زلزله سنج شخصی می آید؛
فناوری که زلزله و سونامی را زودتر خبر می‌دهد
 
خبرگزاری میزان: محققان آلمانی موفق به ساخت دستگاهی شده اند که با تولید صدا یا ایجاد نور می تواند کاربرانش را از وقوع زلزله یا سونامی آگاه کند.
 
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از خبرگزاری مهر؛ در زمان وقوع زلزله یا سونامی هر ثانیه اهمیت پیدا می کند و این موضوع تا جایی است که اگر چند ثانیه زودتر بتوان از وقوع چنین حادثه ای اطلاع پیدا کرد، می توان به نجات جان انسان های بیشتری پرداخت. این فناوری جدید «برینکو» نام داشته و شبکه ای برای ردیابی و اخطار زمین لرزه است که با استفاده از یک نرم افزار با اسمارت فون ها ارتباط برقرار می کند.
 
سالانه میلیون ها زلزله در سراسر جهان به ثبت می رسند اما با پیش بینی زلزله و اعلام هشدار می توان جان افرادی که زیر آوار می مانند و محکوم به مرگ می شوند یا ...  را نجات داد. محققان آلمانی معتقدند، برینکو می تواند دستگاه زلزله سنج شخصی باشد که با کمک اسمارت فون ها با کاربرانش ارتباط برقرار کرده و آنها را از وقوع هر گونه خطری آگاه می کند.
 
 
برینکو به شبکه بین المللی از دستگاه های لرزه سنج متصل بوده و کاربرانش را با کمک آلارم هشدار و چشمک زدن های متوالی از کشف و تشخیص زمین لرزه یا سونامی آگاه می کند. زمانی که این سیستم، امواج و فرکانس های اولیه ای از یک زلزله که درصد تخریب کمتری دارد را دریافت می کند، اطلاعات به برینکو ارسال و هشدار لازم نیز با کمک اسمارت فون ها به کاربران منتقل می شود. اما با وقوع موج اول می توان موج دوم زمین لرزه که معمولا مخرب تر است را محاسبه کرده و اخطار لازم در زمان مناسب صادر شود زیرا فاصله پخش اطلاعات در شبکه اینترنت بسیار سریعتر از فاصله بین موج های لرزه است در نتیجه به موقع می توان اخطار را صادر کرد.
 
نرم افزار این دستگاه قابل نصب بر پلتفورم های اندروید و iOS است و به کاربرانش اجازه می دهد تا فعالیت های زمین لرزه را در اطراف محل زندگی شان دریافت کنند. برینکو نه تنها یک سیستم اخطار دهنده است بلکه دستگاه لرزه سنجی نیز بوده که می تواند اطلاعات لرزه ای در هر منطقه ای را جمع آوری و به شبکه جهانی برینکو ارسال کند. سازندگان این دستگاه معتقدند هر چه بر تعداد برینکوها افزوده شود، می توان شبکه دقیق تر و قدرتمندتری را در اختیار داشت. این دستگاه تا اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی عرضه خواهد شد.
 
 
ساخت این دستگاه در حالی است که انجمن جغرافیای امریکا نیز از چنین پروژه ای برای اخطار زمین لرزه خبر داده است.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه