مدیریت بحران و ایمنی دریایی

مریم رسولی

 

چكیده

دنیا امروز به طور نگران کننده‌ای نسبت به بحران‌های طبیعی و فاجعه‌های صنعتی و پیامدهای آنها آسیب‌پذیر شده است. منظوراز بحران، حادثه‌ای است که در زمانی کوتاه صدمات جانی و خسارت‌های مالی و زیست محیطی زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند، به طوری که بر طرف کردن آثار این رخدادها نیازمند انجام اقدامات اساسی و فوق‌العاده است. مدیریت بحران علمی است کاربردی که با مشاهده سیستماتیک بحران‌ها و تجزیه و تحلیل آنها در جستجوی یافتن ابزاری است که به کمک آن بتوان از وقوع آنها پیشگیری کرد و یا برای وقوع آنها آماده شد تا در صورت بروز بحران نسبت به امدادرسانی سریع و عادی سازی اوضاع اقدام شود. امروزه در مدیریت بحران اعتقاد بر این است که پیشگیری از خسارت و تلفات ناشی از بحران و یا به حداقل رساندن و کاهش اثرات آنها مرهون شناخت خطر و آمادگی برای وقوع است که مجموعه تمهیدات لازم برای انجام آنها، مدیریت بحران است. ایمنی دریایی یکی از مسایل حساس در تجارت بین‌المللی دریایی و تحول و توسعه دراین تجارت بین‌المللی است. روابط متقابل و پیچیده بین بنادر و فعالیت‌های دریایی باعث به وجود آمدن حساسیت و آسیب‌پذیری در مناطق دریایی می‌شود. این مقاله به لزوم توسعه مدیریت بحران و بكارگیری آن در بنادر به عنوان یکی از استانداردهای مدیریتی اشاره می‌کند.

 

مقدمه

بحران حادثه‌ای است که به طور ناگهانی و یا فزاینده روی می‌دهد، به طوری که زندگی بشر را تهدید نموده و تلفات و خسارات بسیاری را به جامعه انسانی تحمیل می‌کند. از این رو مقابله با آن نیازمند بسیج امکانات و انجام اقدامات اساسی و فوق‌العاده نسبت به حالت عادی است. در سراسر تاریخ بشر، زندگی و اموال او همواره در معرض مخاطرات حوادث غیر مترقبه و گاه هولناک و مرگبار بوده است. خطرات و خسارات ناشی از برخی بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و طوفان همانند خطرات جنگ‌های مصیبت بار و خونین در تاریخ بشر به ثبت رسیده است. کشور ما نیز همیشه در معرض اینگونه حوادث و بحران‌ها بوده و زیان‌های هنگفت آنها را متحمل شده است. گاه سیل و طوفان عده‌ای را بی‌خانمان می‌کند و گاهی نیز زلزله‌ای شدید بخشی از کشور را به ویرانی می‌کشاند و به طور ناگهانی نقاب خاک بر چهره هزاران انسان بیگناه می‌کشاند. از این رو به کارگیری امکانات و تجهیزات موجود، پیش‌بینی و تضمین نیازمندی‌های اساسی آسیب دیدگان در هنگام رخداد طبیعی و بحران به منظور ارایه خدمات نجات و امدادرسانی فوری به آنها ضروری است. افزون بر این، حفظ سلامت و ایمنی و بازگرداندن آنها به زندگی عادی نیز باید انجام بگیرد. شدت و ابعاد برخی از بحران‌ها به حدی است که بشر باید با استفاده از دانش و عقل، منطق و ابتکارات خود به مقابله با این حوادث غیر مترقبه بپردازد. مدیریت علمی بحران برای بهره‌گیری گسترده از کلیه عوامل موثر در بهترسازی و کاهش خسارات ناشی از بحران و مقابله با آن، پدید آمده است. مدیریت بحران در گذر زمان به طور دینامیک عمل می‌کند و عامل زمان را با فرمول‌های خاص خود مورد استفاده قرار می‌دهد. آمایش فضای بحران زده در طول زمان با سیستم‌های مدیریت بحران انجام می‌گیرد. مدیریت بحران باید با روش‌های صحیح و موثر، یک وضعیت بحرانی را با حداقل خسارات به سوی وضعیت عادی هدایت نماید.

 

عوامل ایجاد بحران

صاحبنظران عوامل متعددی را در ایجاد بحران دخیل می‌دانند، ولی سه دیدگاه اصلی قابل طرح می‌باشد:

1- روابط پیچیده واجزای فناوری جدید و گستردگی آن

2- عوامل انسانی (خطای تصمیم‌گیری)

3- مجموع دو عامل فوق با هم (عوامل انسانی و فناوری جدید  به صورت همزمان)

 

عوامل موثر بر کنترل بحران

در كنترل بحران‌ها، چهار عامل اصلی شناسایی شده كه باید بعنوان عوامل موثر بر كنترل بحران مورد توجه قرار گیرند:

1- انسان

2- فرهنگ سازمانی

3- ساختار سازمانی

4-راهبرد (مهمترین و با اهمیت‌ترین نقش را دارد)

 

مروری بر سوانح طبیعی در ایران و جهان

بر اساس آمار موجود در بانک بین المللی اطلاعات سوانح در سال 2005، چین در میان کشورهایی که بیشترین آسیب را از نظر حوادث طبیعی دیده‌اند، مقام اول را داراست و ایران با قرار گرفتن در جایگاه هشتم، در میان 10 كشور اول مشاهده می‌شود. جدول زیر کشورهایی را که از نظر حوادث طبیعی در سال 2005 بیشترین آسیب را دیده‌اند را نشان می‌دهد.

 

جدول 1- حوادث طبیعی در سال 2005

ردیف

تعداد حوادث در یكسال

کشور

1

31

چین

2

30

هند

3

16

آمریکا

4

13

افغانستان

5

12

بنگلادش

6

11

پاکستان

7

10

ویتنام –اندونزی -رومانی

8

9

ایران

9

8

هایتی

10

7

مکزیک –ترکیه

 

جدول 2 آمار کشته شدگان براساس حوادث طبیعی در سال 2005 را بر اساس آمار موجود در بانک بین‌المللی اطلاعات سوانح نشان می‌دهد.

 

جدول 2- میزان کشته شدگان در سال 2005بر اثر حوادث طبیعی

نام كشور

زمان و نوع حادثه

تعداد

پاکستان

زمین لرزه ماه اکتبر

73338

گواتمالا

گردباد stan

1513

آمریکا

گرد باد کاترینا

1322

هند

زمین لرزه ماه اکتبر

1309

هند

سیل ماه جولای

1200

اندونزی

سیل ماه مارس

915

چین

سیل ماه آوریل

771

ایران

زمین لرزه ماه فوریه

612

پاکستان

سیل ماه فوریه

520

 

 با توجه به آمار بانک بین‌المللی اطلاعات سوانح در سال 2005 میلادی بیش از 23 سانحه بزرگ در کشور رخ داده است. از این تعداد 9 سانحه طبیعی مانند سیل و زلزله و طوفان و 14سانحه صنعتی بوده‌اند. سوانح حمل و نقلی با 10 فقره بیشترین فراوانی سوانح بزرگ را در ایران به خود اختصاص داده‌اند. در این سال 4 زلزله،4 سیل، و همچنین 1 طوفان رخ داده است. جدول 3 تعداد سوانح بزرگ در سال 2005میلادی در ایران را نشان می‌دهد.

 

 جدول 3-تعداد سوانح بزرگ در سال 2005میلادی در ایران

نوع سانحه

تعداد

درصد

زلزله

4

17/93%

سیل

4

17/93%

سوانح صنعتی

1

4/35%

سایر سوانح صنعت

3

13/04%

سوانح حمل ونقل

10

42/40%

طوفان

1

4/35%

جمع

23

100%

 

در سال 2005در مجموع در اثر 23سانحه بزرگ بیش از 1098 نفر جان خود را از دست دادند.734 نفراز این افراد در اثر سوانح طبیعی و364 نفر نیز در اثر سوانح بزرگ صنعتی و حمل و نقلی جان باختند. در این سوانح همچنین بیش از 130هزار نفر مجروح شدند و یا تحت تاثیر قرار گرفتند که بیشترین تعداد آنها مربوط به سوانح طبیعی (سیل و زلزله) بوده است.

 

برنامه‌های ایمنی دریایی

سیستم کشتیرانی و حمل دریایی به دلیل آسیب‌پذیری‌شان توجه خاصی را به خود جلب نموده‌اند. پس از حوادث تروریستی در بالی، مادرید، جاکارتا و اخیرا لندن، مرزهای دریایی تجاری تبدیل به مرزهای امنیتی شده‌اند. در رابطه با تسهیلات بین‌المللی ایمنی کشتی‌ها و بنادر، مشخصات این تسهیلات در مجموعه‌ای به اسم ISPS Code)) درج گردیده و از جولای 2004 میلادی لازم الاجرا شده است. قانون ISPS Code)) تعدادی از عوامل خطر را که قبلا لیست شده مورد توجه قرار می‌دهد. در این سیستم شناسایی کشتی، طراحی امنیتی و سیستم‌های هشدار اجباری شده‌اند. هزینه ابتدایی برای ISPS Code)) حدود یك میلیون و 983 هزار دلار و هزینه نگهداری سالانه 731 میلیون دلارتخمین زده شده است.

 

قوانین مربوط به ISPS Code))

دولت‌ها

- تعیین امکانات ساحلی لازم برای انتخاب افسر امنیتی ساحلی

- طرح امنیت ساحلی برای کشتی‌هایی که وارد سفرهای بین‌المللی می‌شوند

- تایید طرح‌های امنیت کشتی واصلاح طرح‌های تایید شده پیشین

- صدور گواهینامه امنیت کشتی بین‌المللی، تبادل اطلاعات به سازمان دریایی بین‌المللی و صنایع بندری و کشتیرانی

ایمنی در حمل و نقل بندری و دریایی عبارت است از سطح تضمینی که متولیان حمل و نقل دریایی وبندری در حفظ جان و مال کلیه ذینفعان سیستم ارایه می‌دهند. ایمنی در حمل و نقل به خصوص در زمینه حمل و نقل بندری و دریایی امری تخصصی است که مشتریان و کاربران این سیستم‌ها آشنایی زیادی با نحوه تامین و تضمین این امر دارند.

 

شرکت‌ها:

- انتخاب یک افسر امنیتی شرکتی

- به کارگیری طرح مناطق حساس دریایی (SSA) شامل بازدید در محل on-site)) برای هر کانتینری که برایش SSC صادر شده است.

- اطمینان از امنیت دستگاه ثبت کننده اطلاعات

- انتخاب افسر امنیتی کشتی SSO

- اطمینان از رعایت مقررات ایمنی توسط کشتی‌ها مطابق با طرح ایمنی کشتی SSP

 

کشتی‌ها

- سیستم شناسایی اتوماتیک: وسایل ارتباطی میان کشتی‌ها که به دیگر کشتی‌ها و امکانات ساحلی جزییاتی از قبیل شناسنامه کشتی، موقعیت مکانی، نام نوشته شده بر روی کشتی و سرعت کشتی را می‌گوید (که به قصد بر قراری امنیت دریانوری در محیط‌های شلوغ طراحی شده است)

- شماره شناسایی: کانتینرها باید یک شماره شناسایی مخصوص داشته باشند. تاریخ اجرای این طرح از اول جولای 2004 است.

- سیستم هشدار امنیتی: همه کشتی‌های مسافربری، کانتینرهای باری پرسرعت، تانکرهای شیمیایی، تانکرهای نفتی و حمل کننده‌های گاز که ظرفیت ناخالص آنها بیشتر از 500 تن می‌باشد باید یک سیستم هشدار امنیتی داشته باشند.

 

بنادر

بنادر نقشی انکار ناپذیر در اقتصاد محلی، منطقه‌ای و حتی بین‌المللی دارند ایجاد فرصت‌های مستقیم و غیر مستقیم شغلی، کمک به توسعه صادرات و واردات و کسب درآمدهای ارزی از جمله مزایایی هستند که کشورهای دارای مرز های دریایی از آنها بهره‌مند هستند. افزایش طول و تعداد اسکله‌ها، به کارگیری جرثقیل‌های بزرگ، ساخت انبارهای وسیع روباز و سرپوشیده و نصب تجهیزات پیشرفته به تنهایی تضمینی برای نیل به کارایی بالا در بنادر نیستند؛ بلکه مدیریت صحیح و برخورداری از پرسنل متخصص، کار آزموده، سالم و باانگیزه، مکمل اصلی و ضامن موفقیت بنادر در رقابت بر سر کالا و سرمایه است. امکانات بنادری که در مسیر خط تجاری جهانی کانتینرها قرار دارند باید شامل موارد زیر باشد:

- ارزیابی امنیتی بنادر؛

- بهبود طرح‌های امکانات بندر که معیارها را برای هر سطحی از امنیت بیان می‌کنند و به هشدارهای امنیتی یک کشتی پاسخ می‌دهند؛

- برخورداری از انتخاب یک افسر امنیتی در بندر؛ و

- اطمینان ازآموزش کافی افسرهای امنیتی بندر و برگزاری آزمون برای اطمینان از آمادگی آنها

برای ثبت و صدور گواهینامه ایمنی بندر لازم است امکانات بندر به طور کافی تجهیز شده و همچنین از وجود کادر مناسب بندری اطمینان حاصل شود.

 

مدیریت بحران: علم و عمل

کنترل بحران در لغت به معنی کنترل شرایط متزلزلی است، که با وقوع بحران‌ها ایجاد می‌شوند. نکته قابل ذکر در بحران‌ها، اصل تعجب و غافلگیری و شدت گرفتن غیر منتظره رویدادهاست. اغلب مدیران بر این باورند که می‌توان در ساعات اولیه وقوع بحران برای  مقابله با مشکل یا معضل بوجود آمده برنامه‌ریزی انجام داد. اقدامات می‌بایست زمانی‌که عملکرد سازمان رضایت بخش است طراحی گردند. در نهایت کنترل شرایط بحرانی، تلفیق دانش و هنر مدیریت است. مدیریت بحران دارای 4 رکن اصلی (1) پیشگیری و کاهش خسارات، (2) آمادگی، (3) واکنش و (4) بازسازی و عادی سازی است. سیستم جامع مدیریت بحران، مخاطرات بالقوه و منابع موجود را ارزیابی کرده و به صورتی برنامه‌ریزی می‌نماید که منابع موجود را با مخاطرات موازنه کند، به نحوی که با استفاده از منابع موجود بتوان بحران را کنترل نمود.

 

استاندارد 1600 در مدیریت بحران

از جمله اموری که به نظر می‌رسد وجود و رعایت استاندارد درآن خالی از اهمیت نباشد مدیریت بحران است. هرساله برنامه‌های متنوعی در سطوح مختلف برای مدیریت بحران تهیه و اجرا می‌شوند که تفاوت‌های زیادی با یکدیگر داشته و از این جهت امکان مقایسه و ارزیابی و سنجش اثرگذاری آنها بسیار مشکل است. به همین منظور در آمریکا از اوایل دهه 90 میلادی تلاش‌هایی برای استاندارد کردن مدیریت بحران آغاز شد. در سال 1991 موسسه استانداردهای ملی حریق کمیته مخصوصی را برای تهیه استاندارد مدیریت بحران ایجاد کرد. ماموریت این کمیته آن بود که استانداردهای لازم برای آمادگی، مقابله و بازسازی پس از بحران‌ها را تنظیم نماید. اولین سندی که این کمیته تنظیم کرد سندی با عنوان «دستور العمل مدیریت بحران» بود که با شماره 1600 در  مجمع عمومی استانداردهای ملی حریق در  سال 1995 به تصویب رسید. این سند در سال 2004مورد باز نگری قرار گرفت.

 

ارتباطات ماهواره‌ای در مدیریت بحران

ارتباطات ماهواره‌ای راه‌حل‌های مناسبی برای  این منظور ارایه می‌دهند. زیرا تاسیسات اصلی آنها خارج از جو زمین قرار دارند. امروزه دو نوع شبکه ارتباطات ماهواره‌ای برای استفاده در  مدیریت بحران وجود دارد :

1- سیستم‌های ماهواره‌ای GEO و سیستم‌های ماهواره‌ای  LEO. ماهواره‌های GEO در مدارهایی با فاصله 36000 کیلومتری از سطح زمین در حرکت هستند و دارای موقعیتی ثابت بوده و معمولا خدمات ارتباطی به یک کشور و یا یک منطقه ارایه می‌دهند. و تقریبا یک سوم کره زمین را پوشش می‌دهند. ماهواره‌های LEO در مدارهایی با فاصله 780 تا 1500 کیلومتری سطح زمین قرار دارند و می‌توان از آنها با تجهیزات دستی به اندازه یک دستگاه تلفن همراه استفاده نمود. در مواردی نیاز به ترمینال‌های ثابت ارتباطات ماهواره‌ای وجود دارد و معمولا در مواقعی استفاده می‌شوند که تجهیزات را برای مدت طولانی‌تر از یک هفته احتیاج داشته باشیم. اگر چه قیمت‌های انواع مختلف این سیستم‌ها به طور نسبی بالاتر از روش‌های رایج مخابراتی هستند، ولی به دلیل ارایه خدمات قابل اطمینان، غیرقابل قطع، سریع و توانایی‌های گوناگون از اهمیت زیادی در مدیریت بحران برخوردارند.

 

نرم‌افزارهای سیستم  مدیریت بحران

نرم‌افزار  SAHANA

این نرم‌افزار تحت وب طراحی شده است و هدف آن ارایه امکانات اطلاعاتی به مدیران بحران در سطوح و فعالیت‌های مختلف است تا به کمک آن بتوان بخشی از مسایل مربوط به عدم هماهنگی‌هایی که در هنگام بحران وجود دارد را حل نمود. مهمترین مواردی که در این نرم‌افزار سیستم اطلاعاتی می‌توان یافت، مربوط به مدیریت مفقودین، مجروحین، آسیب‌دیدگان، افراد داوطلب، اسکان‌های موقت کمک‌های مردمی و مانند آنها می‌شود. این نرم‌افزار تاکنون در بحران‌های زیر مورد استفاده قرار گرفته است:

سونامی در سریلانکا  در سال 2005

زلزله در پاکستان  در سال 2005

زمین‌لرزه سال 2006 در فیلیپین

زلزله جاوا در اندونزی  در سال 2006.

 

نرم‌افزار E-Team

یکی از نرم‌افزارهایی که اکنون در بازار وجود دارد و کم و بیش مورد استقبال قرار گرفته است، نرم افزار
 E-Team است. اولین نسخه آن در سال 1998ارایه گردید. این نرم افزار در مدیریت بحران‌های بزرگی مانند واقعه 11سپتامبر در نیویورک، طوفان‌های چارلی، ایوان و فرنسیس، سونامی در آسیا، آتش‌سوزی جنگل‌های آریزونای آمریکا، المپیک آتن و سایر رویدادهای بزرگ توسط سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. ساختار نرم افزار E-Team بر مبنای فازهای چهارگانه مدیریت بحران است و امکان مدیریت و برنامه‌ریزی کلیه فازها را فراهم می‌نماید. قبل از وقوع بحران‌ها در تهیه برنامه‌های آمادگی و پیشگیری و تنظیم اطلاعات و همچنین تمرین و آزمایش برنامه‌های تهیه شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هنگام وقوع بحران‌ها برای مقابله و مدیریت آنها از نظر آگاهی از شرایط موجود، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات کلیدی، ارزیابی خسارات و تلفات، شناسایی ظرفیت‌های واکنش به بحران توسط سازمان‌های مختلف، اطلاع‌رسانی و فراخوانی نیروهای انسانی مورد نیاز، نوع اقداماتی که باید انجام شوند و بالاخره  شناسایی افراد و مسوولان ذیربط مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین کلیه فرآیندهای بازسازی و بازگشت به حالت عادی مانند مدیریت ارزیابی و پرداخت خسارات و کمک به آسیب دیدگان، مدیریت افراد داوطلب و پی‌گیری کمک‌های نقدی هدیه شده توسط مردم را در بر می‌گیرد.

مهمترین ابزارهای موجود در این نرم افزارها عبارتند از:

- گزارش و ردگیری سوانح

- گزارش لحظه به لحظه وضعیت سانحه

- مرکز اطلاع‌رسانی و مخابرات

- مدیریت منابع و امکانات

- برنامه‌ریزی

- گزارش‌گیری در مورد زیر ساخت‌های حیاتی

- مدیریت نیروی انسانی

- جمع‌آوری و توزیع اطلاعات حساس

- مدیریت بازسازی.

 

GIS و مدیریت و بحران

در بلایا و بحران‌های پیشین، یکی از دغدغه‌های دست اندرکاران و مدیریت، هدایت مناسب نیروهای درگیر در راستای تسریع و تسهیل در روند اقدامات و فعالیت‌های امدادرسانی بوده است. اما چگونه می‌توان بدون اطلاعات کامل از فاکتورهای متعدد و بعضا وابسته به عوامل دیگر که در قالب تابعی پیچیده و مرکب در رابطه بحران جلوه می‌نماید، مدیریت مناسب را اعمال نمود. در جهان امروز که تفکر سیستمی بر بسیاری از پدیده‌ها و کنترل انسانی حاکم است و مکانیزاسیون امور با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته، بشر را در سازندگی و صیانت از طبیعت اطراف خویش و تامین ایمنی به عنوان مهمترین نیاز بشری یاری می‌رساند، استفاده از GIS در بهبود کیفی امور مرتبط با بحران انکار ناپذیر است. از زاویه دیگر توانمندی‌ها و ویژگی برجسته GIS شامل موارد زیر می‌باشد:

 کیفیت کار در عملیات بحران و فرماندهی حادثه را بهبود می‌بخشد

- زمینه لازم برای ارایه خدمات به حادثه دیدگان را فراهم می‌آورد

- داده‌ها، اطلاعات و جداول زاید را حذف می‌نماید

- اطلاعات مختلف (فاکتورهای و عوامل تاثیر گذار در بحران) را با جزییات بسیار جمع بندی می‌نماید.

 

نتیجه‌گیری

1- اصل پایه‌ای که امروزه در دنیا برای مدیریت بحران پذیرفته شده است. ایجاد فرهنگ ایمنی است. کلیه تلاش‌ها در مدیریت بحران باید در جهت ارتقای فرهنگ ایمنی باشد. این فرهنگ در برابر برخی از سوانح و خطرات ایجاد شده و در برابر خطرات و سوانح دیگر باید ایجاد شود. درحقیقت معیار موفقیت هر کشور در زمینه مدیریت بحران‌ها و سوانح اعم از طبیعی و غیر طبیعی، میزان موفقیت آن كشور در ایجاد و توسعه فرهنگ ایمنی است.

2- مدیریت درست بحران نیازمند مدیران ماهر و با تجربه است. مدیران خوب بهترین استفاده را از منابع در دسترس و فرصت‌ها می‌نمایند. در مقابل مدیران ضعیف و کم تجربه ممکن است وضعیت‌های بد را به راحتی بدتر نمایند. اگر به بحران‌های پیش آمده در سال‌های اخیر در گوشه و کنار جهان نگاه کنیم، به خوبی متوجه می‌شویم که فقدان مدیران باتجربه یکی از مهمترین ضعف‌ها در مدیریت بحران‌ها بوده است. ضعف آموزش و تربیت نیروهای مناسب و استخدام و بکارگیری آنها در بحران‌ها و سازمان‌های درگیر و مسوول در مدیریت بحران به خوبی آشکار است.

3- بهره‌گیری از روش‌های استاندارد مربوط به مدیریت بحران در ایران نیز می‌تواند گام مثبت خوبی در این زمینه باشد.

4- انجام مطالعات و تحقیقات به منظور بهره‌برداری لازم از اصول و دستاوردهای علمی، تخصصی و تجربی داخل کشور و کشورهای مختلف و انتقال روش‌های پیشرفته مدیریت بحران به دست اندرکاران قانونگذاری، برنامه‌ریزی و اجرایی کشور.

5- برنامه‌ریزی ملی و منطقه‌ای و سرمایه‌گذاری لازم در مراحل مختلف مدیریت بحران با اولویت پیشگیری.

6- استفاده صحیح و بهینه از کلیه امکانات دولتی و غیر دولتی و همین طور سازماندهی و هماهنگی آنها تحت برنامه‌ریزی و مدیریت منسجم به منظور ارایه حداکثر خدمات در صورت بروز حوادث و سوانح.

7- نظارت و ارزشیابی برنامه‌های مدیریت حوادث و سوانح در تشکیلات دولتی، غیر دولتی، مشارکت مردمی و ارایه راهکاری مناسب جهت رفع نواقص و کاستی‌ها.

8- تهیه دستور العمل‌های مربوط برای ایجاد هماهنگی لازم بین سازمان‌ها و دستگاه‌های مسوول به منظور کاهش آثار حوادث و سوانح.

9- پشتیبانی قوای سه گانه و وزارتخانه‌ها و نهادها و نیروهای مسلح به ویژه نیروهای مقاومت بسیج در بالاترین سطح ممکن.

 

مراجع

1- افشین توسلی، کنترل بحران در مجموعه بندری، دومین همایش ملی ایمنی در بنادر تهران، شماره صفحات 160-151، 1384.

2- صفارزاده، محمود، حمل ونقل دریایی، انتشارات اسرار دانش چاپ اول، صفحه 471، 1385.

3- عباس نظری، مدیریت بحران، مجله پیام ایمنی سال دوم شماره 7، صفحات 33-29، 1384.

4- داوود براتی،GIS  ومدیریت بحران، مجله پیام ایمنی، سال سوم، شماره 9، صفحات 17-14، 1385.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه