شرایط بهداشت و ایمنی کار در کشور
 
 
 
این روزها آماری که در خصوص حوادث ناشی از کار منتشر می شود بسیار نگران کننده است در حدی که در سالی که گذشت حدود ۱۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
 
  رئیس مرکز تحقیقات تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با برنامه روی خط خبرگفت : آمار حوادث ناشی از کار در کشور ما بالاست زیرا کارگران ما در خصوص کارهایی که انجام می دهند آموزش نمی بینند.
 آقای علی مظفری افزود:در کشور هر روز چند نفر از کارگران به دلیل حوادث ناشی از کار فوت می کنند یا آسیب می بینند.
رئیس مرکز تحقیقات فنی و بهداشت کار وزارت تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد:استرس شغلی عامل موثر در ایجاد حوادث است. همچنین عدم تناسب کار با وظیفه نیز از دیگر عوامل است و ظرفیت بیش از توقع نیز می تواند در این امر موثر باشد.
حوادث در کارگاه های ساختمانی از جمله مهمترین و عمده ترین حوادثی است که عملکرد سایر دستگاه ها در حوزه ایمنی و بهداشت در محیط کار را تحت الشعاع قرار می دهد.
وی افزود: درمیان کشته شدگان حوادث کار، 44 درصد به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند، علتی که در سال‌های اخیر همواره بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و درمیان 658 نفری که درسال 94 به خاطر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست دادند، تعداد قابل توجهی فاقد ابزارهای ایمنی لازم برای حفظ جان خود بودند.
 
این نشان می دهد: که استفاده از ابزارهای ایمنی چندان در کارگاه ها جدی گرفته نمیشود.
 آقای مظفری گفت:آمارها از میانگین روزانه چهار کشته در کشور به علت حوادث ناشی از کار حکایت دارد.
 
گزارش ها حاکی از این است که سقوط از ارتفاع، ضربه به سر و برق گرفتگی سه عامل اصلی حوادث مرگبار کار در کشور به حساب می آیند.
 
وی گفت: شعار امسال روز ایمنی و سلامت کار ، "استرس شغلی چالش همگانی" نامگذاری شده است. با این همه ما شاهد این هستیم که روز به روز استرس شغلی در میان شاغلین روز به روز بیشتر می شود. در برخی کارگاه ها افراد کوچک یا به تعبیر رایج کودکان کار را به کار می گیرند.در صورت بکارگیری این افراد و بروز حادثه، مسئولیت قانونی به عهده چه صاحب کاراست. چنانچه کارگاهی به علل حادثه یا بیماری دچار کاهش توانایی شده باشد و طبق نظر پزشک به نامبرده کار سبک باید ارجاع شود اما در کارگاه ها کار سبک وجود ندارد.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه