از بزرگترین آزمایشگاه مهندسی زلزله خاورمیانه چه خبر؟
 
 
طرح احداث بزرگترین آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله خاورمیانه در شمال تهران با گذشت حدود سه سال از آغاز فاز اول پروژه بالغ بر 48 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ساختمان آزمایشگاه سانتریفیوژ با نصب تجهیزات در شرف راه اندازی کامل است.
 
به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، هفته گذشته، بتن ریزی بخش سوم دیوار عکس‌العمل آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به میزان ۸۵ متر مکعب انجام شده و بدین ترتیب مجموع بتن‌ریزی انجام شده از ابتدای شروع عملیات اجرایی به ۵۶۰۰ متر مکعب رسیده است.
 
این طرح که مراحل اجرایی فاز اول آن در حال تکمیل است، از خرداد ماه 1391 با هدف ایجاد آزمایشگاه‌هایی قابل رقابت با نمونه‌های مشابه در دنیا با اتکا به امکانات و توانمندی‌های داخلی در حال اجراست و به رغم شرایط بسیار سخت حاکم بر طرح‌های عمرانی تا 48 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
 
با تجهیز 100 درصدی کارگاه، تاکنون حجم خاکبرداری طرح در حدود ۱۶ هزار متر مکعب، حجم آرماتوربندی انجام شده درحدود هزار تن، حجم قالب بندی فولادی انجام شده ۴۳۰۰ متر مربع، حجم بتن‌ریزی انجام شده ۵۶۰۰ متر مکعب و حجم سازه فولادی نصب شده در حدود ۴۰۰ تن بوده است.
 
 
آزمایشگاه زلزله
همچنین ابنیه ساختمان آزمایشگاه سانتریفیوژ و فونداسیون میز لرزان طرح از سوی پیمانکار تحویل موقت شده و تجهیزات دستگاه سانتریفیوژ نصب شده و در شرف راه‌اندازی کامل است.
 
آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در زمینی به وسعت ۷۶۰۰ مترمربع در شمال تهران (سوهانک) در حال احداث است. زیربنای فاز اول این مجتمع آزمایشگاهی ۸۰۰۰ مترمربع پیش بینی شده که شامل مجموعه عملیاتی آزمایشگاه‌های مذکور است. فاز دوم طرح بالغ بر ۱۲۰۰۰ مترمربع است که شامل بناهای اداری، پژوهشی و پشتیبانی خواهد بود.
 
این آزمایشگاه امکان پاسخگویی به نیازهای تحقیقاتی محققان ایران و منطقه را در حوزه‌های مختلف مهندسی زلزله، سازه، خاک و ارتعاشات فراهم خواهد کرد.
 
به گفته مسئولان پژوهشگاه، امکانات پیش‌بینی شده در این آزمایشگاه به نحوی طراحی شده‌اند که نه تنها در زمینه‌های مختلف مرتبط با مهندسی زلزله و صنعت ساخت وساز کشور بی همتا است، بلکه امکان به کارگیری تجهیزات آن برای صنایع زیر بنایی کشور همانند صنایع دفاعی، نفت و پتروشیمی، آب و برق، صنعت هسته‌ای و همچنین صنایع متوسط و سبک فراهم خواهد شد.
 
این آزمایشگاه از سه بخش عمده کف قوی و دیوار عکس‌العمل، میز لرزان شش مولفه‌ای و دستگاه سانتریفیوژ تشکیل شده است.
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه