ضعف ایمنی در صنعت پتروشیمی ایران/ ۷ حادثه در ۱۱۰ روز +جدول
 
در حالی که ماهشهر پس از ۴۲ ساعت هنوز در آتش پتروشیمی بوعلی سینا می سوزد و مسئولان HSE نتوانستند از انتقال آتش از برج آتش گرفته به مخزن نفتا جلوگیری کنند؛ بررسی حوادث این صنعت در ۱۱۰ روز گذشته حاکی از وجود ضعف ایمنی در پتروشیمی کشور است.
 
به گزارش ریسک نیوز،فعالیت های صنایعی چون پتروشیمی به دلایل سر و کار داشتن مستمر با مواد آتش زا و قابل اشتعال و گاهاً سمی از یک سو و کار در شرایط سخت و خطرآفرین از سوی دیگر باید همواره تحت یک الگوی کارآمد و استاندارد ایمنی و بهداشت کاری باشد.
در این خصوص، نیازهای فزاینده در صنعت نفت برای افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها، صیانت از نیروی انسانی، حفاظت از محیط زیست، استفاده از مواد و انرژی به روش صحیح و مناسب و حفاظت از سرمایه ها و اعتبار سازمان در ابتدای دهه 80 منجر به تحقیق، بررسی و نهایتاً انتخاب نظام مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE-MS) برای اجرا در سطح صنعت نفت شد.
در طول 25 سال گذشته، مصوبات و ابلاغیه های متعددی در صنعت نفت کشور اعم از صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش برای لزوم افزایش سطح ایمنی کار و پیاده سازی اصول HSE مبتنی بر استانداردهای روز جاری شد اما بررسی حوادث در صنعت پتروشیمی نشان می دهد این صنعت نتوانسته سطح ایمنی کار را به استانداردهای روز نزدیک کند.
 
ادامه آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا 42 ساعت بعد از شروع آتش سوزی
در حالی که ماهشهر پس از 42 ساعت هنوز در آتش پتروشیمی بوعلی سینا می سوزد و مسئولان HSE نتوانستند از انتقال آتش از برج آتش گرفته در تاریخ 16 تیرماه به مخزن نفتا در تاریخ 17 تیرماه جلوگیری کنند؛ بررسی حوادث این صنعت در 110 روز گذشته از سال 95 حاکی از وجود ضعف ایمنی در کار در صنعت پتروشیمی کشور است.
در 110 روز ابتدایی سال جاری 7 حادثه در صنعت پتروشیمی کشور رخ داده است که این حوادث را در جدول زیر مرور می کنیم.
 
 
وقوع 7 حادثه تنها در 110 روز در کنار بروز حوادث متعدد سالهای گذشته در صنعت پتروشیمی نشان می دهد این صنعت در بخش HSE نیازمند ایجاد تغییرات راهبردی است./ تسنیم
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه