سیستم های حفاظتی برای اتاق های سرور

بهمن اسماعیلی، شرکت پتروشیمی بوعلی سینا

 

با توجه به آنکه اطلاعات در دنیای امروز از ارزش بسیار بالایی برخوردارند و با توجه به آنکه اتاق های سرور در کلیه شرکت ها، به خصوص شرکت های دولتی به علت حفظ اطلاعات شرکت از ارزش بسیار بالایی برخوردارند، لذا نیازمند سیستم حفاظت در برابر آتش سوزی کارآمدی می باشند که در لحظه بروز حادثه نسبت به اطفای حریق اقدام نماید. سیستم حفاظتی ذیل در نمونه ای پیشرفته برای مقابله با حوادث به شمار می رود.

همانطور که می دانیم هنگام بروز حریق سرعت توسعه شعله به صورت نمایی افزایش پیدا می کند. به همین دلیل اطفای سریع موجب کاهش چشمگیر تلفات و خسارات می گردد. جهت ایمن سازی نقاط مختلف خطرخیز و با ارزش مانند اتاق های سرور، سالن های تولید، انبارها، ماشین آلات خطوط تولید، سالن تاسیسات، سالن جلسات، تابلوهای برق ، تونل های کابل و رایزرها، سینی کابل ها، اتاقک های آسانسور و تابلوهای کنترل مربوطه، اتاق کنترل و تجهیزات کنترلی و مخابراتی و دیتا و سیستم اطفای حریق Aerosol که جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیاست، معرفی و پیشنهاد می گردد.

در محیط هایی که ماشین آلات، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، مواد جامد و مایع قابل اشتعال، خودرو و .... وجود دارد، همیشه خطر حریق نیز وجود دارد. این حریق ها باید با مواد اطفاکننده موثر خود خاموش گردند، به گونه ای که آسیب های مضاعف از سوی ماده اطفاکننده به تجهیزات و ماشین آلات وارد نگردد.

 

مشخصات فنی سیستم اطفای حریق اتوماتیک ایروسول

سیستم نوین اطفای حریق پودر و گاز، قابلیت های بسیار زیادی جهت اطفای حریق های کلاس A, B, C, E & F دارد و تا به امروز تنها سیستمی است که می تواند 5 کلاس حریق را اطفا نماید. این سیستم برای اولین بار در مرکز تحقیقاتی فضایی روسیه، سویوز، ابداع گردید. در بخش های مختلف پایگاه های فضایی، همیشه باید بهترین ها را به کار گرفت؛ چون شانس دوبار امتحان کردن وجود ندارد. به همین دلیل پرسنل، سیستم ها و محصولات به کار گرفته شده باید بهترین باشند.

پس از ممنوعیت استفاده از گاز هالون، این سیستم یکی از موثرترین گازهای اطفاکننده حریق شناخته شده تا امروز است. این سیستم قابلیت اطفای حریق تا سه برابر گاز هالون را داراست و نیازی به سیلندرهای تحت فشار، لوله کشی، شیرهای ایمنی متفاوت و پرهزینه، محاسبات هیدرولیکی و نازل های خروج گاز ندارد. این راهکار سیستمی ساده، فوق العاده قوی و مطمئن از عدم بروز خرابی می باشد.

یکی دیگر از خواص بسیار مهم این سیستم دارا بودن وزن و حجم بسیار کم آن در مقایسه با گازهایی مانند Co2، FM200،  Argon و دیگر گازهای خنثی است که موجب پراکندگی بسیار یکنواخت در محیط می گردد. بر خلاف سایر گازهای اطفاکننده، اثرات خورندگی و اسیدی ندارد و بر روی محیط زیست و موجودات زنده اثر منفی نمی گذارد. علاوه بر این، خاصیت خنک کنندگی به میزان 400 درجه سانتیگراد در هر ثانیه را داراست. غیر سمی است و اثرات مخرب بر لایه اوزون ندارد. بسیار مقرون به صرفه بوده و خیلی سریع نصب می گردد. این سیستم براساس تکنولوژی سوخت راکت های فضاپیما طراحی و از ذرات ریز مواد جامد و گاز تشکیل شده است.

به دلیل اینکه در حالت عادی، درون سیلندرهای مخصوص و به صورت جامد است، هیچ گاه دچار نشت گاز، افت فشار و فساد نمی گردد. با تحریک توسط سیگنال الکتریکی یا گرما یا شعله مستقیم هنگام حریق، به طور آنی و در عرض 2 میلی ثانیه شروع به تولید پودر و گاز نموده و ظرف چند ثانیه تخلیه می گردد که این زمان بنا به حجم کپسول، متغیر است. تخلیه سریع ذرات ریز پودر و گاز به صورت سه بعدی انجام می شود و این مواد به صورت یکنواخت در هوا پراکنده می گردند؛ تاثیرات فیزیکی آنها روی آتش با خنک کنندگی زیاد و ایجاد لایه پرده ای شکل بین ماده سوختنی و اکسیژن، موجب شکستن واکنش های زنجیره ای حریق و اطفا آنی می شود. اطفای حریق توسط این سیستم به طور میانگین در عرض 5 ثانیه از لحظه تحریک انجام می شود و ماندگاری آن در محیط حدود یک ساعت می باشد.

ایروسول تولید شده به صورت فیزیکی و شیمیایی به حریق حمله ور شده و به صورت تقریبا لحظه ای، حریق را فرو نشانده و از شعله وری مجدد آن  (و در شرایط واقعی از انفجار) جلوگیری می نماید. در برخی موارد (بسته به کاربرد) پایروجن تنها جایگزین کاربردی هالون می باشد. ایده اطفای حریق در پایروجن منحصر به فرد می باشد. یک ماده شیمیایی جامد هنگامی که به صورت الکتریکی و یا حرارتی تحریک می شود، ترکیبی از گاز و پودر میکرونی خشکی ایجاد می نماید. ذرات خشک شیمیایی (اغلب کربنات های پتاسیم) و مخلوطی از گاز (اغلب دی اکسیدکربن، نیتروژن و بخار آب) با هم مخلوط شده و ایروسول خاموش کننده منحصر به فردی را تشکیل می دهند.

قبل از انتشار ایروسول به منطقه تحت پوشش، ذرات ایروسول از یک خنک کننده شیمیایی عبور می نمایند که دمای آنها را به نحو مطلوبی کاهش می دهد و به انتشار یکسان آنها در محیط کمک می نماید.

سرعت بسیار بالای تخلیه ایروسول، اثر لحظه ای اطفای نمودن حریق را موجب می شود. ذرات میکروبی ایروسول مانند یک گاز عمل نموده و در تمام ابعاد پخش می گردند و به عامل اطفاکننده اجازه می دهند به سرعت منتشر شده و به دور از دسترس ترین و پوشیده ترین نقاط نفوذ نماید. انتشار یکنواخت در کمتر از چند ثانیه به وقوع می پیوندد، در حالی که ماندگاری طولانی در محیط، مانع شعله وری مجدد خواهد شد.

 

مزایا و امکانات سیستم

 

-        وزن و حجم کم

-        سهولت نصب و سرعت راه اندازی مجدد

-        غیر سمی

-        اقتصادی و مقرون به صرفه

-        سه برابر موثرتر از گاز هالون

-        دوستدار محیط زیست

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه