راه‎های کاهش سطح تماس کارگران با عوامل زیان آور شیمیایی در رنگ پاشی

مهندس فاطمه عضدی

 

مهمترین و مطمئن ترین روش استفاده از سیستم تهویه مناسب (فنی- مهندسی) بصورت تهویه موضعی و در درجه بعد تهویه عمومی است که بر اساس فضای کارگاه، محل رنگ کاری و محل قرارگیری کارگران در حین فعالیت رنگ پاشی طراحی می شود. راهکارهای بعدی جهت کاهش سطح تماس مستقیم کارگر با عوامل زیان آور شیمیایی، استفاده از وسایل حفاظت فردی می باشد. البته این روش موقتی است چرا که استفاده مستمر و مداوم از محافظ های تنفسی فردی می تواند سبب بروز مشکلات قلبی ریوی نیز شود و از طرفی بعلت عدم تحمل کافی توسط کارگران اثر بخشی کمتری دارد. به همین خاطر بهتر است استفاده از این محافظ ها در ساعات متناوب و کاهش مدت زمان فعالیت رنگ پاشی صورت گیرد و چون کاهش مدت زمان رنگ پاشی از نظر اقتصادی مقرون بصرفه نخواهد بود لذا استفاده ترکیبی از تهویه موضعی- تهویه عمومی و در صورت لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی سیستم تنفسی در عمل موفق تر است.

 

فرایندکار
در کارگاه های نقاشی با استفاده از مخلوط کردن انواع حلال ها با رنگ های شیمیایی باعث رقیق شدن رنگ و از آن برای رنگ کاری قسمت های معیوب و خراب بدنه اتومبیل استفاده می شود.

 

عوامل زیان آور شیمیایی

در اثر فرایند رنگ پاشی و رنگ کاری کارگر در معرض تماس های استنشاقی- پوستی و مخاطی با حلال های شیمیایی است که در طولانی مدت و تماس های مکرر افراد دچار اختلالات تنفسی- اختلالات قلبی عروقی، سیستم عصبی، خونی، کلیوی و کبدی خواهند شد. کاهش سطح تماس کارگران با عوامل زیان آور شیمیایی مهمترین اقدام جهت پیشگیری از عوارض فوق می باشد.

 

کارگاه های نقاشی اتومبیل

می توان در کارگاه های نقاشی اتومبیل علاوه بر استفاده از تهویه موضعی از دستگاه های گازیاب و آشکارساز غلظت مواد شیمیایی که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد استفاده کرد. زمانی که میزان غلظت مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند رنگ پاشی در هوای محیط کار به حد مجاز استانداردهای شغلی رسیده باشد دستگاه های گازیاب و آشکارساز بصورت خودکار به وسیله روشن شدن چراغ قرمز یا پخش صدای آژیر به کارگران لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی دستگاه تنفسی جهت کاهش سطح تماس با غلظت های بالای مواد شیمیایی محیط کار را یادآوری می کند.

 

ویژگی های لوازم حفاظت فردی در کارگاه های نقاشی اتومبیل

1- عینک طلقی نرم و قابل انعطاف و قابل شستشو و یا انواع گاگل جهت جلوگیری و کاهش سطح تماس مواد شیمیایی با چشم کارگران

2- فیلترهای شیمیایی و کربن فعال که با توجه به مواد شیمیایی خاص متفاوت می باشند.

بعضی از فیلترهای شیمیایی مناسب جهت کارگاه های نقاشی اتومبیل   R652و Rc202 و Rc203 و R622.

3- ماسک های مناسب جهت نگهداری فیلترهای شیمیایی به صورت نیم، تمام صورت، تک فیلتر و دو فیلتر. ماسک های نگهدارنده فیلترهای شیمیایی باید نرم و قابل انعطاف باشند تا در هنگام استفاده، فرم صورت را به خود گرفته و مانع نفوذ مواد شیمیایی از کناره ها و لبه های آزاد آن شود.

4- لباس کار مناسب و دستکش های مناسب جهت تماس با مواد شیمیایی حلال ها و رنگ ها.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه