مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی برنامه‌ای ویژه برای صنعت کشور 
 
امیرعلی امینیان این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید:
 
عصر اقتصاد: معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت درسال گذشته 1800 حادثه ناشی از کار در واحدهای تولیدی رخ داده که با توجه ویژه به مدیریت بهداشت،ایمنی،محیط زیست و ایمنی(HSEE) این آمار کاهش خواهد یافت.
 
به گزارش خبرنگار عصر اقتصاد علی یزدانی در حاشیه نخستین گردهمایی مدیران و کارگزاران HSEE سراسر کشور در شهرک صنعتی شمس آباد تهران با گرامیداشت روز ایمنی و آتش نشانی و یاد و خاطره شهدای آتش نشان کشور به خبرنگاران خاطر نشان کرد:کارآفرینان نقش غیر قابل انکاری در کاهش حوادث ناشی از کار دارند و باید حساسیت بیشتری در زمینه رعایت اصول ایمنی ،بهداشت ،محیط زیست و انرژی داشته باشند.
 
وی بر ضرورت توجه مسئولان شهرک های صنعتی به موضوع HSEE تاکید کرد و افزود:بر اساس آمار هر هفته در کشور یک نفر در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهد و آمار حوادث ناشی از کار در سال گذشته 1800 مورد بوده که بیشترین این حوادث مربوط به استانهای تهران و اصفهان بوده است.
 
یزدانی با اشاره به اینکه توجه به ایمنی و بهداشت و محیط زیست از جمله اولویت های سازمان صنایع کوچک در سال جاری است اذعان داشت:در حال حاضر در شهرک های صنعتی ایران هر دو روز یک حادثه رخ می دهد و مدیران بنگاه های تولیدی و مسئولان شهرک های صنعتی باید توجه بیشتری به پیشگیری از حوادث داشته باشند.
 
وی ادامه داد:در همه استان ها مدیران واحد HSEE منصوب شده و راهکارهای پیشگیری از حوادث را از طریق آموزش به مدیران واحدهای تولیدی منتقل می کنند.
 
وی با بیان اینکه 203 ایستگاه آتش نشانی در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور احداث شده گفت:برای این ایستگاه ها بیش از 250 دستگاه خودروی آتش نشانی خریداری شده و احداث ایستگاه های جدید و خریداری ماشین ها و تجهیزات جدید آتش نشانی و امداد و نجات برای شهرک های صنعتی در برنامه های شرکت شهرک های صنعتی ایران است.
 
معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت از 5 برابر شدن احداث پایگاه های ایمنی در شهرک های صنعتی در سه سال گذشته خبر داد و افزود:بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط باید در زمینه برخورد با حادثه آموزش های فردی و گروهی ببینند و برای این مساله مهم 160 هزار ساعت دوره آموزشی برای مدیران بنگاه ها و مسئولان HSEE برگزار شده است.
 
وی با اشاره به تجلیل از فعالان HSEE ادامه داد:علاوه بر تجلیل واحدهای تولیدی که برنامه های مدیریت HSEE  را در مجموعه های خود اجرا کرده اند تسهیلاتی نیز به این واحدها برای اجرای برنامه های مرتبط پرداخت می شود تا بتوانند ساختمانهای خود را به امکانات ایمنی تجهیز کنند.
 
یزدانی اصلاح ساختار سازمان صنایع کوچک و ارتباط مدیران HSEE در استانها با مدیران عامل استانی را یکی از برنامه های جدید برای توجه کاربردی به مدیریت HSEE عنوان و خاطرنشان کرد:برای مدیران سازمانی این حوزه نیز 30 تا 250 ساعت آموزش پیش بینی کرده ایم چرا که این مدیران فقط یک نیروی سازمانی نیستند بلکه باید با همه اصول مدیریت ایمنی ،بهداشت،محیط زیست و انرژی آشنا باشند.
 
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به اینکه همه حوادث قابل پیشگیری است تصریح کرد:در صورتی که به موضوع آموزش توجه بیشتری شود می توان از حوادثی که منجر به فوت نیروهای کار می شود جلوگیری کرد.
 
وی حوادث را مانعی بر سر راه تولید و ارتقاء صنعت عنوان کرد و اذعان داشت:بیشترین حوادث صنعتی مربوط به آتش سوزی در بنگاه های تولیدی است و مدیران HSEE باید پس از اصلاح ایمنی ساختمانهای اداری شهرک های صنعتی به تک تک واحدهای تولیدی مراجعه و ساختارهای ایمنی و بهداشت آنها را کنترل کند.
 
بنا بر این گزارش مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی تهران نیز در همایش مدیران و کارگزاران HSEE سراسر کشور با تاکید بر ضرورت بسیج واقعی صنایع برای پیشگیری از خطر گفت:باید در برابر بحران های احتمالی در بنگاه های تولیدی آمادگی لازم وجود داشته باشد.
 
 قاهری افزود:سلامت و امنیت نعمت های ناشناخته ای هستند که تا از دست نروند قدر آنها دانسته نمی شود بنابراین باید با توجه به پیشگیری از حوادث مانع از بین رفتن سلامت و امنیت در شهرک های صنعتی شویم.
 
مدیر واحد HSEE سازمان صنایع کوچک نیز در این مراسم با قرائت پیام وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:در سال 317 میلیون نفر در جهان گرفتار حادثه می شوند و از آنجائی که 32.5 درصد جامعه شاغل کشور در بخش صنعت فعالیت دارند توجه به ایمنی نیروهای کار در این بخش ضرورتی انکار ناپذیر است.
 
 توفیقی خاطر نشان کرد:واحدهای کوچک و متوسط از نظر ایمنی آسیب پذیر تر هستند به گونه ای که 82 درصد حوادث شغلی و 90 درصد حوادث ناشی از کار در بنگاه های کوچک و متوسط رخ می دهد.
 
وی با اشاره به اینکه 76 درصد از واحدهای صنعتی بهره برداری شده در شهرک های صنعتی تحت پوشش واحدهای آتش نشانی قرار گرفته است افزود:تاکنون 40 مانور اطفا حریق در شهرک های صنعتی برگزار شده و 650 واحد صنعتی  در 105 شهرک و ناحیه مورد شناسایی و بررسی کانون های خطر قرار گرفته اند.
 
همچنین مدیر کل دفتر HSEE وزارت صنعت،معدن و تجارت در این همایش گفت:وزارت صمت در مدت سه سال گذشته برنامه های کاربردی خود را در حوزه HSEE اجرایی کرده و از بسیاری از وزارتخانه هایی که از 30 سال پیش این برنامه ها را اجرایی می کردند پیشرو تر است.
 
 یار احمدی افزود:کارهای عقب افتاده هم در بخش HSEE وجود دارد که باید با تعامل بنگاه های کوچک و متوسط و مسئولان دولتی اجرایی شود.
 
به گفته وی دستورالعمل HSEE برای تمام واحدهای صنعتی در سراسر کشور واحد است و باید با توجه به سلامت،ایمنی ،محیط زیست و صرفه جویی در انرژی الفبای ایمنی و بهداشت را در راستای حفاظت و صیانت از تولید نهادینه کنیم.
 
به گزارش عصر اقتصاد در حاشیه این همایش علاوه بر افتتاح ایستگاه شماره 2 آتش نشانی شهرک صنعتی شمس آباد،مانور امداد و نجات و آتش نشانی به حضور مسئولان شهرک های صنعتی سراسر کشور و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک برگزار شد.در این مانور آتش نشانان شهرک صنعتی شمش آباد با همراهی مراکز آتش نشانی منطقه در چندین مرحله عملیات اطفای حریق خودرو،حریق کپسول،نجات مصدوم از چاه و حریق های مختلف را اجرا کردند.
 
در این برنامه ها از 40 فعال برنامه های HSEE از سراسر کشور نیز تقدیر شد.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه