هفت مهر روز آتش نشانی و ایمنی می باشد که در همین راستا به ایستگاه آتش نشانی بجستان سری زدیم تا حال و هوا و مشکلات این ایستگاه را در یابیم.

آخوندی یکیاز مأمورین آتش نشانی ایستگاه بجستان پیرو سوالات ما در خصوص مزاحم تلفنی ها گفت: بیشترین مزاحم تلفنی ها در مواقعی می باشد که بچه ها از مدارس تعطیل می شوند که برای خودنمایی در بین دوستان از تلفن های داخل شهر تماس می گیرند و یا کودکانی که به دلیل عدم توجه والدین نسبت به آنها در منزل به صورت سهواٌ تماس  می گیرند.

مأمور اتش نشانی در خصوص مهمترین دغدغه های همکارانش گفت: اگرچه حرفه آتش نشانی از مشاغل سخت و زیان آور است اما با این حال متاسفانه در ایران به اندازه کافی به فراهم آوردن امکانات و شرایط اقتصادی و روحی مساعد برای آتش نشانان توجه ویژه ای نشده و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته شغل آتش نشانی در زمره مشاغل با ریسک خطر بالا محسوب می شود.

هر حرفه‌ای سختی‌ها و شیرینی‌های خاص خودش را دارد. اماسختی و دردسر بعضی شغل‌ها نسبت به بقیه بیشتر است ، آتش‌نشانی یکی از این شغل‌هاست.در واقع آتش‌نشانان به دلیل ویژگی‌های شغل خود همواره در معرض آسیب‌های جسمی و حتی روحی قرار دارند. این مشاغل چون اغلب با مرگ و زندگی افراد سر و کار دارند مسلماً استرس زیادی را متحمل می شوند. اما این قضیه در شهرستان بجستان از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا تنها شهرستانی است در استان که شیفت های نیروها به صورت ۲۴ ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت می باشد چه ایستگاه هایی با تراز بالاتر و یا پایین تر و یا حتی هم تراز  همگی به صورت ۲۴ ساعت فعالیت و ۴۸ ساعت استراحت می باشد چرا که  آتش نشانان در هر مأموریت به طور معمول در معرض چندین عوارض از جمله عوارض ناشی از استرس رانندگی و ترافیک ، عوارض ناشی از اثرات دود وگازهای سمی در محل های عملیات، عوارض ناشی از صدای آژیر، بلندگو و نور چراغ گردان،عوارض ناشی از ترشح هورمون های دفاعی و آمادگی بدن در برابر حوادث، اثرات ناشی ازحرارت در محل حریق، عوارض ناشی از تماس یا جذب مواد شیمیایی از طریق پوست، عوارض ناشی از صدمات فیزیکی در حین انجام وظیفه، عوارض ناشی از دریافت پرتوهای یون ساز وتشعشعات رادیواکتیویته قرار می گیرند و در تمام تعطیلات باید به صورت آماده باش باشند نیاز به استراحتی ویژه دارند.

وی در ادامه در خصوص زمان صرف شده تا  حضور در موقعیت گفت: معمولاٌ برای حوادث داخل شهر  بجز موارد و مناسبت های خاصی که خیابان ها شلوغ می باشد مأمورین ما کمتر از ۳ دقیقه در موقعیت حادثه خیز حضور بهم می رسانند اما متاسفانه زمان برای افراد حادثه دیده به شدت دیر می گذرد که این مورد نیز بعضی مواقع در کار مأمورین خلل ایجاد می نماید. 

آخوندی در پایان از تلخ ترین حادثه ای که نظاره گر آن بوده گفت: بدترین خاطره من مربوط به

پدر و فرزندی که برای تامین معاش پا به این منطقه گذاشته بودند پسر در مقابل دیدگان پدر به داخل چاه عمیق افتاده بود و ما به دلیل عدم امکانات کافی قادر به انجام هیچ گونه عملی نبودیم.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه