بررسی سناریوهای پیامدهای وقوع زلزله احتمالی
 
 خبرگزاری آریا- شصتمین جلسه کمیته پژوهشی مدیریت ایمنی و بحران شهرداری تهران  از زلزله احتمالی با حضور قایم مقام، مشاوران و اساتید حوزه مدیریت بحران برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری آریا، هدف از تدوین این سناریوها کمک به برنامه ریزی و ارتقای شناخت مدیران از شرایط بعد از وقوع زلزله، جلوگیری از غافلگیری مدیران بحران در مقابل زلزله، ایجاد زمینه ای برای  توسعه پایدار و افزایش آمادگی در برابر وقوع سوانح در تمامی سطوح به منظور مدیریت هر چه بهتر وقایع بعد از وقوع زلزله و ارتقای عملکرد مدیران بحران است.
دکتر تقی زاده قایم مقام سازمان در خصوص این طرح گفت: باید در این سناریوها تمامی ابعاد پیامدهای بعد از وقوع زلزله برآورد شود چرا که حوادث ثانوی همچون ناآرامی های اجتماعی قابل توجه است و برای مواجهه با آن باید از قبل برنامه ریزی شود.
وی افزود: در آینده پژوهی باید میزان مخاطره یا ریسک سوانح طبیعی و راه های مقابله با آن تعیین شود.
 
همچنین در این جلسه عنوان شد که شهر یک موجود زنده است و ارایه تصویر واقعی از شهر بعد از وقوع زلزله بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. به همین دلیل توجه به ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و مسایل شهری از جمله شریان های حیاتی، حمل و نقل اضطراری، ترافیک راه های اصلی شهر، اسکان شهروندان از جمله دغدغه های سازمان است که باید در این پروژه به آن توجه شود.
 
بنا براین گزارش، در این سناریوها چالش های پیش روی مدیریت بحران شهر تهران و شرایطی که بر تصمیم گیری مدیریت بحران بعد از وقوع زلزله تاثیر می گذارد در اختیار مدیران قرار می گیرد و مدیران می توانند به صورت نظام مند و با مشارکت سازمان های دخیل در امر مدیریت بحران برای موانع و مشکلات پیش رو تدابیر مناسبی اتخاذ نمایند که در نهایت منجر به کاهش مخاطرات، خسارات و تلفات ناشی از زلزله شود.
این طرح از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی و با نظارت معاونت پژوهشی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تدوین شده است که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به عنوان بهره بردار نقطه نظرات و پیشنهادات خود را ارایه داد.
 
مدرسان آموزش مدیریت بحران که قرار است در طرح مدرسه آماده به نمایندگان مدیریت بحران مدارس شهر تهران آموزش ارایه دهند در جلسه ای توجیهی شرکت کردند.
 
در این جلسه اهداف ، ویژگی ها و چشم انداز طرح مدرسه آماده برای حاضران تشریح شد و آشنایی با سوانح و اقدامات لازم در برابر آن، برگزاری کارگاه مدرسه تاب آور، آشنایی با تجارب موفق آموزش مدیریت بحران در مدارس ژاپن، اصول ایمنی در مدارس از دیگر مباحثی بود که در این جلسه ارایه شد.
 
بنابراین گزارش، برای این مدرسان بعد از این جلسه توجیهی یک جلسه آموزشی دیگر برگزار خواهد شد تا آموزش های خود را به نمایندگان مدیریت بحران مدارس انتقال دهند.
قرار است تا پایان سال جاری 1000 مدرسه شهر تهران با آموزش های لازم در خصوص مدیریت بحران آشنا شوند و تجهیزات مورد نیاز مدارس بر اساس استاندارها  از جمله سیستم اطفاء حریق، سیستم هشدار و اعلام خبر، کیف کمک های اولیه، تجهیزات سبک امدادی و... پیش بینی و تکمیل شود.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه