مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
آیین نامه طراحی و مقاوم سازی ساختمانها در برابر زلزله ابلاغ شده است
 
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی چهارمین ویرایش آیین نامه طراحی و مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله را تدوین و برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرده است.
 
ایران اکونومیست - 
به گزارش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، چهارمین ویرایش آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله با نام استاندارد 2800 را در طول یک سال گذشته نهایی و پس از دریافت تأییدیه های لازم از مراجع ذیصلاح علمی، با دستور وزیر راه و شهرسازی برای اجرا به نهادها و دستگاه های مرتبط با حوزه ساختمان و صدور مجوزهای ساخت و ساز مانند شهرداری ها و سازمان های استانی نظام مهندسی ساختمان ابلاغ کرده است. 
 
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرد: ویرایش چهارم آیین نامه استاندارد 2800 نیز در 24 آبان ماه سال 93 از سوی وزیر راه و شهرسازی برای شهرداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان ها و همچنین مالکان، کارفرمایان و مجریان ساختمان ها و صاحبان حرفه های مهندسی ساختمان ابلاغ و لازم الاجرا شده است. 
 
بنابر اعلام این مرکز، 10 کارگروه تخصصی با برگزاری جلسات متعدد وظایف بازنگری مباحث آیین نامه را در زمان بررسی و تدوین چهارمین بازنگری آیین نامه 2800 بر عهده داشتند که 70 نفر از استادان دانشگاه و کارشناسان خبره این رشته نیز نظارت بر مصوبات این کارگروه ها را برعهده داشتند. 
 
گفتنی است، نخستین آیین نامه ایمنی ساختمان ها در برابر زلزله در دهه 40 شمسی تدوین شد وبعدها سال 67 این آیین نامه به نام آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله تغییر یافت، همچنین مصوب شد این دستورالعمل هر 5 سال یک بار از سوی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وزارت مسکن و شهرسازی وقت که در حال حاضر به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وابسته به وزارت راه و شهرسازی تغییر نام یافته است، مورد بازبینی قرار گیرد. 
 
براساس این گزارش، نخستین ویرایش آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله سال 72، ویرایش دوم سال 78 و سومین ویرایش این آیین نامه در سال 79 انجام شد.
 
 
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه