نجات فرد معلق : لزوم  طرح و آمادگی برای اقدام فوری

رضا نیك پیام، شركت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد

 

آگاه بودن از خطرات

كارگری كه مجهز به تجهیزات حفاظتی سقوط از ارتفاع باشد و از ارتفاع سقوط كند ممكن است از مرگ فوری یا جراحت جدی نجات پیدا كند. اما آن كارگر تا زمانی كه رهایی پیدا نكند در خطر است.

چرا كه معلق ماندن در موقعیت قائم می تواند به سلامت فرد آسیب جدی بزند. به گفته OSHA، برآمدگی عروق سیاهرگی و كاهش فشار خون در نتیجه معلق ماندن در نهایت می تواند صدمات جدی و مرگباری داشته باشد، مگر اینكه كارگر به سرعت نجات پیدا كند. وقتی كه یك نفر برای مدت طولانی به صورت قائم معلق باشد، مغز، كلیه ها و دیگر ارگان های بدن از اكسیژن محروم می شوند. به علاوه تحمل صدمات در مدت سقوط یا شوك ناشی از سقوط می تواند ضمن ایجاد وخامت در عارضه برآمدگی عروق سیاهرگی و كاهش فشار خون باعث خستگی، بی آبی، كاهش حرارت بدن، ناراحتی قلبی – عروقی، ناراحتی تنفسی و كاهش خون نیز شوند.

 

اطلاع از الزامات OSHA

در دستورالعمل 29 CFR 1926.502 مربوط به OSHA، عنوان شده كه كارگران باید آمادگی لازم، برای نجات «فوری» كاركنان در حوادث سقوط را داشته باشند.

 

منظور از فوری چیست؟

تحقیقات OSHA نشان دهنده این است كه در جریان سقوط با تجهیزات حفاظتی و معلق ماندن كارگر توسط این تجهیزات، وی مصدوم و بیهوش شده و در كمتر از 30 دقیقه از بین خواهد رفت.

مطالعات نیروی هوایی نیز نشان داده، سلامتی داوطلبین حرفه ای كه با هارنس بیش از 12 تا 15 دقیقه معلق مانده اند نیز به مخاطره افتاده است. بعضی از كارشناسان ایمنی می گویند این صدمات می توانند در كمتر از 5 یا 6 دقیقه وارد شوند.

 

داشتن یك طرح

آن چیزی كه OSHA و بسیاری از كارشناسان ایمنی با آن موافقند، آن است كه برای داشتن گروه های نجات موفق، شما باید آنها را به نحو مطلوبی سازماندهی كرده و طرح های نجات را بطور كامل اجرا نمایید. در طرح نجات داشتن برنامه جامع حفاظت از سقوط ضروری است.

OSHA سازمان ها را به گسترش طرح های نجاتی كه توانایی كمك به جلوگیری از معلق شدن طولانی، تشخیص علایم كاهش فشار خون و توانایی نجات فوری و كمك های اولیه درمانی دارند، تشویق می كند.

بدون یك طرح عملی نجات و تمرین خوب آن، به احتمال زیاد  اجرای عملیات نجات با موفقیت همراه نخواهد بود. به خاطر داشته باشید، وقتی كه یك حادثه اتفاق می افتد، شما فقط یك دقیقه برای واكنش و نجات كارگر سقوط كرده فرصت دارید. نباید ثانیه ای مصدوم را ترك كنید. شما فقط برای اجرای عملیات وقت دارید، بر این اساس باید با دقت فراوان طرح عملیات نجات را اجرا كنید.

 

آمادگی جهت بررسی حال مصدوم سقوط كرده در زمان نجات

OSHA توصیه كرده كه در مصدومان سقوط كرده به دنبال علایم و مشخصات بالینی برآمدگی عروق سیاهرگی و كاهش فشارخون وضعیتی باشید. علایم بالینی شامل ضعف، تهوع، بی نفسی (نفس نفس زنان)، سرگیجه، تعرق زیاد، افت ضربان قلب، افت فشار خون، زردی (رنگ پریدگی) و كاهش دید می باشند.

پس از نجات فرد ضمن كنترل علایم بالینی، باید به خاطر داشته باشید كه نباید سریع مصدوم را به حالت افقی بخوابانید؛ چرا كه این مساله می تواند موجب شود حجم زیادی از خون كم اكسیژن سریع به سمت قلب جریان پیدا كند و مصدوم دچار حمله قلبی شود. كارشناسان ایمنی توصیه می كنند در صورتی كه منتظر نجات كارگر معلق هستید، وقتی كه كارگر نجات یافت پاهایش را بگیرید و آنها را حركت دهید تا خون جریان پیدا كند و برآمدگی عروق سیاهرگی رفع گردد و در نتیجه ریسك حمله قلبی كاهش پیدا كند.

 

توانایی نجات قابل اطمینان

OSHA توصیه كرده هر یك از تیم های امداد و نجات درون سازمانی یا سرویس نجات صلاحیت دار مطمئن،  باید نجات را روی پایه های عمودی انجام دهند.

یك تیم امداد و نجات درون سازمانی باید از حداقل شش نفر تشكیل شده و توسط افراد ذی صلاح و ورزیده امداد و نجات، آموزش دیده باشند. تیم ها باید قادر باشند به طور صحیح و با تجهیزات، تمام انواع نجات حتی در وضعیت های حاد را انجام دهند. موارد دیگر را می توان با تماس و همكاری سرویس امداد و نجات مستقر در سازمان های آتش نشانی انجام داد. اگر شما در محدوده یك شهر بزرگ مستقر هستید، سازمان های آتش نشانی ممكن است آمادگی و تجهیزات بهتری برای نجات فرد روی پایه عمودی داشته باشند. اما اگر در حومه شهر یا منطقه روستایی باشید دیگر مجالی برای یافتن سرویس های امداد و نجات حرفه ای نیست و در این حالت، اگر تیم شما آموزش دیده و مجهز باشد و مانور نجات را به خوبی انجام داده باشد، می تواند مصدوم را از مرگ حتمی نجات دهد.

 

 

 

 

 

چرا این موضوع اهمیت دارد؟

  • قوانین حفاظت از سقوط OSHA به شما الزام كرده همیشه برای نجات فوری و موفق در حوادث سقوط كارگران آماده باشید.

 

  • به یك كارگر معلق ممكن است آسیب جدی یا جراحت مهلك وارد شود، مگر اینكه به سرعت نجات پیدا كند.

 

  • تا قبل از به خطر افتادن سلامتی مصدوم، شما 15 دقیقه فرصت دارید.

 

  • بدون یك طرح نجات و آموزش، تجهیزات و تمرین خوب، مجال انجام یك نجات موفق، شدیدا به مخاطره خواهد افتاد.

 

منبع:

 

  1. Occupational Safety and Health Administration
  2. Venous pooling
  3. Orthostatic intolerance

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه