در صورت وقوع زلزله تهران،کشور تا 10 سال تعطیل می شود
 
 
سلامت نیوز:همه مناطق در شهر تهران زلزله‌خیز است و با فعال شدن این گسل‌ها میتوان شاهد زلزله‌هایی به بزرگی 7 تا 8 ریشتر در این كلان شهر بود. هم اكنون گسل البرز فعال است و بدون شك یك روز در این كلان شهر زلزله رخ میدهد.
 
به گزارش سلامت نیوز، بهرام عكاشه_ پدر زلزله‌شناسی ایران در روزنامه آرمان نوشت: برخلاف باور همگان باید به این امر متذكر شد كه زلزله پدیده‌ای است که با گذشت زمان و حركت قاره‌ها روی می‌دهد. كشور ایران به دلیل فعالیت آتش‌فشان‌ها به عنوان یكی از مناطق زلزله‌خیر دنیا مشهور است و اگر در كشور زمین‌لرزه‌ای رخ دهد بیشك میتوان تعداد 50 تا 60 میلیون نفر را در معرض خطر پیش‌بینی كرد. در اغلب شهرها نیز به دلیل وجود بافت فرسوده، حاشیه‌نشینی و افزایش 70درصدی شهرنشینی، زلزله بیشك نارساییهای فراوانی را در پی خواهد داشت.
 
همه مناطق در شهر تهران زلزله‌خیز است و با فعال شدن این گسل‌ها میتوان شاهد زلزله‌هایی به بزرگی 7 تا 8 ریشتر در این كلان شهر بود. هم اكنون گسل البرز فعال است و بدون شك یك روز در این كلان شهر زلزله رخ میدهد. با وجود وسعت فاجعه در امر زلزله و حوادث احتمالی سه سال پیش ستاد مدیریت بحران در شهر تهران تشكیل شد تا این پدیده را علمی بررسی كند و به این ترتیب از ژاپن و دیگر كشورهای مسلط در این زمینه طلب همكاری شد. آن هم به این دلیل كه جای جای كشور ما روی گسل زلزله قرار دارد.
 
در واقع باید با رویکردهای علمی و مشخص به مقابله با زلزله پرداخت و اقدامات مناسب را در این زمینه اتخاذ کرد. این در حالی است كه هنوز هیچ نرم‌افزاری توانایی پیش‌بینی زلزله را ندارد. برای مثال در سال 1975 در شمال چین زلزله‌ای كاملا اتفاقی پیش‌بینی شد و شدت آن تا حدی بود كه با آگاهی مردم از جمعیت 3 میلیون نفری در آن شهر فقط 2 هزار نفر كشته شدند اما بعد از گذشت 10 ماه از آن اتفاق در سال 1976 زلزله‌ای در شهر تانگ شانگ به بزرگی 7 ریشتر به وقوع پیوست و270 نفر كشته شدند. حال این سوال پیش میآید كه اگر چند ماه پیش توانایی پیش‌بینی زلزله را داشتند چگونه بعد از گذشته چند ماه دیگر این قابلیت را نداشتند. باید توجه داشت كه اغلب پیش‌بینی وقوع زلزله فقط در حد حدس و گمان است و هیچ مرجع علمی هنوز این توانایی را كسب نكرده است. برای كاهش مشكلات و نارساییها در زمینه وقوع زلزله باید مسیولان وقوع آن را جدی بگیرند و دولت با اعلام آمادگی در مدیریت بحران بتواند در این زمینه اقدامات اساسی را لحاظ كند.
 
تاكنون در زمینه مدیریت بحران برای شهر تهران فقط در زمان شهردار كرباسچی در زمینه GICA پروژه‌هایی با همكاری ایران و ژاپن انجام شد و شاهد اقدامات مناسبی بودیم، اما اینكه این اقدامات تا چه حد ثمربخش و تداوم داشت جای تامل دارد. باید به این نكته توجه داشت كه بالاخره در تهرا ن زلزله‌ای به بزرگی 7 ریشتر اتفاق میافتد. باید توجه داشت كه اگر چنین اتفاقی در تهران بیفتد بیشك كشور تا 10 سال تعطیل میشود؛ هم‌اكنون در زمینه زلزله و كاهش نارساییهای ناشی از آن شاهد طراحی نقشه زلزله از سوی مسیولان مربوطه هستیم اما این اقدامات فقط در حد تیوری است و هنوز در عمل شاهد هیچ اقدام ثمربخشی نیستیم. در واقع امروز به عنوان زمانی مغتنم برای مدیریت بحران باید شرایط بحرانی و كم و كیف شناخت نارساییها، فرار از حادثه و زلزله تمرین شود تا در مواقع بحرانی بتوان اقدام مناسبی را لحاظ كرد آن هم به این دلیل كه با وجود بافت فرسوده شهر تهران در مركز و جنوب شهر، در مواقع بحرانی نمیتوان هیچ اقدامی برای نجات از آن شرایط را لحاظ كرد.
 
این در حالی است كه شورای امنیت ملی در سال 1376 به دلیل نیازسنجی در شرایط بحرانی ستاد مدیریت بحران را تشكیل داد و در طرح جامع مدیریت بحران نیز در سال 1378 كمیته ملی كاهش اثرات بلایای طبیعی برگزار شد و به این ترتیب با این كمیته، كاهش اثرات بلایای طبیعی به تصویب رسید و به این ترتیب شاهد فعالیت‌ها و اقدامات عملی در دهه70 تا 80 با تشكیل ستاد مدیریت بحران در كشور بودیم. اگر تاكنون در این زمینه اقدامات مورد نیاز لحاظ نشده به این دلیل است كه در عمل مسیولان آن طور كه باید و شاید اقدام مناسب و تخصصی را لحاظ نمیكنند. با توجه به اینكه در كشور باید ستاد مدیریت بحران درباره نحوه مقابله با زلزله اقدام‌های اساسی و ثمربخش لحاظ كند تا بتوان جلوی وقوع خسارات و فجایع احتمالی در این زمینه را گرفت اما تاكنون این نهاد هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است. همان طور كه پیش‌تر مطرح شد رقمی حدود50 میلیون نفر در كشور ما در مناطق زلزله‌خیز و بحرانی زندگی میكنند و با این شرایط هنوز هیچ اقدامی از سوی مسیولان امر برای مدیریت این نارسایی اندیشیده نشده است. همچنین وقوع زلزله خبر نمیكند و همیشه باید برای مقابله با آن آماده بود اما اینكه این نارسایی چگونه مدیریت شود و چگونه میتوان جلوی لطمات آن را گرفت جای تأمل دارد! و اینكه مسیولان امر از چه زمانی میخواهند آموزش و فعالیت‌های خود را در زمینه زلزله و كم و كیف وقوع آن آغاز كنند باید نشست و دید كه چه میشود! باید آمادگی لازم را در این زمینه داشت تا تلفات و خسارت‌ها را كاهش داد. 
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه