شایستگی برای افراد صادر می‌شد.  صنعت ساختمان‌سازی در ایالت اورگان در راستای كاهش سوانح و جراحات شغلی با انجمن ایمنی و بهداشت شغلی كه متولی تدوین و اجرای طرح جامع آموزش بود همكاری مستمر داشت. این همكاری در خصوص شناسایی خطرات، طراحی دوره‌های آموزشی، آموزش ایمنی پرسنل، سركارگران و ناظرین بود. آموزش‌های اولیه با هدف كاهش خطرات مربوط به آسانسور، داربست و حفاری اجرا شد.

 بعد از ایالت اورگان، ایالت واشنگتن اقدام به تهیه ویدیوهایی در خصوص صنعت ساختمان سازی با كمك متخصصین امر نمود. این ویدیوها با حضور كارگران، متخصصین و مشاوران ساختمان‌سازی، متخصصین ایمنی و نمایندگان كارگران جهت آموزش بخش بتون ریزی سقف تهیه شد. از طرف دیگر نمایندگان اتحادیه‌های كارگری در راستای پیشگیری از سوانح و جراحات كارگران در سال 1998، بودجه‌ای به  مبلغ 5 میلیون دلار برای استقرار سیستم جامع ایمنی و بهداشت شغلی به تصویب رسانند. این طرح باعث شد كه میزان سوانح و جراحات شغلی كاهش چشمگیری یابد و همچنین بخشی از این بودجه به امر بهبود روش در خصوص خطرات شغلی اختصاص یافت.

بعد از اورگان و واشنگتن، ایالت كنتاكی یك روش نوین با عنوان «برنامه مشاركت ایمنی» ارایه نمود. این برنامه یك مشاوره طولانی مدت درخصوص كارگرانی بود كه در مراكز كوچك با نرخ سوانح و جراحات زیاد مشغول بودند. این برنامه با هدف بهبود تولید، ایجاد وجدان كاری و كاهش هزینه‌های غیر ضروری انجام شد. كارگران و مدیریت متعهد شدند كه بمدت سه سال مجدانه در این برنامه شركت كنند.

 به علاوه بخش آموزش و پرورش ایالت كنتاكی یك گروه مشاوره را جهت همكاری با كارگران و مدیریت اختصاص داد. از طریق كارگاه‌های آموزشی مجهز، بخش آموزش و پرورش ایالت كنتاكی شروع به آموزش دقیق كارگران نمود و از تجهیزات سمعی و بصری و كلاس‌های سیار استفاده نمود.

در ایالت مریلند از طریق 3 برنامه، خطرات مربوط به ساختمان‌سازی، حفاری، برق و سقوط افراد مورد بررسی قرار گرفت. این برنامه که باعث ارتقای كیفیت بازرسی شد (بویژه در بخش دولتی) به كارگران كمك كرد كه مهمترین خطرات کاری خود را شناسایی كنند.

در ایالت مینه‌سوتا از طریق سمینارهای ماهیانه، خطرات صنعت ساختمان‌سازی مورد بررسی قرار گرفت. این سمینارها بسیار مورد توجه كارگران قرار گرفت؛ بطوریكه بالغ بر 125 نفر از كارگران، كارفرمایان و نمایندگان اتحادیه‌های كاری در آن شركت داشتند. مطالب سمینارها شامل تجزیه و تحلیل حوادث گذشته، استانداردهای جدید وموارد مربوط به ایمنی و بهداشت كار در صنعت ساختمان بود.

در ایالت ویرجینیا از طریق برنامه خدمات مشاوره‌ای، 2 فیلم ویدیویی در خصوص آموزش ایمنی تهیه گردید.

فیلم اول درخصوص چگونگی استقرار سیستم ایمنی و فیلم دوم در خصوص مشكلات ایمنی در مراکز اقتصادی كوچك بود. هر دو فیلم در راستای استقرار یك سیستم موثر ایمنی در مراکز اقتصادی كوچك بسیار مفید واقع شدند.

این فیلم‌ها پس از تهیه برای دیگر ایالت‌ها نیز ارسال شد تا در آنجا نیز مورد استفاده قرار گیرند. همچنین با توجه به افزایش سوانح و جراحات مربوط به صنعت چوب در جنگل‌ها، موسسه جنگل‌داری ایالتی اقدام به آموزش ایمنی و بهداشت كار نمود. در این دوره‌ها نیز در خصوص روش‌های پیشگیرانه و تهیه چك لیست‌های ایمنی آموزش‌هایی صورت گرفت.

اقدامات فوق می‌توانند در ارتقای آگاهی، دانش و مهارت افراد موثر واقع شوند به طوری که تنها راه عبور از سد سوانح، حوادث و جراحات شغلی، عبور از مسیر آموزش می‌باشد.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه