پیشگیری از اختلالات استخوانی- عضلانی

فاضله كتایون مدیری، كارشناس ارشد مركز سلامت محیط و كار

 

به طور كلی عارضه استخوانی- عضلانی به عارضه ای اطلاق می شود كه بر روی  استخوان ها و عضلات بدن و همچنین بافت های نگاهدارنده آن  اثر می گذارد و اغلب این عوارض در بخش گردن، پشت و دست ها و پاها شروع شده و پیشرفت می كند و علایم آن در ناحیه كمر و اندام های حركتی به خصوص دست ها و شانه ها گسترش یافته و درد آن شدید شده و تا از حد از كار افتادگی پیش خواهد رفت.

 

عوامل موثر در بروز عارضه

عوامل گسترده در دو گروه اصلی قرار می گیرد:

 

الف) حمل دستی بار: طراحی نادرست و تكنولوژی بلند كردن بار به روش غلط، خطر ابتلا به صدمات استخوانی – عضلانی را  افزایش می دهد؛ تا جایی كه در دهه 90 بیش از 55 هزار صدمه ناشی از بلند كردن دستی بار و حوادث ناشی از آن گزارش شده است.

 

ب) فعالیت های تكراری: اغلب در كارهایی كه با سرعت انجام می گیرد، مانند مونتاژ، كارهایی كه توسط ماشین‎ آلات كنترل می گردد و بسته بندی، اپراتور نیاز به اعمال نیروی زیاد دارد و در وضعیت نامناسب بدنی قرار می گیرد و بالطبع مشكلات خاصی برای كارگر پدید می آید.

 

علایم چیست؟

علایم معمولا شامل درد، بی حسی، گزگز شدن اندام، محدود شدن حركات بدنی و عدم توانایی در انجام وظایف است. در بعضی موارد تاثیر یك صدمه خاص بر روی بخشی از بدن نمایان گشته كه دردهای مزمن ستون فقرات از این دسته اند.

طبق تحقیقات به عمل آمده عامل اصلی بروز این عوارض، مكان های كاری و ابزار كار غیر استاندارد می باشد كه برای مثال می توان از كارگاه های تولید پوشاك، مرغداری، خطوط مونتاژ، كار با صفحه كلید و ... را نام برد.

 

آیا می توان از بروز این عوارض پیشگیری نمود؟

در اكثر مواقع پاسخ به این سوال مثبت است و تصحیح شرایط كار اغلب چندان مشكل نیست. یك مورد از اصلاح شرایط كار، بررسی نحوه انجام كار یعنی اصلاح قسمت نشیمنگاهی نظیر صندلی های ماشین آلات و وضعیت نشستن فرد در داخل ماشین آلات می باشد. البته در این راستا كارفرمایان باید برای تامین سلامت كارگران اقدام نموده و به نحو صحیح مشاغلی را كه مشكل آفرین هستند را شناخته و اطمینان حاصل كنند كه ایستگاه های كاری به طور ایمن و صحیح تنظیم گردیده است و در غیر این صورت  در جهت اصلاح آن گام بردارند. در این میان آموزش كارگران در خصوص حمل صحیح بار از اهمیت خاصی برخوردار است تا بتوان ایمن كار كردن را در وجود او نهادینه نمود.

 

پیشگیری از پیشرفت اختلالات اسكلتی عضلانی

برای جلوگیری از پیشرفت این عوارض باید مشكلات اسكلتی – عضلانی را جدی گرفت و با مسوولین بهداشت و ایمنی كارگاه در میان گذاشت تا این مشكلات به شكل مزمن در نیامده و باعث از كار افتادگی نشود .

همچنین در صورت بروز این عوارض، مراجعه به پزشك و ارایه اطلاعات لازم به وی جهت اخذ تصمیم مناسب الزامی است. لازم است اطلاعاتی نظیر شرایط كار، ابزار كار و ... ارایه گردد تا اگر فرد در اثر محیط كاری به عارضه مبتلا گشته، اقدامات لازم برای پرداخت خسارت و غرامت های ناشی از كار صورت پذیرد.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه