آمادگی تهران برای مقابله با زلزله
 
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به ترافیک سنگین و مسدود شدن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها در شرایط عادی گفت: در حقیقت تهران در شرایط عادی نیز بحرانی است، لذا باید آمادگی این شهر را برای مقابله با بحران‌هایی همچون زلزله افزایش داد.
 
تدبیر24 : یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به ترافیک سنگین و مسدود شدن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها در شرایط عادی گفت: در حقیقت تهران در شرایط عادی نیز بحرانی است، لذا باید آمادگی این شهر را برای مقابله با بحران‌هایی همچون زلزله افزایش داد.
 غلامرضا انصاری در یکصد وهفتادوهفتمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک ولادت هشتمین اختر تابناک امام رضا (ع) و روز پزشک گفت: در حال حاضر 16 سال از عمر شورای اسلامی شهر تهران می‌گذرد ولی هنوز ساختار اداری شورا شکل نگرفته و منابع مالی اختصاصی در اختیار این نهاد نیست.
 
وی افزود: درخواست داریم انتخابات هیات رییسه شورای شهر تهران در روز سه‌شنبه با حضور خبرنگاران برگزار شود، چراکه این موضوع از ایجاد هرگونه شائبه در این انتخابات جلوگیری می‌کند.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد‌: به دور از ملاحظات سیاسی، همه در مقابل شهروندان مسئول هستیم و مسئولیتی که برعهده ما گذاشته شده، باید در حد وسعمان به سرانجام برسانیم.
 
انصاری با بیان اینکه شهر تهران از لحاظ موقعیت مکانی بر روی گسل‌های فعالی چون گسل ری و شمال تهران واقع شده است، گفت: از لحاظ لرزه‌خیزی با خطر نسبی بسیار زیادی روبه‌رو هستیم و این در حالی است که وجود بافت‌های فرسوده، تمرکز جمعیتی و مرکزیت سیاسی، اقتصادی شهر تهران اثرات زلزله احتمالی را بسیار مخرب‌تر کرده است، برهمین اساس ضروری است برنامه‌ریزی مناسبی برای کاهش آسیب‌های شهر در حوزه‌های مختلف تدوین شود.
 
وی تاکید کرد: در سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران مصوبه‌ای تصویب شد که در آن ارائه برنامه جامع کاهش خطرپذیری لرزه‌ای شهر تهران پیش‌بینی شده بود که در متن مصوبه و ماده واحده آن این موارد آورده شده است که شهرداری تهران و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران طبق تبصره دوم این مصوبه موظف هستند با همکاری سایر مراجع ذی‌ربط حداکثر ظرف مدت 18 ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه نسبت به تهیه و تدوین برنامه تفصیلی جهت عملیات کاهش خطرپذیری لرزه‌ای شهر تهران با استفاده از اسناد پیوست اقدام و پس از تایید شورای عالی نهاد مطالعات و تهیه طرح‌های توسعه شهری، گزارش آن را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: باید این سوال را مکرر تکرار کنیم که با توسعه روزافزون کلانشهر تهران آیا این شهر در برابر خطرات زلزله احتمالی ایمن است؟ اگر ایمن است، این ایمنی به چه میزان و با چه معیاری سنجیده شده است و اگر نیست هم باید میزان و معیار آن مشخص شود.
 
انصاری با اشاره به اینکه بررسی لرزه‌ای تاریخی تهران وقوع حوادثی چون زلزله را برای همگان روشن کرده است، تاکید کرد: اندیشمندان این علم وقوع یک حادثه را نیز قریب‌الوقوع می‌دانند.
 
وی تاکید کرد: اگرنگاهی به مطالعات انجام شده درباره میزان خسارات ناشی از لرزش گسل‌های تهران بیندازیم، خواهیم دید حتی یک لرزش کوچک نظام این شهر را برهم می‌زند و در جایی که یک شایعه و یا انتشار یک خبر آنی درشبکه‌های مجازی امنیت روانی شهروندان را به مخاطره می‌اندازد، حقیقتا یک لرزش نسبتا شدید اگر ویرانی هم به دنبال نداشته باشد، چه برسر این شهر می‌آورد؟
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: شهر تهران در وضعیت عادی نیز بحرانی است. ترافیک سنگین ، مسدود شدن بزگرراه‌ها و قطع برخی دسترسی‌ها همه شاهد این موضوع است که اگر حادثه احتمالی در تهران رخ دهد، این هر به کلی قفل شده و القاعده کاری از دست سازمان‌های امدادی بر نخواهد آمد. بی‌تردید قوی‌ترین و چابک‌ترین نیروهای امدادی در این وضعیت زمین‌گیر خواهند شد و ورودی‌ها و خروجی‌های شهر تهران ظرفیت تخلیه اضطراری را نخواهند داشت.
 
انصاری تاکید کرد: برای بررسی وضعیت شهر تهران در حوادث احتمالی، بهتر است به خروجی‌های این شهر در تعطیلات نگاهی بیندازیم. بی‌تردید خواهیم دید عجله برای خروج از شهر باعث ترافیک‌های چند ساعته می‌شود و باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که همه این اتفاقات در شرایط عادی به وقوع می‌پیوندد. قطعا پیامد یک زلزله تنها تخریب نیست. براساس مطالعات انجام شده در این زمینه ما با یک حادثه چند بعدی مواجه هستیم که کار را بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد کرد. سازمان‌های متولی چه اقداماتی را در وفق چرخه مدیرتی بحران در دستور کار خود قرار داده اند. وضعیت شریان‌های حیاتی کلانشهر تهران چگونه است و اینکه آیا قادر خواهیم بود خدمت‌رسانی به مردم را ادامه بدهیم؟
 
به گزارش ایسنا، پس از نطق پیش از دستور انصاری، مهدی چمران نیز در ارتباط با وقوع زلزله احتمالی شهر تهران گفت: اگر خدای نکرده زلزله بزرگی در تهران رخ بدهد، قطعا فاجعه سال، دهه و قرن نخواهد بود بلکه با شرایط فعلی تهران، فاجعه تاریخ به وقوع می‌پیوندد و همانطور که آقای انصاری عنوان کردند، متاسفانه نه مسوولان و نه مردم در فکر نیستند و هر موقع که هشداری داده می‌شود، می‌گویند نباید مردم را نگران کرد اما باید بدانیم که اطلاع‌رسانی در این خصوص موجب آمادگی مردم خواهد شد.
 
وی افزود: امروز اگر در کنار خانه‌های موجود در بافت فرسوده شهر تهران یک تریلی گاز دهد، این خانه‌های فرسوده همگی می‌ریزند. علاوه بر خانه‌های قدیمی ساختمان‌های جدیدی که ساخته می‌شوند نیز با وجود مهندس ناظر در حین ساخت فرو ریخته‌اند. اتفاقی که بارها شاهد آن بوده‌ایم به همین دلیل باید در این جهت اقدامات موثری انجام شود. برهمین اساس پیشنهاد می‌کنم برای ایجاد آمادگی همیشگی، مانورها و تمرین‌های مستمر را در دستور کار قرار دهیم.
 
ریاست شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: سوله‌های بحران آمادگی کامل متاسفانه ندارند و برخی از آنها انبار هستند. اگر قرار است در این سوله‌ها کلاس‌های ورزشی برگزار شود، باید در ساعت‌های خالی این اتفاق بیفتد ضمن اینکه این سوله‌ها باید در همه لحظات آماده خدمت‌رسانی در بحران‌ها باشد.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه