انتشار «مدیریت ایمنی پروژه» به قلم چهره ماندگار معماری ایران

  

 
محمود گلابچی، چهره ماندگار حوزه معماری از تالیف کتاب «مدیریت ایمنی پروژه» با مشارکت مجتبی امیری خبر داد. این کتاب را دانشگاه پارس در 12 فصل منتشر کرده است.
 
دکتر محمود گلابچی، چهره ماندگار حوزه معماری در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره تألیف و انتشار جدیدترین کتابش اظهار کرد: «مدیریت ایمنی پروژه» به ‌تازگی از سوی دانشگاه پارس به بازار نشر عرضه شده است؛ این کتاب با تأکید بر اهمیت مقوله ایمنی در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی تألیف شده است.
 
وی در تشریح اهمیت توجه به موضوع ایمنی افزود: متأسفانه هرساله حوادث و صدمات زیادی به دلیل بی‌توجهی به موضوع ایمنی در پروژه‌‌های ساختمانی به وقوع می‌پیوندد که قابل پیشگیری است. کتاب «مدیریت ایمنی پروژه» مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی و آموزش‌های معتبر تدوین شده تا بر این اساس، آسیب‌‌های ناشی از خطرات عملیات‌های عمرانی به حداقل برسد.
 
گلابچی درباره جایگاه ایمنی در عرصه بین‌المللی ادامه داد: امروزه در عرصه بین‌المللی مقررات محکم و سخت‌گیرانه‌ای برای حفظ امنیت در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی تدوین می‌شود. مهم‌ترین دلیل توجه به این موضوع، اهمیت نیروی انسانی است.
 
این استاد نمونه دانشگاه تهران، در بیان تفاوت‌ مقررات داخلی و بین‌المللی مدیریت ایمنی پروژه گفت: مقررات ملی ساختمان برای پیشگیری از حوادث جانی و مالی در ایران وجود دارد، اما ضوابط بین‌المللی این حوزه بسیار سختگیرانه و دقیق‌تر است، به‌طوری که مؤلفه‌هایی از جمله ایمنی در ابزار کیفیت انجام فعالیت، سلامت ایمنی و بهداشت پیش‌بینی شده و بنابراین ارتقاء ضوابط مقررات ملی ساختمان به یک ضرورت تبدیل شده است.  
 
چهره ماندگار معماری کشور در ادامه اظهار کرد: برای توسعه قوانین ایمنی ساختمان، این قوانین باید از سطوح بالای نظارتی ابلاغ و بر رعایت آن‌ها تأکید شود تا همه کارگران، سرپرستان و مدیران موظف به رعایت شوند؛ البته بی‌توجهی در اجرای این قوانین نیز باید تبعات و عواقب قانونی در پی داشته باشد.
 
مؤلف کتاب «مقاومت مصالح کاربردی برای دانشجویان معماری و مهندسی عمران» افزود: حفظ سلامت و پیشگیری از بروز خطر، دو موضوع بااهمیت در مباحث مدیریت ایمنی پروژه است. آموزش به کارگران و هشدار نسبت به وجود انواع خطرات در فضای کارگاه‌های ساختمانی با توجه به مقررات تدوین شده نیز باید در نظر گرفته شود.
 
گلابچی درباره دیگر مشخصه‌های این کتاب گفت: «مدیریت ایمنی پروژه» در 400 صفحه تدوین و در قطع وزیری و به‌صورت مشترک با مهندس مجتبی امیری تالیف و از سوی انتشارات دانشگاه پارس منتشر شده است. کتاب همچنین شامل 12 فصل با‌ عنوان‌های «ایمنی و حادثه»، «آمار و اطلاعات حوادث ناشی از کار»، «عوامل تأثیر‌گذار بر عملکرد ایمنی پروژه‌ها»، «سازمان‌ها، آیین‌نامه‌ها و استاندارد‌های مرتبط با ایمنی»، «مسئولیت‌های ایمنی»، «حوزه‌های دانش و مدیریت ایمنی پروژه»، «برنامه مدیریت ایمنی»،‌ «سیستم مدیریت ایمنی»، «فرهنگ ایمنی»،‌ «شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک ایمنی»، «رهبری پروژه‌ و انگیزش کارکنان» و «مدل بلوغ مدیریت ایمنی» است. مخاطبان می‌توانند از پیوست‌، واژه‌نامه و نمایه این کتاب نیز استفاده کنند.
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه