نكات ارگونومیك در زمان خرید كفش

تحریریه نشریه پیام ایمنی

 

خرید یک جفت کفش، شاید کار ساده و آسانی به نظر برسد. حتما با خودتان می گویید به فروشگاه می روید و از بین انواع کفش در رنگ و طرح و مدل های مختلف، هر کدام که بیشتر خوش تان آمد و به دلتان نشست انتخاب می کنید و می خرید، اما موضوع به همین آسانی هم نیست. برای خرید یک جفت کفش مناسب، باید به نکات مهمی توجه کرد. کفش ها بیش از سایر لباس ها و پوشش ها در راحتی، شادابی و سلامت شما موثرند، بنابراین ارزش دارد که کمی بیشتر وقت صرف کنید و این کار را جدی بگیرید.

پوشیدن کفش مناسب در هنگام راه رفتن، دویدن، سر خوردن و... نه تنها سلامت پا را تضمین می کند بلکه در طول عمر غضروف های مابین مهره ها در ستون فقرات و زانوها نیز بسیار تاثیر دارد. در ضمن انتخاب یک کفش مناسب در کنار زیبایی باید به راحتی انگشتان پا و پاشنه توجه داشت. لازم است شرایط فیزیکی استخوان ها و مفاصل پا را در ضمن استفاده از کفش در نظر گرفت. باید بدانیم که هر کفش برای فعالیتی خاص طراحی می شود. برای ورزش کردن، برای مهمانی و یا برای کار!

در اینجا می خواهیم شما را به دانستن چند نکته ساده در زمینه خرید کفش مناسب دعوت کنیم تا در هر سنی که هستید بتوانید از شروع دردهای مفاصل و آسیب های استخوانی که ممکن است در آینده ای نه چندان دور در انتظارتان باشد جلوگیری کنید.

کفش مناسب

مناسب‌ترین کفش برای آقایان که بیشتر ساعات روز کفش به پا دارند، کفش چرم با منافذی برای پیشگیری از تعریق پا و کفی نرم و قابل انعطاف با پاشنه‌ای کمتر از 3 سانتیمتر برای راحتی بیشتر است. خانم ها هم بهتر است از کفش هایی که پاشنه آن کمتر از 3 سانتی‌متر است، استفاده کنند. پوشیدن کفش های نوک تیز و پاشنه بلند برای مهمانی، هر چند وقت یک بار و به مدت کم اشکالی ندارد، اما به طور کلی توصیه می شود پاشنه کفش بیشتر از 5 سانتی‌متر نباشد.

 

خطر کفش  های پاشنه بلند

گاهی وقت ها با پوشیدن یک کفش پاشنه بلند آن قدر از بلند قد شدن کاذب و موقت مان احساس رضایت می کنیم که یادمان می رود پوشیدن این کفش ممکن است به سلامتی مان آسیب برساند.

ضمن اینکه پوشیدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسیب نمی رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان های ستون فقرات و لگن هم آسیب وارد می کند. وقتی شما کفش پاشنه بلند می پوشید، کمر برای جبران فشار وارد شده به پاها، قوس زیادی به خود می گیرد و از حالت طبیعی خارج می شود. در این حالت فشار زیادی به دیسک های بین مهره ای ستون فقرات و مفصل زانو وارد می شود. مقدار این فشار به ارتفاع پاشنه کفش بستگی دارد و هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار بیشتری به عضلات، استخوان ها و مفاصل وارد می شود.

در مقایسه با کفش های پاشنه کوتاه، کفشی با پاشنه ای حدود 5/2 سانتی‌متر 22 درصد، کفشی با پاشنه 5 سانتی‌متر 57 درصد و کفشی که پاشنه 8 سانتی‌متری 76 درصد به دیسک های بین مهره ای و زانو بیشتر فشار وارد می کند.

به علاوه کفش های پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پاها را فشرده و منقبض می کنند و عملیات خون‌رسانی در این عضلات را مختل می کنند. همچنین کفش های تنگ و پاشنه بلند پوست پا را از حالت طبیعی خارج کرده و پس از مدتی آن را ضخیم کرده و پینه ایجاد می کنند. پینه های پا، اغلب دردناک بوده و پا را بد شکل می کنند.

 

نکات زیر را هنگام خرید کفش در نظر بگیرید:

1- برای پای بزرگ‌تر کفش بخرید. در بعضی افراد اندازه هر دو پا کاملا یکی نیست و ممکن است یکی از پاها بزرگ‌تر از دیگری باشد. برای پای بزرگ‌تر کفش بخرید و اگر لازم بود برای پای کوچک تر از کفی استفاده کنید.

2- صبح خرید نروید. بعد از ظهر و ساعات پایانی روز بهترین زمان برای خرید کفش است. اندازه پاها در طول روز تغییر می کنند. پاها در پایان روز و بعد از چند ساعت راه رفتن و ایستادن، اندازه بزرگ‌تری نسبت به ساعات اولیه روز دارند.

3- اول کفش را بپوشید، بعد بخرید. ممکن اندازه پاها تغییر کند. برای خرید کفش حتما خودتان بروید و آن را در مغازه بپوشید و امتحان کنید و صرفا به خاطر اینکه کفشی اندازه کفش قبلی تان است، آن را نخرید.

4- به پنجه کفش دقت کنید. پنجه کفش نباید باریک و تیز باشد. انگشت ها باید راحت بوده و روی هم قرار نگیرند. دقت کنید انگشت شست به اندازه کافی جا داشته باشد و راحت بتواند حرکت کند. کفش نباید آن قدر گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بیرون بیاید.

5- کفشی با رویه مناسب بخرید. جنس رویه کفش باید نرم و قابل انعطاف باشد. کفش های چرمی ، مناسب ترین جنس رویه هستند. کفش هایی با رویه پلاستیکی مناسب نیست و موجب تعریق و بوی بد پا می شود. کفش های پارچه‌ای و برزنتی هم برای فصول گرم سال انتخاب مناسبی هستند.

6- قسمت بیرونی و خارجی کف کفش که با سطح زمین تماس دارد، باید از جنس محکم و با دوام بوده و سطح آن هم صاف و لیز نباشد. قسمت داخلی کفی باید نرم باشد تا پا در آن احساس راحتی کند.

7- کفش های پاشنه بلند و همچنین تخت نخرید. کفش های پاشنه کوتاه آسیب کمتری به پاها می رسانند، اما کفش های بدون پاشنه با کفی تخت مناسب نیستند. بهتر است پاشنه کفش کمتر از 3 و بیشتر از 5 سانتی‌متر نباشد.

8- صندل های لاانگشتی که در فصل تابستان بسیار متداول می شود، به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا پوشیدن این مدل ها باعث ایجاد تغییر در نحوه راه رفتن عادی و طبیعی شده و در نهایت به پاها و زانو آسیب می رسانند.

 

چند نکته راجع به خرید کفش برای کودکان

والدین باید در موقع خرید کفش مدرسه به چه نکاتی توجه کنند؟

1- هنگام خرید کفش برای بچه ها، علاوه بر موارد فوق و سلیقه خود بچه، دقت کنید بتوانند به راحتی خودشان کفش شان را بپوشند و از پایشان در بیاورند. این موضوع در ایجاد حس استقلال و اعتماد به نفس شان خیلی مهم است.

2- هرگز برای خرید کفش مدرسه، بدون حضور کودکتان اقدام نکنید. حتما در هنگام خرید کفش، کودکتان باید هر دو لنگه کفش را امتحان کند.

3- روزی را برای خرید کفش مدرسه کودکتان انتخاب کنید که صبر و فرصت کافی دارید.

4- سکوت کودکان در هنگام به پا کردن کفش را به معنای مناسب بودن آن فرض نکنید.

5- از کودک بخواهید با کفش چند قدمی راه برود. به نحوه راه رفتن او دقت کنید.

6- بهتر است در حالت ایستاده کودکتان، بین انگشت بزرگ پای او و نوک کفش به اندازه ضخامت انگشت شصت دستتان فاصله باشد.

7- خرید کفش های بزرگ و نیز خرید کفش تنگ هر دو به یک اندازه، به سلامت پاهای کودک آسیب می زنند. اندازه شدن کفش به پای کودک را به ماه های آینده واگذار نکنید.

8- با توجه به تغییر و افزایش سایز پای دانش آموزان بر حسب ضرورت، کفش جدیدی تهیه کنید. منتظر جدا شدن کف کفش یا پاره شدن آن نباشید.

9- قبل از خرید کفش مدرسه، به کف آن هم توجه کنید. اگر کف کفش صاف باشد، دانش آموز در حین بازی و ورزش در معرض خطر لیز خوردن خواهد بود. این خطر در روزهای بارانی شدیدتر است.

10- اگر دانش آموزان دختر به کفش های پاشنه دار علاقه مندند، حداکثر پاشنه دو و نیم سانتی متری را به شما پیشنهاد می کنیم.

11- کفش های با کفی و پاشنه بسیار نازک هم مورد تایید نیستند.

12- بهتر است برای ساعت های ورزش دانش آموزان، کفش ورزشی جداگانه ای تهیه شود.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه