هشدار وزیر نفت درباره قطع خوراک پتروشیمی ها در صورت رعایت نشدن اصول ایمنی
  
 
 به گزارش ایرنا، آتش سوزی های پی در پی در صنعت نفت و پتروشیمی در هفته های گذشته، توجه ها را به ضعف ایمنی در این واحدها معطوف کرده است.در این میان، کارشناسان در ریشه یابی حوادث صنعت پتروشیمی، نسبت به کم توجهی مدیران واحدهای واگذار شده هشدار داده است
 
 
به گزارش ایرنا، آتش سوزی های پی در پی در صنعت نفت و پتروشیمی در هفته های گذشته، توجه ها را به ضعف ایمنی در این واحدها معطوف کرده است. 
در این میان، کارشناسان در ریشه یابی حوادث صنعت پتروشیمی، نسبت به کم توجهی مدیران واحدهای واگذار شده هشدار داده و علت اصلی را به حاشیه رانده شدن بحث های ایمنی در این واحدها اعلام کرده اند.
در همین پیوند، وزیر نفت بر لزوم توجه پتروشیمی ها و پالایشگاه ها به ایمنی تاکید کرده و نسبت به احتمال قطع خوراک واحدهای متخلف هشدار داده است.
 
به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بیژن زنگنه در واکنش به انتشار خبرهایی درباره قطع خوراک پتروشیمی ها گفت: موضوع از این قرار است که اگر یک مجتمع پتروشیمی یا پالایشگاهی به طور عمدی دستور ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) را که ابلاغ شده است، در زمان های معقول رعایت نکند و خطر امنیت ملی همانند آتش سوزی جبران ناپذیر ایجاد کند، دستور قطع خوراک را صادر می کنیم.
 
**ارایه یک نسخه از متن قراردادها به صورت طبقه بندی شده به مجلس
وزیر نفت درباره بررسی قراردادهای نفتی در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نفت موظف است اصول و قواعد تصویب شده در هیات دولت را تقدیم رییس مجلس کند و اگر رییس مجلس و هیات تطبیق مصوبات، ایرادی را بر این قراردادها وارد دانستند، برگشت خورده و اصلاح می شود؛ در غیر این صورت به متن مقررات قانونی تبدیل می شود.
وی یادآور شد: همچنین یک نسخه از متن قراردادها به صورت طبقه بندی شده به مجلس شورای اسلامی ارایه می شود.
زنگنه ادامه داد: قرار است از ظرفیت های تجربی، تخصصی و نظارتی کمیسیون انرژی و کارگروه حقوقی و قراردادها در قراردادهای جدید استفاده شود و مسئولان و کارشناسان وزارت نفت در یک تعامل، توضیح لازم را به اعضای کمیسیون ارایه کنند.
 
** درآمد ۳۰۰ میلیارد دلاری با یک درصد افزایش بازیافت نفت 
وزیر نفت درباره اهمیت افزایش بازیافت نفت گفت: اگر در بازیافت نفت کوتاهی شود، آیندگان ما را نخواهند بخشید که کمیسیون انرژی مجلس در این زمینه بسیار مشوق است.
به گفته وی، باید برای بازیافت از روش های مختلف استفاده کرد و نمی توان به یک روش اکتفا کرد.
عضو کابینه دولت یازدهم افزود: یک درصد افزایش بازیافت نفت حدود ۳۰۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد حاصل می کند، در حالی که سرمایه گذاری در این زمینه۳۰ درصد این مبلغ نمی شود.
 
زنگنه تاکید کرد بسیاری از میدان های نفتی کشور فرسوده شده است و ادامه داد: نیم عمر بسیاری از میدان های نفتی تمام شده است و افت تولید پیدا کرده اند. نزدیک ۹ میدان اصلی که بیش از ۷۰ درصد تولید کشور بر عهده آنها قرار دارد، فرسوده شده است و نباید رها شود زیرا آسیب آنها تولید را دچار مشکل می کند.
 
وزیر نفت اضافه کرد: نباید با افت فشار مخزن در پارس جنوبی درروبرو شویم؛ بویژه در بخش میعانات گازی که افت فشار می تواند آسیب فراوانی به مخزن وارد کند.
به گزارش ایرنا، در اواسط تیرماه، پتروشیمی بوعلی دچار آتش سوزی گسترده ای شد که حدود ۶۰ میلیون یورو خسارت بر جای گذاشت.
پس از آن خط لوله اتیلن غرب، پتروشیمی بیستون و پتروشیمی بندر امام (ره) با آتش سوزی روبرو شدند.
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه