ازشنوایی خود مراقبت کنید وگرنه آنرا از دست می‏ دهید!

 

سروصدا چه مشکلاتی به‏ بارمی آورد؟

سر و صدا بخشی از زندگی روزمره است، اما سر و صدای زیاد و دایمی به شنوایی آسیب می رساند. صحبت کردن با دیگران دشوار یا غیر ممکن میشود، اعضای خانواده از صدای بلند تلویزیون شکایت می‏ کنند و هنگام مکالمه تلفنی دچار مشکل می‏ شوید.

ممکن است دچار تینی توس دایمی (زنگ زدن در گوشها) نیز شوید. این آسیبها ممکن است در اثر سر و صداهای بسیار زیاد یا انفجار نیز رخ دهد. این عوارض عموما به ‏تدریج به‏وجود میآیند. زمانی متوجه آن میشوید که احتمالا خیلی دیر است.

 

آیادر محل کار من مشکل سروصدا وجود دارد؟

 اگر به هر کدام از پرسشهای زیر درباره سر و صدا در محلی که کار میکنید جواب مثبت دهید، جواب سوال بالا «آری»  است:

 

 • آیا تحمل سر و صدا برایتان طاقت فرسا است - مانند خیابان شلوغ، صدای جارو برقی یا هنگام حضور در رستوران شلوغ؟
 • آیا در حداقل قسمتی از روز مجبور هستید برای اینکه مکالمه عادی داشته باشید، بلندتر حرف بزنید؟
 • آیا از ابزارها یا ماشینآلات پر سر و صدا هر روز بیش از نیم ساعت استفاده میکنید؟
 • آیا در صنعتی پر سر و صدا مانند ساخت و ساز، تخریب یا جادهسازی، چوب بری، فرآوری پلاستیک، مهندسی، تولید منسوجات، پارچه بافی معمولی، آهنگری، پرس یا منگنه، ساخت کاغذ و مقوا، قوطی و بطریسازی، یا ریختهگری کار میکنید؟
 • آیا سر و صداهای اطراف شما ناشی از اصابت (مانند چکش زدن، انداختن آهن، ابزارهای بادی و غیره) یا منابع انفجاری مانند ابزارهایی که با گلوله کار میکنند یا چاشنی یا تفنگ است؟

 

اگر در پایان روز دچار گرفتگی گوش شدید و حتی صبح روز بعد عارضه برطرف شده، باز در معرض خطر قرار دارید. البته حس شنوایی شما آسیب کلی ندیده است؛ اما کارفرمایتان وظیفه دارد مراقبت کند و تدبیری برای کم کردن خطر بیاندیشد.

 

کارفرمای من چه باید بکند؟

قانون میگوید کارفرمای شما باید:

 

 • میزان و سطوح سر و صدایی را که در معرض آن قرار دارید بیابد و خطر ناشی ازآن را برای شنواییتان ارزیابی کند.

 

براساس سطوح سروصدا، کارفرمای شما باید

 

 • میزان سر و صدا را از طرق «مهندسی» کنترل کند. مثلا صفحات، موانع محافظ یا صدا خفه کن نصب کند؛
 • تنها به وسایل محافظ شنوایی اکتفا نکند و شیوه کار شما یا طرح کارگاه را تغییر دهد؛
 • کم سر وصداترین ماشینآلات را برای انجام کار تهیه کند؛
 • وسایل مراقبت از شنوایی در اختیارتان قرار دهد (انواعی از آنها، به‏ طوری که بتوانید وسیله مناسب خود را انتخاب کنید).
 • شما را به طور منظم برای آزمایش شنوایی به مراجع ذیصلاح رجوع دهد؛
 • شما را آموزش داده و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد؛
 • با شما و نمایندگانتان مشورت کند.

 

چه کاری باید انجام دهم؟

همکاری کنید. به کارفرمای خود کمک کنید تا آنچه برای مراقبت از شنوایی شما ضروری است انجام دهد. مطمئن شوید که از وسایل مراقبت از شنوایی (مانند موانع صوتی) درست استفاده میکنید و روش‏های توصیه شده را به‏ کار می‏گیرید.

برای استفاده درست از وسایل حفاظت شنوایی باید نحوه استفاده از آن به شما آموزش داده شود.  مطمئن شوید آن را در تمام اوقاتی که کارهای پر سر و صدا انجام میدهید و زمانی که در مناطق مراقبت از شنوایی قرار دارید، به‏ کار می‏گیرید. برداشتن آن برای یک مدت کوتاه نیز میتواند باعث شود که حس شنوایی شما آسیب بیند. از وسایل مراقبت از شنوایی محافظت کنید. کارفرمایتان باید نحوه مراقبت از این وسایل را به‏شما آموزش دهد. مطمئن شوید آنچه را که لازم است انجام دهید، به خوبی درک کردهاید.

هر مشکلی را گزارش دهید. بروز هرگونه نقص در وسایل مراقبت از شنوایی یا ابزارهای کنترل سر و صدا را گزارش دهید. کارفرما یا نماینده ایمنی را مطلع سازید. اگر گوشتان مشکلی دارد کارفرمای خود را در جریان امر قرار دهید.

 

باید مواظب چه چیزی باشم؟

استفاده از وسایل مراقبت از شنوایی مانند گوشبند یا گوشی، حداقل اقدام دفاعی در برابر خطر است. لذا از وسایل زیر استفاده کنید:

 

گوش بند: مطمئن شوید که گوشهایتان را کاملا پوشاندهاند، محکم قرار گرفتهاند و فاصلهای بین درزهای آن وجود ندارد. اجازه ندهید مو، جواهرآلات، عینک، کلاه و غیره با درزها تداخل کند. درزها و اطراف را تمیز نگه دارید.

میله نگهدارنده گوش‏بند را زیاد روی سر نکشید – مطمئن شوید حالت ارتجاعی خود را حفظ کرده است.

 

گوشی: تنظیم کردن آنها دشوار است. استفاده از آن را تمرین کنید و در صورت بروز هر مشکلی کمک بخواهید.

اغلب به‏ نظر میرسد که درست نصب شده، اما ممکن است چندان مراقبتی از گوش شما به‏ عمل نیآورد. دستهای خود را قبل از پوشیدن گوشی بشویید و گوشیها را به دیگران جهت استفاده قرض ندهید. برخی از گوشیها را باید فقط یک بار استفاده کرد، برخی دیگر را میتوان مجدد استفاده کرد و حتی آنها را شست. مطمئن شوید از چه نوع گوشی استفاده میکنید.

 

دکمه‏ های نیم گوشی / کلاهک:همان توصیههای ارایه شده در مورد گوشی را به ‏کار بندید و مطمئن شوید میلههای نگهدارنده حالت کششی خود را حفظ کردهاند.

 

منبع:

www.hse.gov.uk

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه