درگفتگو با داوود رادپی مسئول واحد hse شرکت ملی پخش
 فراورده های نفتی منطقه چالوس تاکید شد
 
اولویت ما پیشگیری، با برگزاری کلاس‌های آموزشی است
 
 
 
چالوس / عشرت کراری
واحد hse در شرکت ملی پخش فراورده های نفتی از واحد های کمتر شناخته شده است که اتفاقا دارای اهمیت زیادی نیز می باشد.
برای آشنایی بیشتر با این واحد و خدماتی که ارائه می دهد، گفتگویی داشتیم با مهندس داوود رادپی که مدیریت این واحد را در شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه چالوس دارند.
 
گفتنی است hse مخفف کلمات بهداشت و سلامت شغلی، ایمنی وآتش نشانی و محیط زیست می باشد.
 
داوود رادپی گفت: واحد hse  شرکت پخش فراورده های نفتی منطقه چالوس از سه بخش بهداشت حرفه ای و سلامت شغلی،  ایمنی و آتشنشانی و واحد محیط زیست تشکیل شده است که هر کدام از این بخش‌ها شامل چند قسمت می شوند که شرح وظایف مشخصی را در سازمان اجرا می کنند. 
او افزود: در واحد ایمنی و آتش‌نشانی مخاطرات و حساسیت های شغلی زیادی به دلیل انبایش، ذخیره و جابه جایی مواد نفتی از طریق نفت کش ها صورت می گیرند وجود دارد و به همین دلیل بحث پیشگیری و ایمنی در سازمان بسیار حایز اهمیت و مهم است.
مسئول واحد hse شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه چالوس با اشاره به اینکه این شغل به عنوان شغلی حساس و پر ریسک و خطر محسوب می شود، گفت: به همین دلیل وزارت نفت جز معدود سازمان ها و وزارت خانه هایی است که برای مشاغل حساس درون سازمانی، واحدی به عنوانHSE  را درون خود  راه اندازی کرده است. 
مهندس داوود رادپی ادامه داد: با توجه به اینکه انبار نفت چالوس چیزی بین 63 تا 65 میلیون لیتر فراورده از انبار نفت و سوختیگری هواپیمایی ذخیره می کند و از طرفی موقعیت جغرافیایی خاص شرکت ما در کشور، این واحد را حایز شرایط بخصوصی کرده است. همانطور که می دانید در اکثر نقاط کشور، انبارهای نفت خارج از شهر قرار دارند اما متاسفانه یا خوشبختانه در چالوس انبار نفت در درون شهر قرار دارد؛ خوشبختانه از این بابت که باعث کاهش هزینه می شود و متاسفانه از این جهت که با عنایت به این مساله که چالوس شهری توریستی، پر رفت و آمد و مسافر خیز است و تراکم جمیعتی آن زیاد است وجود انبار نفت در شلوغ ترین نقطه شهر می تواند مساله ای حساس و پرخطر محسوب شود. 
او افزود: با توجه به مکاتباتی که در  حساسیت بحث پدافند غیرعامل انجام گرفته تاکید کردیم که حریم نفت از منازل باید به صورت استاندارد 60 متر باشد و در انبار نفت چالوس رعایت نشده است. به عنوان مثال فاصله یکی از مخازن ما کمتر از 20 تا 25 متر است و این مساله بسیار حساس و مهم است که باید فکری برای آن شود.
این مسئول با اشاره به اینکه شرکت نفت بیشتر توان خود را در بحث سازمانی روی مساله پیشگیری گذاشته گفت: به قول معروف برای ما پیشگیری بسیار مهم تر از بحث درمان است. ما سعی می کنیم با برگزاری مرتب کلاس های آموزشی تا حد ممکن سطح سواد و آگاهی علمی پرسنل، رانندگان نفت‌کش و مردمی که به هر روی درگیر و مرتبط با این مساله هستند را بالاببریم تا از این طریق بتوانیم در راستای بحث ایمنی و پیشگیری قدم‌هایی برداریم و این موضوع اهمیت واحد hse  را در شرکت نفت نشان می دهد.
مهندس داوود رادپی در بخش دیگری از این گفتگو به پدافند غیر عامل اشاره کرد و گفت: بحث دیگر، موضوع پدافند غیرعامل است که هر سال با توجه به دستورالعمل‌هایی که از ستاد و استانداری به دست ما می رسد طبق این دستور العمل‌ها برنامه هایی هفتگی داریم که طی هر روز برنامه خاصی اجرا می شود. از جمله برنامه مانور و رزمایش‌های سالانه داریم که سال گذشته نیز دو مانور سراسری داشتیم که یکی از این مانورها داخل انبار نفت اجرا شد و یک مانور هم در تاسیسات گازمایع آقای اکبری در محمودآباد داشتیم. به این دلیل که متوجه شده بودیم برخی از تاسیسات برون سازمانی ما، مثل تاسیسات گازمایع درست مانند انبار نفت در محیط شهری قرار گرفته، به همین دلیل آسیب شناسی شد و برای کاهش ریسک، مانور دوم خود را در این منطقه انجام دادیم. 
او افزود: در هفته پدافند بحث آموزش داخلی روزانه از طریق سیستم اتوماسیون داخلی انجام می شود و برنامه هایی که برای هفته پدافند غیرعامل داریم بحث آموزشی است که از طریق استانداری و رزمایش در حال برنامه ریزی است و نهم آبان ماه سالجاری با همکاری هلال احمر، ایمنی و آتشنشانی و فرماندهی نیروی انتظامی چالوس و نوشهر این رزمایش به اجرا گذاشته خواهد شد.
 
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه