الزام دوره های آموزش ایمنی برای کارفرمایان، کارگران و کارآموزان
 
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از الزام آموزش ایمنی در کارگاههای مشمول قانون کار خبر داد.
 
 
به گزارش آتیه کار به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد اصابتی مدیرکل بازرسی کار وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورایعالی حفاظت فنی با اعلام این خبر گفت: یکی از مسائل مهم در مدیریت ایمنی و بهداشت تعیین مسئول و نحوه واگذاری مسئولیت ها به افراد است، مسئولیت انجام هر کاری  بایستی به طور کاملاً مشخص به عهده فرد واگذار شود و او در مقابل اعمال خود جواب گو باشد.
 
وی ادامه داد: این یکی از بهترین شیوه هاست که بوسیله آن می توان تعداد زیادی از کارکنان را در برنامه های ایمنی و بهداشت شریک و سهیم کرد و به آن ها یادآور شد که هر کارگری مسئول ایمنی و بهداشت کار خود است . در این ارتباط نباید استعداد و علاقه افراد نادیده گرفته شود و مدیران نیز می توانند از مکانیزم های تشویقی برای ایجاد رغبت و علاقه مندی بیش تر در افراد بهره بگیرند. این برنامه ها زمانی مؤثرتر خواهد بود که همراه با ارزیابی فعالیت ها باشد و همواره تلاش شود که افراد مسئولیت های محوله را بهتر انجام دهند.
اصابتی تصریح کرد : الزام دوره های آموزش ایمنی به موجب آئین نامه مصوب شورایعالی حفاظت فنی و پیش بینی آن درشناسنامه شغلی درطرح طبقه بندی مشاغل یکی از برنامه های موثر آموزش مقررات ایمنی است که  باید به شیوه ای مناسب به کارفرمایان، کارگران و کارآموزان آموزش داده شود ، به طوری که کاملا به وظایف خود آشنا شوند. برای این منظور می توان از روش های مختلف آموزشی مانند کارگاه آموزشی یا آموزش چهره به چهره و ضمن خدمت استفاده کرد.
مدیرکل بازرسی کار وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورایعالی حفاظت فنی گفت:  در راستای اجرای مواد ۸۵، ۹۱، ۱۹۳و ۱۹۶ قانون کار باید دوره های آموزشی در شناسنامه شغلی کارگران درج گردد. عدم آموزش های لازم و مرتبط با ایمنی کار و آشنا نبودن افراد با خطرهای موجود در محیط کار منجر به حادثه و خسارتهای جبران ناپذیر میشود .
اصابتی با بیان اینکه کارفرمایان و مسؤولان مکلفند پیش از بکار گماردن کارگران و کار آموزان نسبت به ارایه آموزش های ایمنی متناسب با نوع کار به آنان از طریق مراجع ذیصلاح اقدام نمایند ، بر توانمندسازی مسئولین ایمنی مستقر در کارگاهها نیز تاکید کردند.
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه