سعید برآبادی در خصوص هشدارهایی که در مورد آلودگی عسلویه توسط سازمان محیط زیست ارایه شده است در روزنامه شرق می نویسد:دیروز «سازمان محیط زیست» عملابه وزارت نفت درباره آلودگی های «عسلویه» هشدار داد و حتی تهدید کرد که ممکن است برخی از بخش های تولید نفت در این شهر صنعتی را تعطیل کند. در چنین شرایطی حال بیش از 65هزار کارگر و کارمند این شهرستان صنعتی که عموما دور از خانواده های خود و در کمپ ها و کانکس ها روزگار می گذرانند چه می شود؟ این سوال را با یکی از کارشناسان اچ اس بی (کارشناس سلامت، ایمنی و محیط زیست) «عسلویه» مطرح کردیم و او پیش از هرچیز به این مورد اشاره کرد که به طورکلی تجمع این تعداد واحد صنعتی و پتروشیمی در یک نقطه اشتباه بوده و بعید نیست که به دلیل چنین تراکمی، میزان برخی از آلودگی ها در این منطقه بیشتر و تاثیر آن بر سلامتی کارگران عمیق تر باشد. او ابتدا به دو روش اندازه گیری آلودگی هوا در «عسلویه» اشاره کرد. در روش اول که اندازه گیری عمومی است، نتایج بررسی ها نشان داده که اگرچه شرایط چندان مناسب نیست اما به مرز هشدار نیز نرسیده است اما وقتی که پای اندازه گیری به روش دوم که همان روش موضعی است به میان می آید، برخی آلاینده ها همچون خروجی فلر، گاهی تا 200برابر حد مجاز اندازه گیری شده اند! خطری که می تواند به طور مستقیم، کارگرانی را که در میدان این ماده شیمیایی مشغول به فعالیت هستند دچار بیماری های ناشی از آلاینده های شیمیایی کند.
تجمع این میزان فعالیت های صنعتی و نفتی که با اصلی ترین کالای صادراتی ایران در «عسلویه» همراه است، چندسالی است که مخالفان سرسختی پیدا کرده، خصوصا آنها که معتقدند چنین تراکمی حتی از زاویه پدافند غیرعامل هم آسیب پذیر خواهد بود. با این همه سوالی که این کارشناس بهداشت محیط کار از سازمان محیط زیست دارد، اندکی مسیر گفت وگو را تغییر می دهد: «اگر به تاریخچه 24فازی که در «عسلویه» داریم نگاه کنیم درمی یابیم به طورکلی 10فاز آن در دوره قبل از آقای احمدی نژاد به بهره برداری رسیده اما هشت فازی که در دوره ایشان در شرایط پروژه ای تعریف شده اند، هیچ کدام به بهره برداری نرسیده اند؛ بنابراین نباید شاهد هیچ گونه افزایش میزان آلودگی هوا نسبت به شرایط قبلی در «عسلویه» باشیم. پس سوالم این است که چطور سازمان محیط زیست در چنین شرایطی پای آلودگی هوا را به میان می کشد؟» به بیان دیگر، او معتقد است که وقتی سخن گفتن از افزایش آلودگی موضوعیت پیدا می کند که هشت فازی که قرار بوده در دولت دهم راه اندازی شود، به بهره برداری برسد، نه وقتی که هیچ توسعه ای در «عسلویه» اتفاق نیفتاده و همین موضوع است که او را وامی دارد، رفتار سازمان محیط زیست را کمی، سیاسی تلقی کند.
با این همه، وضعیت کارگران و شرایط سخت آنها در آلودگی هوای «عسلویه»، موضوعی نیست که بتوان آن را حتی با وجود پذیرش برخی دعواهای سیاسی نادیده گرفت. این کارشناس بهداشت محیط کار در پاسخ به این سوال اول به دو قانون مهم اشاره می کند: «مواد 85 و 92 قانون کار که در مورد معاینات طب صنعتی است، کارفرما را موظف کرده اند هرسال، یک بار تمامی کارکنان خود را به طورکامل و با هزینه کارفرما معاینه کنند. اما متاسفانه برخی از پیمانکاران که حجم عمده ای از کارگران «عسلویه» را تحت اختیار خود دارند، چندان پیگیر این معاینات نیستند و غفلت آنها بعضا به وخامت بیماری کارکنانشان می انجامد.» در توضیح این معاینات سالانه، او به تست خون، ریه، گوش و چشم اشاره می کند که براساس آن، متخصصان تشخیص می دهند چه بیماری ای ممکن است در میان کارگران شایع شده باشد.
در «عسلویه» بیش از 65هزارنیروی کارگری و کارمندی مشغول کارند که از این میزان، حداقل 90درصد در بخش های پیمانکاری فعالیت دارند و عموما نیز- برخلاف آنچه احمدی نژاد مصوب کرده بود- غیربومی هستند. اهمیت این معاینات آنجا مشخص می شود که تقریبا تمامی بیماری های ناشی از کار، برگشت ناپذیر هستند: «عوارض بیماری های ناشی از کار خیلی وخیم است تا جایی که عموما قابل درمان نیستند، مثلااگر کارگری به علت قرارگرفتن مداوم در معرض یک صدای بلند، دچار کری شغلی شود به هیچ عنوان درمان پذیر نیست در حالی که امروز حتی کری مادرزادی درمان می شود. بنابراین وقتی کارفرمایی از این معاینات سر باز می زند و از آن طرف، وجود آلودگی هوا نیز مزیدبرعلت می شود، بعید نیست که میزان بیماری های فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیکی و بیولوژی در میان کارگران «عسلویه» بیشتر شده باشد، اگرچه اصلی ترین بحران در میان این کارگران که عموما دور از خانواده های خود هستند، بیماری ها و اختلالاط روحی است که در هیچ گزارشی به آنها اشاره نمی شود.» یافته های این کارشناس اما نشان می دهد که در کنار اختلالاط روانی، بیماری شوم دیگری هم دامنگیر کارگران «عسلویه» شده و آن چاقی است. آشپزخانه های فوق العاده، تحرک های اندک بعد از صرف غذا، آلودگی هوا و بالابودن استرس کار و نبود تفرجگاهی به اندازه یک پارک کوچک در این شهر، همگی دست به دست هم داده اند تا تجمع واحدهای صنعتی، سازنده انواع بیماری های ریزودرشت باشد و اگر هوا اندکی آلوده تر شود، شدت عوارض این بیماری ها چندبرابر نیز خواهد شد.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه