معاون اداره کل اچ.اس.ای وزارت نفت خبر داد
معرفی مقصران حوادث صنعت نفت به کمیته تخلفات
 
نفت نیوز: معاون ایمنی و آتش نشانی اداره کل اچ.اس.ای وزارت نفت با اعلام اینکه بررسی حوادث پنج سال گذشته صنعت نفت از اولویتهای این معاونت است گفت: افرادی که در این موضوع کوتاهی کردند به کمیته تخلفات اچ.اس.ای برای بررسی موضوع معرفی می‌شوند.
  
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، سیدمحمد پورراکی در مورد کارگروه بررسی حوادث، تحقیقات، تجزیه و تحلیل، بررسی علل و پیگیری اصلاحات اظهار کرد: نقشه راه بررسی و تحقیق حوادث تهیه شده است که پس از دریافت گزارش فوری حادثه طبق فرمت ابلاغی شروع می‌شود و پس از طی بیش از ١٥ مرحله به پیگیری انجام اقدامات اصلاحی و پیشنهادات ارائه شده با هدف اطمینان از حصول نتیجه موثر خاتمه می‌یابد.
 
وی افزود: تهیه گزارش همه حوادث مهم اتفاق افتاده، آنالیز و تجزیه و تحلیل آنها، تجزیه و تحلیل گزارش حوادث هفت ساله شرکت ملی گاز (١٣٩٣-١٣٨٧)، تجزیه و تحلیل حوادث پنج ساله شرکت ملی نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای یافتن علل ریشه‌ای حوادث و اولویت بندی روش‌های تجزیه و تحلیل حوادث از دیگر فعالیت‌های در حال انجام این کارگروه به شمار می رود.
 
پورراکی ادامه داد: کارگروه بررسی حوادث، تحقیقات، تجزیه و تحلیل، بررسی علل و پیگیری اصلاحات به منظور برنامه‌ریزی برای جلوگیری از بروز حوادث در سال‌های آتی، تهیه درس آموزی از حوادث، تجزیه و تحلیل حوادث ٩ ساله منجر به فوت در صنعت نفت (١٣٩٣-١٣٨٥) بر مبنای گزارشات حوادث، تهیه راهنمای تحقیق حادثه شامل بازرسی، تجزیه و تحلیل حوادث، تهیه راهنمای گزارش مدیریتی حادثه و طراحی نشریه الکتریکی حوادث در صنعت نفت را نیز برعهده دارد.
 
به گفته وی، تهیه راهنمای شناسایی علل غیر مستقیم، زمینه‌ای و ریشه‌ای حوادث مطابق با فرمت سازمان انرژی آمریکا، ترجمه آمار علل اصلی حوادث جهانی بر اساس گزارش OGP در سال ٢٠١٠، بازنگری و تهیه گزارشات حوادث در صنعت نفت، نظارت و کنترل موثر بر الزامات ایمنی و برخورد جدی با هرگونه سهل انگاری و تخلفات، بازدید میدانی از حوادث مهم و پیگیری دقیق اقدامات اصلاحی و پیشنهادهای ارائه شده، مشارکت با واحد ممیزی و بازرسی ایمنی برای بررسی و آسیب شناسی وضع مدیریت ریسک در تأسیسات صنعت نفت و بهبود، تقویت و توسعه آن و نهادینه سازی ممیزی بر مبنای ریسک و دانش محور کردن، هوشمندسازی و گسترش شبکه‌های ارتباطی در مدیریت ایمنی در صنعت نفت با کاربردی کردن پژوهش‌های ایمنی و توسعه الکترونیکی گزارش‌گیری و مدیریت عملکرد ایمنی از دیگر مسئولیت‌های این کارگروه است.
 
پورراکی به کارگروه برگزاری کمیته تخصصی بررسی حوادث وقوع یافته اشاره کرد و گفت: بعد از انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم از سوی این کارگروه برحوادث رخ داده، مطابق با نقشه راه بررسی حوادث، افرادی که در این موضوع کوتاهی کردند به کمیته تخلفات اچ.اس.ای برای بررسی موضوع معرفی می‌شوند.
 
وی در مورد حوادثی که از سوی پیمانکاران اتفاق می افتد هم گفت: مسئولان حادثه از سوی روسای اچ.اس.ای شرکت‌های مربوطه به جلسه‌های تخصصی دعوت شده و ضمن بررسی حادثه، آموزش‌ها، تذاکرات لازم به آنها داده و تعهدات لازم برای پیگیری‌های مستمر گرفته می‌شود و بعد از مدتی این کارگروه رفع نواقص و انجام اصلاحات صورت گرفته را پیگیری می‌کند.
 
معاون ایمنی و آتش نشانی اداره کل اچ.اس.ای وزارت نفت گفت: تا کنون پنج جلسه به منظور بررسی حوادث مهم شرکت ملی نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز برگزار شده و به طور مستمر جلسات در حال برگزاری و پیگیری است.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه