ایمنی كودكان هنگام رانندگی

دكتر ناصر نهضت

 

اغلب كشورهای صنعتی قوانینی مبنی بر لزوم استفاده كودكان و نوزادان از كمربند یا صندلی ایمنی در هنگام رانندگی را در كشور خود اجرا می‌كنند. زیرا امروزه تعداد كودكانی كه به علت تصادفات رانندگی كشته می‌شوند بیش از سوانح دیگر است . برای كودكان سنین 4 تا 15 سال تصادفات رانندگی عامل اصلی مرگ محسوب می‌شود. آمار سازمان ملی امنیت بزرگراه‌های آمریكا كه در سال 1997 منتشر شده نشان می‌دهد كه 52/6 در صد از كودكان بین 4 تا 7 سال و 65/7 در‌صد از افراد 8 تا 15 سال كه در تصادفات رانندگی مجروح شده اند یا از كمربند ایمنی استفاده نمی‌كردند و یا بصورت صحیح استفاده نكرده بودند.

بر اساس پیشنهادهای ارایه شده، تمام كودكان زیر 12 سال باید در ردیف عقب اتومبیل بنشینند مخصوصا در مورد اتومبیل‌هایی كه مجهز به كیسه هوا می‌باشند. با این‌كار كودك در ایمن‌ترین جای ماشین می‌باشد و خطر جراحت تا 30 در صد كاهش می‌یابد. براساس استانداردهای پیشنهادی، سر‌نشینان ردیف جلوی اتومبیل باید بطور صحیح بر روی صندلی قرار بگیرند و فاصله حدود 25 سانتیمتری بین سینه راننده و قاب فرمان كه كیسه هوا در آن قرار دارد، رعایت گردد.

 

صندلی‌های ایمنی برای كودكان

اگر چه استفاده از این صندلی‌ها باعث كاهش تلفات كودكان در رانندگی می‌شود، اما یك اشتباه كوچك در انتخاب یا نصب آنها می‌تواند منجر به وارد شدن صدمات  شدید به كودك گردد. بهترین صندلی آن است كه با اندازه و وزن كودك منطبق باشد و بتوان آن را به راحتی در ماشین نصب كرد.

قیمت، عامل تعیین‌كننده‌ای در ایمنی صندلی كودكان نیست. قیمت بالاتر می‌تواند به معنی وجود مشخصاتی در صندلی باشد كه ممكن است نصب آن را راحت‌تر یا مشكل‌تر سازد. صندلی مورد علاقه را باید امتحان كرد . باید كودك را در صندلی قرار داد و مطمئن شد كه این صندلی در ماشین جا می‌شود و مشكلی را به‌وجود نمی‌آورد. لازم به ذكر است كه طرز قرارگیری صندلی در فروشگاه‌ها یا بعضی از تصویر‌ها لزوما روش صحیح استفاده از آنها را نشان نمی‌دهد.

 

انواع صندلی‌های ایمنی

1- صندلی مخصوص نوزادان

این صندلی‌ها در عقب ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند و عموما برای كودكان با وزن حداكثر ده‌كیلوگرم بكار می‌روند. این صندلی‌ها كوچك و قابل حمل می‌باشند.

بعضی از مدل‌های این صندلی‌ها دارای پایه مجزا می‌باشند و پایه به صندلی ماشین وصل می‌شود و صندلی ایمنی بر روی پایه بسته می‌شود. به این ترتیب می‌توان كودك را به داخل و خارج ماشین حمل كرد، بدون اینكه نیاز به سر هم كردن مجدد باشد. بعضی از پایه‌ها قابل تنظیم بوده و برای خواباندن صندلی نوزاد نیز مناسب هستند. صندلی‌ها را می‌توان بدون پایه به كار برد یا با پایه‌های بیشتر در سایر ماشین‌های خانواده نیز از آنها استفاده كرد.

 

2- صندلی‌های قابل تنظیم

این صندلی‌ها بزرگتر و سنگین‌تر از نوع قبلی هستند و می‌توان برای مدت طولانی‌تر و برای كودكان با سن بالاتر به كار برد. از نظر اندازه ممكن است در مقایسه با نوع قبلی برای نوزادان مناسب نباشد. هنگام خرید باید مطمئن شد كه كودك می‌تواند به راحتی در آن  بخوابد قبل از اینكه كودك به سن یك سالگی یا وزن ده كیلوگرم برسد باید در وضعیت رو به عقب از صندلی استفاده شود و هنگامی كه كودك از مرز یك سالگی (یا ده كیلوگرم)گذشت با انجام تغییراتی می توان صندلی را به حالت رو به جلو قرار داد و از آن استفاده نمود .

 

3- صندلی‌های ایمنی و چرخدار فروشگاه‌ها

نباید هیچ وقت كودك را در چرخ دستی فروشگاه‌ها قرار داد. صندلی ایمنی نوزادان را می‌توان به این چرخ دستی‌ها قفل نمود. هرچند صندلی‌های ایمنی از افتادن نوزادان جلوگیری می‌كند ولی خطر واژگون شدن چرخ دستی وجود دارد. سالانه هزاران كودك به دلیل افتادن از چرخ‌دستی‌های فروشگاه‌ها یا واژگونی آنها مجروح می‌شوند. بهتر است در این مواقع از كوله‌پشتی و یا كوله‌بند جلویی (كانگرویی) و یا كالسكه تاشو بچه استفاده كرد.

 

4- صندلی كودكان با مراقبت‌های ویژه

در استفاده از صندلی‌های ایمنی برای كودكانی كه نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند بهتر است آنها را در ردیف عقب ماشین قرار دادو مطمئن شد كه صندلی در وضعیت خوابیده بوده و مشكلاتی نظیر ضربان قلب و كمبود اكسیژن برای آنان بوجود نمی‌آورد و در صورت امكان یك نفر بزرگسال نیز در ردیف عقب مواظب آنان باشد.

 

كودكان و كمر بند ایمنی

كودكان حتی آنهایی كه در سن مدرسه هستند اگر در ردیف عقب ماشین بنشینند امن‌تر هستند. اگر لازم بود كه یك كودك در ردیف جلو قرار گیرد، باید تا آنجا كه ممكن است صندلی را به سمت عقب كشید و مطمئن شد كه وی كمربند ایمنی خود را بسته نگه داشته و در طول مسیر به صورت مناسب بر روی صندلی قرار گرفته است. به كودك باید كمك كرد تا همیشه به بستن كمربند ایمنی عادت كند. باید در نظر داشت كه امن ترین مكان برای كودكان، صندلی‌های ردیف عقب ماشین هستند.

تا زمانی كه می‌توانید كودك را در صندلی ایمنی قرار دهید. هنگامی‌كه كودك به اندازه كافی رشد كرد مطمئن شوید كه اندازه كمربند ایمنی خودروی شما برای وی مناسب است. كمربند شانه باید از روی سینه عبور كند نه از روی گردن  یا گلو و كمربند دیگر باید كوتاه باشد و به رانها بچسبد نه به شكم. كودك باید در موقعیتی قرار گیرد كه پا‌های وی از زانو خم شده و آویزان باشد.

كمربندهای ایمنی برای بزرگسالان طراحی شده‌اند و اگر اندازه آن برای كودك مناسب نیست باید كودك را روی صندلی بوستر نشاند. این اتفاق زمانی می‌افتد كه آنان در سنین بین 8 تا 12 سالگی هستند.

 

راهكارها

بر اساس آمارهای منتشر شده كمربندهای ایمنی نقش عمده‌ای در كاهش تلفات رانندگی داشته اند. میزان استفاده از كمربند ایمنی در آمریكا از 14 درصد در سال 1983 به 75 درصد در سال 2002 رسیده است. در كشور هایی نظیر كانادا، انگلستان، آلمان و استرالیا بیش از نود درصد رانندگان از كمربندهای ایمنی استفاده می‌كنند. تحقیقات نشان می‌دهد كه علت اصلی در استفاده از آن آموزش عمومی، قوانین مناسب، جریمه‌های نسبتا سنگین و اجرای قوانین می‌باشد. آمار نشان می‌دهد كه جریمه‌های نقدی سنگین باعث تبعیت رانندگان از قوانین می‌شود و به كاهش تلفات كمك می‌كند.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه