ارگونومی در کارگاه‏ های مکانیکی

فاطمه عضدی، مرکز بهداشت شهرستان ارومیه

 

 

حمل بار سنگین

در واحد مکانیکی جهت تعمیر، بخشی یا تمام قطعات موتور به خارج از ماشین و محیط کارگاه انتقال داده می‏شود که این قطعات بسیار سنگین بوده و دستگیره مناسبی جهت حمل دستی ندارند و به دلیل روغن کاری و وجود مواد شیمیایی بر روی بدنه قطعات و ایجاد سطح لغزنده حمل و جابجایی این قطعات با دشواری انجام می‏شود. بمنظور پیشگیری از اختلالات اسکلتی – عضلانی باید توجه داشت که بلند کردن و جابجایی بارهای سنگین با استفاده از انواع جرثقیل (ثابت و متحرک) انجام گردد.

 

 

 

البته لازم به ذکر است استفاده از جرثقیل نیازمند رعایت اصول ایمنی هنگام کار با آنها خواهد بود تا جرثقیل به صورت ناگهانی باز نشده و حادثه ساز نباشد.

جهت اجرای طرح ارگونومی در کارگاه‏ های مکانیکی به صورت مناسب وجود چاله سرویس و جرثقیل هر دو در کارگاه الزامی است.

 

        

شرایط چاله سرویس مناسب

1- ارتفاع چاله سرویس باید متناسب با قد کارگر بوده تا نیازی به استفاده از وسایل اضافی مثل جعبه و بشکه و ... جهت تنظیم ارتفاع حد دسترسی به موتور ماشین نباشد.

2- دیوار و کف چاله سریس باید قابل شستشو بوده تا از تجمع روغن های اضافی در دیوارها و کف جلوگیری شود.

3- پله‏ های باید پوشش مناسب داشته باشند تا از لیز خوردن کارگر هنگام حرکت جلوگیری شود.

 

 

 

کارگاه ‏های مکانیکی

در کارگاه‏ های مکانیکی به دلیل ماهیت کار کارگران مجبور هستند که به صورت خوابیده و حالت بدنی نامناسب و ناراحت کننده به مدت طولانی در قسمت زیر خودرو تعمیرات لازم را انجام دهند همانطور که در عکس مشاهده می‏شود تکرار روزانه این حالت زمینه ساز ایجاد مشکلات اسکلتی – عضلانی است. جهت رفع این وضعیت فیزیکی نامناسب و پیشگیری از این مشکلات ضرورت دارد شرایطی ایجاد شود که فضای کار کافی و به کارگیری مناسب اندام ها خصوصاً اندام های فوقانی وجود داشته باشد لذا احداث چاله سرویس می‏تواند در هنگام تعمیرات قطعات خودرو وضعیت قابل قبول‏تری جهت بکارگیری اندام های فوقانی فراهم نماید.

 

 

 

نتایج

با اجرای صحیح و ارائه آموزش های لازم در خصوص ارگونومی می‏توان از بلند کردن بارهای سنگین به صورت دستی و کار در وضعیت های فیزیکی نامناسب کارگران جلوگیری کرده و با بهبود وضعیت های کاری نامناسب در کاهش بروز اختلالات اسکلتی – عضلانی در طولانی مدت نقش موثری را ایفا کرد.

 

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه