عدم ایمنی تهران دربرابر زلزله
 
بوشهرنیوز: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت:‌ هیچ آمادگی برای مقابله با زلزله احتمالی در تهران نداریم و این مقابله نیز در حد شهرداری، استانداری و وزارت کشور نیست بلکه باید تمام امکانات کشور و نظام بین‌المللی بسیج شوند.
 
به گزارش "بوشهرنیوز" به نقل از فارس، احمد صادقی در حاشیه بازدید اقبال شاکری عضو شورای اسلامی شهر تهران از سازمان مدیریت و پیشگیری شهر تهران اظهار داشت: در حادثه سیلاب اخیر سازمان هواشناسی پیش‌بینی دقیقی نداشت و میزان وزش باد و بارندگی‌ها بیشتر از حد اعلام شده بود.
 
وی ادامه داد: سازمان هواشناسی بر اساس امکانات و تجهیزاتی که در اختیار دارد این پیش‌بینی را انجام داده بود لذا باید نسبت به تجهیز این امکانات اقدام شود؛ در حال حاضر سازمان هواشناسی با امکانات و تجهیزات به روز دنیا پیش نمی‌رود و پیش‌بینی‌ها در مقیاس شرایط فعلی است.
 
صادقی اضافه کرد: باید ارتباط دستگاه‌های امدادی و خدمات رسانی در هنگام بروز حادثه با سازمان هواشناسی بیشتر شود و این پیش‌بینی‌ها لحظه به لحظه در اختیار سازمان‌های ذیربط قرار گیرد.
 
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: پیش‌بینی اتفاقات سیلاب اخیر را به تمامی دستگاه‌های خدمات رسان از جمله آتش‌نشانی اعلام کرده بودیم ولی شدت حادثه بیشتر بود.
 
وی گفت: این حادثه در ساعت ۱۹:۳۰ در تهران اتفاق افتاد و نهایتاً در ساعت ۲۰ همان روز، آب گرفتگی دیگری در سطح شهر تهران نداشتیم و این نشان داد که در هنگام بروز حادثه تقویت شده‌ایم.
 
صادقی ادامه: در سیلاب اخیر سازمان هواشناسی میزان شدت باد را ۶۰ کیلومتر اعلام کرده بود ولی حداکثر وزش باد ۱۲۰ کیلومتر گزارش شده بود که سازمان مدیریت و پیشگیری به اندازه ۶۰ کیلومتر آمادگی داشت.
 
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر استفاده از سوله‌های مدیریت بحران که در ۲۲ منطقه شهر تهران ساخته شده است و درحال حاضر کاربرد ورزشی دارد، اظهار داشت: طرحی با یک فوریت در صحن علنی شورای شهر تهران مطرح شده است مبنی بر اینکه مصوبه قبلی در خصوص کاربرد دو گانه سوله‌های مدیریت بحران اصلاح شود و این سوله‌ها تنها در اختیار مدیریت بحران قرار بگیرد که امیدواریم با نظر مساعد اعضای شورای شهر این طرح تصویب شود.
 
صادقی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تاکنون شهردار تهران به عنوان رئیس ستاد مدیریت بحران در این ستاد حضور پیدا کرده است، گفت: تا به امروز سطح حوادث در حدی نبوده است که شهردار ورود پیدا کند؛ در هنگام حوادث ممکن است محلی و منطقه‌ای نیز باشد.
 
وی در ادامه برای ساخت‌وسازهای ایمن اظهار داشت: امیدواریم شناسنامه‌های فنی ساختمان‌ها هر چه سریعتر تحقق پیدا کند تا شاهد افزایش ایمنی در هنگام بروز حوادث باشیم.
 
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره اینکه آیا در هنگام بروز زلزله در تهران آمادگی لازم را داریم، گفت: زلزله در تهران آنقدر بزرگ است و توان مقابله با آن کوچک و این دو قابل مقایسه با هم نیستند.
 
وی ادامه داد: هیچ آمادگی برای مقابله با زلزله تهران نداریم و این مقابله نیز در حد شهرداری، استانداری و وزارت کشور نیست بلکه باید تمام امکانات کشور، نیروهای مسلح و نظام بین‌المللی برای زلزله احتمالی در تهران بسیج شوند. 
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه