رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه امروز موضوع مخاطرات جدی در معادن به عنوان دغدغه اصلی این سازمان مطرح است گفت: در استان‌ها با بی‌توجهی به این مهم برخورد می‌شود.هرمز ناصرنیا اظهار کرد: بررسی‌های صورت گرفته در معادن استان‌ها نشان می‌دهد، شماری از معادن یا فاقد مسوول ایمنی هستند یا فرد متصدی این امر، فاقد صلاحیت‌های تعریف‌شده در قانون است.

 

وی افزود: مطابق قانون ایمنی معادن و آیین‌نامه مربوطه، هر معدنی که دارای 25 نفر کارگر باشد، باید نسبت به به‌کارگیری یک نفر به‌عنوان مسوول ایمنی اقدام کند و اکنون چندین سال از تصویب این قانون سپری شده، اما بهره‌برداران معدنی در خصوص اجرای آن سهل‌انگاری می‌کنند. رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: طی نشست‌هایی که با مسوولان ذی‌ربط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده، مقرر شد در مرکز تحقیقات این وزارتخانه شغل مسوول ایمنی، در یک دوره آموزشی ارائه و افراد ذی‌ربط تحت آموزش قرار گیرند. استاندارد آموزش ایمنی بهداشت و محیط‌زیست (HSE) برای تمام کارگران معدن در دو زمینه معادن روباز و زیرزمینی به‌طور جداگانه تدوین شده و برنامه‌ریزی برای اجرای این دوره‌ها در حال انجام است و به‌زودی در سراسر کشور آغاز می‌شود، طبق این برنامه تا پایان سال 1394 حدود 30 هزار نفر از کارگران بخش معدن این دوره‌ها را باید طی کنند.  وی خاطرنشان ساخت: معدن زغال‌سنگ از معادن مخاطره‌آمیز در سطح جهان محسوب می‌شود و تازه‌ترین واقعه آن را در معدن زغال‌سنگ سوما ترکیه و تلفات ده‌ها نفری شاهد بودیم.
ناصرنیا اضافه کرد: وضعیت ایمنی در معادن زغال‌سنگ با توجه به گازخیزی بالا و احتمال بروز حوادث و انفجار از اهمیت بالایی برخوردار است و در اسفند ماه 1392 شاهد وقوع انفجار در معدن زغال‌سنگ چشمه پودنه کرمان بودیم که منجر به کشته شدن سه معدنکار شد.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه