وزیر نیرو تشریح کرد:
کاهش تلفات و افزایش قابلیت اطمینان با نصب سیستم های خورشیدی در کشور
 
چیت چیان گفت: تولید برق با انرژی خورشیدی در نقاط مصرف موجب رفع مشکل اتلاف انرژی در شبکه خواهد شد. با توجه به مستعد بودن کشور در زمینه حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله، استفاده از انرژی خورشیدی و عدم اتکا به سوخت، کاهش دهنده مشکلات در زمان بروز این حوادث می باشد و قابلیت اطمینان شبکه را افزایش می هد.
 
سرویس انرژی های تجدیدپذیر: وزیر نیرو با اشاره به نقش انرژی خورشیدی در جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای اظهار داشت: یکی از مسائلی که درباره ایران مطرح است، مستعد بودن کشور در زمینه حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله است و با توجه به وجود این مسئله، استفاده از انرژی خورشیدی و عدم اتکا به سوخت، کاهش دهنده مشکلات در زمان بروز این حوادث می باشد و قابلیت اطمینان شبکه را افزایش می هد.
 
به گزارش برق نیوز به نقل از ماهنامه "عصر"، چیت چیان در ادامه در ارتباط با کاهش تلفات انرژی در شبکه های توزیع برق خاطرنشان کرد: از برقی که در نیروگاهها تولید می شود  قریب به 5 درصد از آن در خود نیروگاه ها اتلاف می شود، حدود 3 درصد تلفات در شبکه انتقال و حدود 12 درصد تلفات نیز در شبکه توزیع برق به هدر می رود.
 
وی با اشاره به این که تولید انرژی خورشیدی در نقاط مصرف موجب رفع کامل مشکل اتلاف انرژی خواهد شد افزود: این اقدام از نظر اقتصادی اثرات بسیار مهمی خواهد داشت و از همین جهت نصب سیستم های خوشیدی در محل مصرف و خانه ها اهمیت بسیار بالایی دارد که می تواند از هدر رفتن منابع ملی جلوگیری کند.
 
چیت چیان همچنین خاطرنشان شد: با استفاده از انرژی خورشیدی در فصل تابستان که فصل پرمصرفی در زمینه برق است، میتوان به کمک نیروگاههای تولید برق شتافت و در این فصل که امکان تولید برق خورشیدی بیش از همیشه مقدور است بخشی از نیاز شبکه را تامین کرد.
 
وی با بیان اینکه در نقاط دور افتاده با کمبود امکانات توزیع و نصب تکنولوژیهای جدید مواجه هستیم اضافه کرد: استفاده از انرژی خورشیدی در راستای تحقق برنامه های اقتصادی، عدالت اجتماعی و ایجاد اشتغال در نقاط مختلف از دیگر دستاوردهای این انرژی پاک است.
 
وزیر نیرو اظهار داشت: کشور ما از نظر سطح دانش و پتانسیل پژوهشی در جایگاه خوبی قرار دارد و میتواند با حرکت به سمت انرژی خورشیدی از این نیروی بالقوه بهره ببرد.
 
چیت چیان در ادامه به سیاست ها و برنامه های دولت در ارتباط با استفاده و توسعه انرژی خورشیدی اشاره کرد و افزود: در قانون پیشنهادی برنامه ششم  بیان شده که  در کشور حداقل 5000 مگاوات ظرفیت تولید برق در نیروگاه های بادی و خورشیدی ایجاد شود که در سال جاری برای ورود به این عرصه تسهیلات خوبی لحاظ گردید.
 
وی به یکی از این تسهیلات اشاره کرد و گفت: در برنامه های وزارت نیرو مدون شده که فرآیند اخذ مجوز برای سرمایه گذاران در بخش انرژی خورشیدی کاهش یابد بطوریکه این فرایند در گذشته بسیار پیچیده و مشکل بود اما با انتقال کامل آن به سازمان انرژی های نو ایران (سانا) مدت زمان این فرآیند به یک هفته کاهش یافته و با یکبار مراجعه به این سازمان با سهولت بسیار زیاد قابل دسترسی است.
 
مهندس چیت چیان در ادامه با اشاره به تامین منابع مالی مورد نیازی که اخیرا در قانون حمایت از صنعت برق در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده گفت: بر اساس این قانون، بخشی از عوارضی که از مصرف  کننده دریافت می شود به انرژی های نو اختصاص می یابد که این امر می تواند پشتوانه ای قوی و قانونی برای خرید تضمین شده از سرمایه گذارانی باشد که می خواهند در این عرصه فعالیت اقتصادی انجام دهند و از امنیت سرمایه برخوردار باشند.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه