کاهش ریسک ‏های ایمنی در پروژه ‏های ساختمانی

 

کاهش ریسک ‏های ایمنی در پروژه ‏های ساختمانی با استفاده از روش درخت خطای فازی

 

 

عبدالله اردشير، رئیس پژوهشکده محیط زیست،دانشیار دانشکده عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مهدی مهاجری، دانشجوی کارشناسی ارشد عمران، دانشکده عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مهران امیری، کاندیدای مقطع دکترا مهندسی عمران، دانشکده عمران و محیط زیست، دانشگاه امیرکبیر

 

مقدمه:

صنعت ساخت و ساز يکي از خطرناکترين صنايع از نظر تلفات مربوط به کار، نرخ آسيب ‏ديدگي و پرداخت غرامت به کارگران شناخته شده است. در اين صنعت صدمات کشنده، آسيب‏ های جدی شغلي و زمان از دست رفته کار با توجه به طبيعت منحصر بفرد آن رخ مي‏دهد[1]. طبق آمار وزارت کار و امور اجتماعی در سال‏های اخیر در کشورمان از کل حوادث بوجود آمده در صنایع بطور متوسط حوادث کارگاه ‏های ساختمانی، 37 درصد را به خود اختصاص داده است. [2] بنابراین توجه به ایمنی و کاهش حوادث ایمنی در این صنعت ضروری به نظر می‌رسد. روش تجزیه و تحلیل درخت خطا (FTA) می‌تواند در شناسایی همه حالت ‏های شکست، ارزیابی تاثیر آنها و برنامه ‏ریزی برای اقدامات اصلاحی کمک کند. هدف از این مطالعه استفاده از این روش برای کاهش ریسک‏های ایمنی در صنعت ساختمان است.

 

روش تحقیق

در این تحقیق از روش فازی آنالیز درخت خطا ((FFTA برای شناسایی علل ریشه ‏ای ریسک‏ها استفاده می‌شود. این روش بارها برای آنالیز حوادث، شناسایی ارتباط بین علت حوادث و منطق آنها استفاده شده است. [3] ابتدا گروه ارزیابی ریسک به کمک کارشناسان ایمنی، متخصصان، مشاوران و مهندسین ناظر پروژه ‏های ساختمانی تشکیل می‌شود. سپس فعالیت‎های اصلی پروژه‏ ها، ریسک‏های آنها شناسایی می‌شود. در این مطالعه پس از مشورت و مطالعه پیشینه حوادث ساختمانی، ریسک سقوط از ارتفاع را جزء مهمترین ریسک در پروژه ‏های ساختمانی شناخته شد و علل ریشه ‏ای ریسک از دید کارشناسان و مشاهدات کارگاهی مورد بحث در گروه قرار می‌گیرند. سپس به کمک ساختار درخت خطا، به بررسی ریشه‏ای ریسک سقوط پرداخته می‌شود (شکل1) و پرسشنامه ‏هایی برای درخت خطا براساس عبارات زبانی (خیلی کم، کم، متوسط، زیاد، خیلی زیاد) تهیه شده و بین کارشناسان ایمنی، ناظران و پیمانکاران توزیع و تکمیل می‌گردد.

 

دانلود کامل مقاله (PDF)

 

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه