یکپارچه­ سازی ملاحظات زیست­ محیطی در طراحی و توسعه محصول

امیر رادفر

 

مقدمه:

محصولات وخدمات مختلف، پیامدها و اثرات مخرب زیست محیطی متفاوتی دارند و معمولا در قسمتی از چرخه عمر یك محصول، بروز می­ نمایند. برخی از این پیامدها (اثرات) كم اهمیت و برخی دیگر مهم و بارز بوده و دامنه و محدوده جغرافیایی بسیار وسیعی را -در حد كل دنیا- متاثر می­ سازند (ازجمله اثرگذاری برروی گرم شدن  كره زمین). در عین حال میزان توجه و علاقه­ مندی مشتریان و مصرف‏ كنندگان به جنبه­ ها و اثرات زیست­ محیطی محصولات به شدت درحال افزایش است و علاقه­ مندی مذكور در قالب بحث­های توسعه پایدار، طراحی سبز، موافقتنامه­ های زیست­ محیطی بین­ المللی، محصول سبز، قوانین ملی و غیره از طرف مشتریان به سمت دولت­ ها، سازمان­ ها، نهادهای غیردولتی و تولیدكنندگان دنبال می‏ شود.

پدیده جهانی شدن، بازارهای جهانی و به تبع آن ارتباطات گسترده درسطح دنیا نیز، مقوله حفاظت از محیط‏زیست را پراهمیت نموده و امروزه بسیاری از سازمان­ ها و تولید كنندگان به این موضوع مهم پی‏ برده­اند كه اعمال ملاحظات زیست محیطی در طراحی محصولات و توسعه آنها منافع زیادی را به دنبال دارد. از جمله این منافع می­ توان به كاهش هزینه­ ها، افزایش كیفیت محصول، ایجاد فرصت­ های جدید كاری و افزایش قدرت رقابتی در بازار اشاره نمود. لازم به ذكر است كه شناسایی جنبه­ های زیست محیطی یك محصول در طی چرخه عمر خود ساده نیست و پیچیدگی­ های خاص خود را دارد. آنچه حایز اهمیت ویژه است، توجه به عملكرد زیست محیطی محصول در طی دوره استفاده از آن می­ باشد و بدیهی است كه این ملاحظات می­باید به‏ صورت متوازن با سایر فاكتورهای مرتبط با محصول از قبیل عملكرد و كاركرد مورد انتظار از آن، ملاحظات ایمنی در محصول، هزینه، بازار، كیفیت و سایر نیازمندی­ ها و الزامات در طراحی محصول مورد توجه قرارگیرد. جهت اعمال ملاحظات زیست محیطی در طراحی محصولات یك سازمان، موضوعات كلان زیست‏ محیطی می­ باید در استراتژی­ ها وسیاست­ های كاری سازمان­ ها جای گرفته و نهادینه شود.

به هرحال وجود تفكر زیست‏ محیطی در سازمان، باعث می ­شود تا با اطلاع قبلی از چگونگی تعامل زیست­ محیطی فعالیت­ ها، خدمات و محصولات ارا­یه شده با محیط پیرامون، بهبود و اصلاحات زیست­ محیطی مورد نظر در طراحی محصولات و در بخش توسعه، اعمال گردد و تصمیمات هم‏ راستا با سیاست حفاظت از محیط زیست در بخش­ های مختلف سازمان از جمله واحد طراحی اتخاذ گردد.

امروزه كلیه سازمان­ ها صرف‏نظر از نوع فعالیت، اندازه سازمان، موقعیت و محل استقرار، پیچیدگی و محصولاتشان، توجه به مقوله محیط زیست را در طراحی محصول، به‏ عنوان یكی از پارامترهای مهم و اساسی مد نظر قرار می­ دهند و این موضوع از سوی مشتریان، جامعه، بازار، سهامداران و كلیه طرف­ های ذینفع نیز به شكل روزافزونی مورد توجه قرار گرفته است.

 

1- هدف كلان و منافع حاصل از اعمال ملاحظات زیست محیطی در طراحی محصول

 هدف اصلی و كلان از ادغام ملاحظات زیست محیطی در فرآیند طراحی و توسعه محصول، كاهش اثرات مخرب زیست محیطی محصولات است. همزمان  با توجه به این هدف و رسیدن به آن، منافع بسیاری برای سازمان، مشتریان، سهامداران و طرف­ های ذینفع حاصل خواهد شد. از جمله این منافع می­ توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

 • كاهش هزینه­ ها از طریق بهینه كردن مصرف مواد و انرژی مصرفی در محصول؛
 • افزایش نوآوری و خلاقیت در سازمان؛
 • برآورده ساختن نیازها و انتظارات مشتریان؛
 • ارتقای سطح كیفی نام تجاری سازمان و تصویر مثبت آن در اذهان عمومی؛
 • بهبود سطح وفاداری مشتریان نسبت به سازمان و محصولات آن؛
 • جذب سرمایه و منابع مالی از سوی سرمایه گذاران مسوول و علاقه­ مند به مسایل زیست محیطی؛
 • ارتقای انگیزش پرسنل سازمان (كه از تولید محصولات سازگار با محیط زیست راضی و خوشحال می­باشند)؛
 • افزایش سطح دانش در خصوص محصولات تولیدی؛
 • كاهش بدهكاری سازمان به جامعه از طریق كاهش اثرات و پیامدهای مخرب زیست محیطی؛
 • بهبود روابط با قانونگذاران زیست محیطی.

 

 

2-  ملاحظات استراتژیك

برخی از موضوعات استراتژیك كه در جریان اعمال ملاحظات زیست محیطی در طراحی محصول مورد توجه قرار می­ گیرند عبارتند از:

 

 • پیاده ­سازی ملاحظات زیست محیطی در مراحل اولیه و ابتدایی طراحی محصول؛
 • چرخه عمر محصول و آنالیز این چرخه از مراحل اولیه تولید (موادخام) تا مرحله انتهایی عمر محصول؛
 • تقاضا و نیاز مشتری؛
 • فعالیت­ های رقبا در بازار؛
 • فعالیت­ های تامین كنندگان؛
 • ارتباط با سرمایه­ گذاران، تامین كنندگان منابع مالی، بیمه كنندگان و سایر طرف­ های ذینفع و در نهایت استفاده از استراتژی ارتباطات به‏ عنوان بخشی از فرآیند اعمال ملاحظات زیست‏ محیطی در طراحی و توسعه محصول كه طی آن و در جریان ارتباطات داخلی، خط ‏مشی سازمان و اثرات و پیامدهای زیست‏ محیطی محصول به اطلاع كلیه پرسنل رسیده و همچنین در ارتباطات برون سازمانی، تلاش می­شود تا با سهامداران، مشتریان، قانونگذاران و تامین‏ كنندگان درخصوص لزوم و چگونگی اعمال ملاحظات زیست محیطی در طراحی محصولات، ارتباط تعاملی مناسبی را برقرار نمود.

 

3-  ملاحظات مدیریتی و نقش مدیریت سازمان در اعمال و ادغام نیازمندی­های زیست محیطی

به منظور اعمال صحیح و مناسب ملاحظات زیست محیطی در طراحی و توسعه محصولات، علاوه بر تلاش و توجه مسوولین توسعه و طراحان، حمایت مدیریت سازمان نیز لازم و ضروری بوده و بدون این حمایت، فعالیت­ های اثر بخشی در زمینه اعمال ملاحظات زیست محیطی در طراحی محصولات انجام نخواهد شد.

به تبع حمایت مدیریت ارشد سازمان از ادغام نیازمندی­ های زیست محیطی در طراحی محصولات، كلیه عوامل و فعالان مرتبط از جمله كارشناسان كیفیت، مسوولین توسعه محصولات، مهندسین طراح، متخصصین بازاریابی، كارشناسان تولید، مسوولین خرید، كارشناسان محیط زیست و خدمات پس از فروش و … همگی درگیر خواهند شد. به هرحال مدیریت یك سازمان با ایجاد اهداف كلان مشخص، نقش تعیین‏ كننده ­ای را در ایجاد برنامه­ های عملیاتی جهت ادغام تفكر زیست محیطی در طراحی محصولات، عهده­ دار است. از جمله این اهداف می­توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

 • بهبود مستمر متغیرهای زیست محیطی در محصولات؛
 • مدیریت زنجیره تامین و تامین­ كنندگان؛
 • مشاركت فعال كلیه پرسنل به خصوص شاغل در طراحی و توسعه محصولات جهت ارتقای زیست محیطی محصولات؛
 • توجه به خلاقیت و نوآوری (در ارتباط با ویژگی­ های مثبت زیست محیطی محصولات).

 

نكته مهم دیگر، ضرورت وجود نگاه پیشگیرانه در طراحی محصولات می ­باشد كه مدیریت ارشد سازمان در تقویت این تفكر و رویكرد، نقش به­ سزایی را ایفا می­نماید. با چنین رویکردی، قبل از اینكه اثرات و پیامدهای زیست محیطی محصول بروز نمایند، با یك تفكر پیشگیرانه ملاحظاتی در طراحی و تولید به كار گرفته می­شود كه پیامدهای پیش­ بینی شده به حداقل برسند.

 

4-  مشاركت و مسوولیت واحدهای مختلف یك سازمان در طراحی زیست‏ محیطی محصول

سازمانی در طراحی زیست ‏محیطی محصولات خود موفق خواهد بود كه تخصص­ ها و واحدهای مختلف آن از قبیل: طراحی، مهندسی، بازاریابی، محیط زیست، كیفیت، خرید، فروش، توزیع و غیره در اعمال ملاحظات زیست محیطی مداخله و مشاركت داشته باشند. از جمله وظایف و مسوولیت­ های مهم واحدهای مختلف یك سازمان در این زمینه می­ توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

 • انجام تحقیقات و به‏ كارگیری راه­ حل­ های ابداعی در طراحی و توسعه محصولات (كه معمولا وظیفه برنامه ­ریزان، طراحان و توسعه دهندگان محصولات در یك سازمان می­باشد).
 • بررسی، جستجو و مستندسازی موضوعات، جنبه­ های زیست محیطی و پیامدهای مخرب زیست محیطی محصولات و فرآیند­های تولیدی مربوطه در زمینه­ های مختلف از جمله: مواد مصرفی، اجزای به‏ كار گرفته شده در تولید محصول و مدیریت پسماند و ضایعات (كه معمولا توسط كارشناسان محیط زیست انجام می­گیرد).
 • برقراری ارتباط با تامین كنندگان، خرده فروشان، مشتریان، بازیافت كنندگان و دفع كنندگان (معمولا از وظایف كارشناسان و پرسنل محیط زیست است).
 • جمع­ آوری و مستندسازی اطلاعات در خصوص نیازمندی­ های سازمان در طراحی و تولید محصولات با درنظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی و اطلاع به تامین كنندگان جهت برآورده نمودن خواست ازمان و نیازمندی­ های مذكور (مدیران خرید).
 • بررسی و امكان‏ سنجی استفاده از تكنولوژی­ های مورد نیاز جهت تولید محصولات جدید و سازگارتر با محیط زیست (معمولا از وظایف مدیریت و تولید).
 • افزایش سطح آگاهی پرسنل و مردم در ارتباط با تغییر و تحولات زیست­ محیطی اعمال شده در محصولات جدید از طریق آموزش و اطلاع ­رسانی (معمولا از وظایف واحدهای آموزش و محیط زیست).
 • بررسی و دستیابی به آخرین دستاوردها و نتایج در زمینه قوانین و مقررات زیست محیطی، فعالیت­ های رقبا و نیاز مشتریان و نیز تهیه و ارایه اطلاعات استراتژیك درخصوص مسیر توسعه و قیمت نهایی محصولات جدید با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی (از امور جاری در یك سازمان كه حسب صلاحدید توسط افراد مسوول انجام می­ گیرد).

 

 5-    ملاحظات زیست‏ محیطی خاص و مرتبط با محصول

الف - جنبه­ ها و پیامدهای زیست محیطی یك محصول:

 

هر محصول با توجه به ماهیت وجودی خود، می­ تواند جنبه­ ها و پیامدهای مخرب زیست محیطی متفاوتی را به همراه داشته باشد (برای مثال آلاینده­ های خروجی از یك محصول مثل خودرو، منابع طبیعی مصرف شده در تولید محصول و ... كه معمولا پیامدهایی از قبیل آلودگی هوا، آب، خاك و تغییرات شرایط آب و هوایی را ایجاد خواهند نمود)

به هرحال و در هر شرایط، اثرات زیست محیطی یك محصول از طریق مواد و انرژی­ های مصرف شده در طی مراحل مختلف تولید و مصرف آن و نیز آلاینده­ های خروجی ناشی از هر مرحله تولید و عمر محصول، تعیین و شناسایی می­ گردد. در شرایطی كه سازمان ارایه دهنده خدمات است، معمولا اثرات زیست محیطی مورد نظر در ارتباط با امكانات فیزیكی مورد استفاده جهت ارایه و توزیع خدمات، تعیین و محاسبه می­ گردد.

 

ب- لزوم به‏ كارگیری ملاحظات زیست محیطی در مراحل اولیه طراحی

همانگونه كه قبلا هم اشاره گردید، به منظور اجرای صحیح یك برنامه ادغام شده و یكپارچه در تولید محصولات با ملاحظات زیست محیطی، به ‏كارگیری اطلاعات و پیاده­ سازی این مرحله در مراحل اولیه و آغازین طراحی امری ضروری و بسیار موثر می­ باشد.

 

ج- بررسی دقیق چرخه عمر محصول

به منظور دستیابی به طراحی مناسب زیست محیطی برای یك محصول جدید، شناسایی و بررسی دقیق كلیه اثرات مخرب زیست محیطی انواع قبلی آن محصول در طی مراحل مختلف عمر خود با استفاده از روش چرخه عمر، از اقدامات مهم و ضروری می­باشد.

جهت بررسی دقیق و هرچه بهتر این موضوع، استانداردهای راهنما از قبیل ایزو 14040 ، 14041 ،14042، 14043، 14048 ازطریق سازمان بین­ المللی استاندارسازی (ISO) تهیه شده است.

 

د- ایجاد توزان بین ملاحظات زیست محیطی و عملكرد مورد انتظار از محصول

به هنگام توجه به ملاحظات زیست محیطی در طراحی یك محصول، انتظارات مشتریان از محصول و عملكرد مورد انتظار از آن نیز نباید فراموش شود. لازم است توازنی متناسب بین پارامترهای مذكور توسط سازنده و طراح مد نظر قرارگیرد. به هرحال كیفیت، قیمت، عملكرد مورد انتظار از محصول و... می­ باید به‏ طور همزمان با اعمال ملاحظات زیست محیطی در طراحی محصول مورد توجه قرار گیرند.

 

نتیجه­گیری

با درنظر گرفتن نیاز مشتریان و جامعه، اهداف كلان سازمان، مسایل اقتصادی و لزوم قابلیت رقابت­ پذیری یك سازمان و نیز ضرورت توجه به توسعه پایدار از طریق تولید محصولات و ارایه خدمات با رعایت كامل مسایل زیست محیطی، امروزه كلیه سازمان­ ها می­ باید اعمال ملاحظات زیست محیطی را در طراحی محصولات خود، به‏ عنوان بخش مهمی از استراتژی خود قرار داده و سعی نمایند از طرق مختلف از جمله كاهش اثرات زیست محیطی مواد و اجزای به‏ كار رفته در محصولات، توجه به انرژی­های مورد نیاز و مصرفی در كل چرخه عمر محصول و طراحی محصولات با حداقل كاربری انرژی و یا استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر برای محصولات (برای مثال استفاده از انرژی خورشیدی به جای سوخت­ های فسیلی)، طراحی جهت امكان استفاده مجدد از محصول یا قطعات، بازیافت­ پذیری محصولات، راحتی دمونتاژ كردن محصولات و ...  نظام مدیریت زیست محیطی را با سایر سیستم­ های تولید یكپارچه نموده تا بدین صورت بتوانند با استفاده از یك سیستم یكپارچه تولیدی، به كلیه احتیاجات و نیازمندی­ های تولید در عصر حاضر پاسخگو باشند.

 

منابع

1- International Organization for standardization (ISO) , 2002 ,   ISO 14062

2- Kun – Mo Lee , 2003 , Integrating environmental aspects into product design and development .

3- Design for Environment : Building Partnerships for Environmental Improvement , EPA1744/R-97/005 , July 1999 . US EPA , Washington DC.

4- Journal of sustainable Product design , Quality Journal , Kluwer Academic Publishers , Dordrecht , Netherlands , ISSN 13         67-6679

5- LEWISH. , Design + Environment , A Global Guide to Designing Greener Goods , Greenleaf  Publisting , Sheffield UK 2001 .

6- M . CHARTER (ed.) Managing eco-design , training solution , center for sustainable Design , Farnham : UK , 1997

7- YAMATO M. , A study of EMS and LCA Application in Automobile Eco Design , (SAE Technical paper 982203) Presented at Total Life Cycle Conference Austria , 1998

8- RITZEN S. , integrating Environmental Aspects into Product Development Proative Measures . Royal institute of Technology (KTH) . Stockholm , Suedem , 2000

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه