رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران در همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست:
تاکید بر توانمندسازی پیمانکاران پروژه های گازرسانی با هدف ارتقا سطح HSE در صنعت گاز

 

رئیس ایمنی،بهداشت و محیط زیست(HSE) شرکت ملی گاز ایران، بر برنامه ریزی جهت توانمندسازی تامین کنندگان و پیمانکاران پروژه های گازرسانی با هدف ارتقا سطح HSE در سطح صنعت گاز تاکید نمود.
 
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، محمدرضا یوسفی پور در همایش HSE"پیمانکاران با تاکید بر نکات عبرت انگیز" که 15 شهریور ماه به میزبانی شرکت گاز استان اصفهان برگزار شد، گفت: شرکت ملی گاز ایران بر افزایش سطح ایمنی و حفاظت از جان یکایک پیمانکاران، تامین کنندگان و نیروهای اجرایی خود به شدت حساس است.
یوسفی پور با اشاره به اینکه گاز یک انرژی پاک، ارزان و استراتژیک با دو ویژگی منحصر به فرد است؛ تصریح نمود: این انرژی علاوه بر انعطاف پذیری بالا و قابلیت حمل و نقل متنوع و آسان، قابل امتزاج و ترکیب با انرژی های دیگر است.
وی اظهار داشت: آمارها نشان می دهد بیش از 50 درصد نیروگاه هایی که از گاز طبیعی به جای سوخت های فسیلی استفاده می کنند میزان آلودگی ناشی از فعالیت آنها به شدت کاهش یافته است.
رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران همچنین در رابطه با مسائل ایمنی ، بهداشتی و محیط زیست و رعایت نکات ایمنی در کار و اجرای پروژه ها و همچنین حوادث و خطرات ناشی از عدم توجه به مسائل ایمنی توضیحات مبسوطی ارائه کرد.
یوسفی پور، در خصوص حوادث سالهای اخیر که در اثر سهل انگاری و عدم رعایت مسائل ایمنی حادث شده، اظهار داشت: خطرات عملیات حفاری نظیر ریزش دیواره ها، سقوط از ارتفاع، سقوط ماشین آلات و مسمومیت ناشی از استنشاق بخارات و گازهای سمی از شایع ترین عواملی بوده که منجر به بروز حادثه شده است.  
وی بر نظارت بر ایمن سازی کارگاه ها و محل اجرای پروژه های گازرسانی با استفاده از تابلوها و علائم هشدار دهنده، اطمینان از وجود جعبه کمک های اولیه، کپسول اطفاء حریق در محل تمامی کارگاهها توسط تامین کنندگان و پیمانکاران تاکید کرد و گفت: با هماهنگی  و تعامل شرکتهای خدماتی و دقت در حفاری ها و استفاده از نیروهای خبره و آموزش دیده، بسیاری از حوادث کنترل می شوند.
یوسفی پور بیان داشت: یکی از اهداف اصلی شرکت ملی گاز ایران این است که تامین کنندگان و پیمانکاران رابه عنوان  بازوان اجرایی  خود بیش از پیش توانمند سازد.
 
تحقق تعالی سازمانی با پشتیبانی از تامین کنندگان، در سه بخش کالا، اجرایی و خدمات
مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان نیز در این گردهمایی گفت: برای ارائه خدمات شایسته و مطلوب نیازمند تعامل سازنده با تامین کنندگان و پیمانکاران هستیم. 
 
سعید مومنی با اشاره به اینکه از طریق پیشتیبانی تامین کنندگان، در سه بخش کالا، اجرایی و خدمات می توانیم به تعالی سازمانی دست پیدا کنیم تصریح کرد: در حال حاضر 99.6درصد از جمعیت استان معادل 103 شهر و 1297روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.
سعید مومنی، تامین کنندگان را اهرم های اجرایی شرکت برشمرد و گفت: هدف از این گرهمایی سالانه ، تقویت تعامل ارتباط با این گروه، گسترش فرهنگ ایمنی، ارزیابی نظام مند دوره ای در جهت شناسایی نقاط قوت و ضعف و همچنین تقدیر از تامین کنندگان برتر است.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه از ابتدای سال تاکنون شاهد هیچ گونه حادثه نبوده ایم افزود: حوادث بزرگ ناشی از بی دقتی های کوچک است.
 
 مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، تصریح کرد: غرور کاذب یکی از علل شایع در بروز حادثه های بزرگ است که برخی از عوامل اجرایی، پیمانکاران، تامین کنندگان و ناظرین در رعایت نکات ایمنی و استانداردها  به آن دچا ر می شوند.
مهندس مومنی، با تاکید بر اینکه تمامی برنامه ها باید زمانبندی داشته باشد خاطر نشان ساخت: دستیابی به  تولید، اجرا و نظارت موفق  در رعایت استانداردها محقق می شود.
وی در ادامه افزود: کل ذخایر گاز جهان ۲۰۸٫۴ تریلیون مترمکعب است و ایران با دارا بودن، حدود ۳۳٫۶ تریلیون مترمکعب از این میزان، رتبه اول ذخایر دنیا را دارد.
 
مومنی گفت: بالغ بر ۷۰ درصد سبد انرژی استان را گاز طبیعی تشکیل می دهد،به گونه ای که سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به مصرف رسید که از این میزان، حدود ۴۶ درصد مربوط به بخش صنعت، ۲۶ درصد در بخش خانگی، حدود ۱۵ درصد در بخش نیروگاهی، ۶ درصد در پالایشگاه ها، ۴ درصد در واحدهای تجاری و ۳ درصد در حمل و نقل بوده است.
وی برخی از اقدامات کلیدی و نرم افزاری شرکت همچون؛ استقرار سامانه ارتباط با مشتریان CRM ، پیاده سازی نرم افزار TMMS ، پیاده سازی نرم افزار IVR ،پیاده سازی پورتال داخلی، پیاده سازی نرم افزار AVL، پیاده سازی نرم افزار BSC و پیاده سازی نرم افزار کنترل پروژه اشاره کرد و گفت:سال گذشته این شرکت برای نخستین بار در بین شرکت های دولتی کشور موفق به کسب تقدیر نامه چهارستاره جایزه ملی کیفیت ایران شود.
 
وی یادآور شد: شرکت گاز استان اصفهان به عنوان شرکت پیشتاز از سال 83 استقرارسیستم مدیریت کیفیت را در دستور کار قرار داد و توانست در این خصوص گواهی نامه های متعددی را کسب کند و تا به امروز همراستا با مدل های استاندارد مدیریتی حرکت و به جوایز مختلفی در حوزه تعالی سازمانی دست یابد.
گفتنی است: تقدیر از 4 تامین کننده برتر شرکت گاز استان اصفهان  درسال 93 و جلسه پرسش و پاسخ تامین کنندگان و پیمانکاران با مدیرعامل شرکت بخش پایانی این گردهمائی سالانه بود.
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه