باستانی:وقوع ۲۰ هزار حادثه کاری در سال
 
 
سخنگوی کمیسیون صنایع، معادن و تجارت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ هزار حادثه کاری در سال اتفاق می‌افتد اظهار کرد: این در حالیست که ۹۸ درصد حوادث قابلیت پیشگیری دارد که با رعایت قوانین HSE (ایمنی، بهداشت، محیط زیست) قابل تحقق است.
 
به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سعید باستانی در همایش ملی محیط زیست با رویکرد مدیریت یکپارچه و فراگیر HSE (ایمنی، بهداشت، محیط زیست) با اشاره به اینکه رابطه انسان و محیط زیست، کنش و واکنش است اظهار کرد: علت اینکه به محیط زیست اهمیت می‌دهیم این است که به هر شکلی که به محیط زیست توجه کنیم در درجه اول انسان و زندگی‌اش را لحاظ کرده‌ایم. اگر به بحث محیط زیست ورود نکنیم ضرر آن را خودمان می‌بینیم.
 
وی با بیان اینکه در شرایطی که مجبور به ساخت یک جاده هستیم باید مسائل و ارزیابی‌های زیست محیطی را لحاظ کنیم وگرنه متضرر خواهیم شد اظهار کرد: محیط زیست باید به دغدغه آحاد جامعه تبدیل شود. با توجه به تهدیدات محیط زیست اصل حیات انسان به خطر می‌افتد. کشور ما به لحاظ شرایط اقلیمی و آبی مورد بی ‌مهری قرار گرفته است. در حال حاضر از 430 دشت کشور بیش از 300 دشت در وضعیت بحرانی قرار دارد.
 
سخنگوی کمیسیون صنایع، معادن و تجارت با تاکید بر اینکه در حال حاضر باید جهشی به سمت صنعتی شدن داشته باشیم افزود: بدین منظور نگاه دقیق و بازنگری در مسئله HSE امری لازم است. حدود 20 هزار حادثه کاری در سال اتفاق می‌افتد که عدد بالایی است. این در حالیست که 98 درصد حوادث قابلیت پیشگیری دارد که با رعایت قوانین HSE قابل تحقق است.
 
باستانی با بیان اینکه بحث ساختارها و اصلاح آن نیز از جمله کارهای ما است افزود: علم باید نافع باشد بنابراین دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی باید در جهت به کارگیری علم، کار و صنعت قرار گیرند. ساختار کشور باید طوری باشد که علم در جای خود مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر در کشورهای دنیا علم و فن آوری منابع اصلی را به ارزش افزوده تبدیل می‌کنند.
 
وی با انتقاد از ساختار برخی کمیسیون‌های مجلس افزود: در کمیسیون صنایع و معادن صنعت به عنوان خروجی کار و معدن به عنوان مواد اولیه مطرح است که علم و فن آوری در آن هیچ جایگاهی ندارد. حوزه بازرگانی در وزارتخانه صنعت و معدن تلفیق شده و به صورت وزارت صنعت، معدن و تجارت درآمده است که نقص محسوب می‌شود.
 
سخنگوی کمیسیون صنایع، معادن و تجارت با اشاره به اینکه فاصله تکنولوژی کشور ما با تکنولوژی نوظهور کم است گفت: باید به سمت صنایع جدید مانند نانو، آی تی، هوافضا و محیط زیست حرکت کنیم تا سال 2020، 30 درصد محصولات بر پایه نانوتکنولوژی است در حالیکه ما هیچ ارزیابی در این زمینه نداریم.
 
باستانی با تاکید بر اینکه پیوست محیط زیست برای توسعه و ارتقاء تکنولوژی و حوزه‌های مختلف صنایع باید لحاظ شود، گفت: در حوزه استانداردهای بین المللی بهداشت همکاری شده است که اگر پیوستن ما به کنوانسیون‌های جهانی در این حوزه امری لازم است باید اتفاق افتد.
 
به گزارش ایسنا؛ وی با تاکید بر اینکه حتما باید قوانین برای رشد HSE وضع شود اظهار کرد: حتی اگر تشکیل کمیته برای این امر در کمیسیون لازم باشد و جزو مقدمات این امر محسوب شود حتما انجام خواهد شد و کمیسیون صنعت، معدن و تجارت به عنوان بازوی کمکی سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس شورای اسلامی وجود دارد و هر کاری که برای بحث HSE لازم باشد انجام خواهد داد./
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه