سلامت آنلاین گزارش می دهد
ایمنی ۴ هزار کارگر پلاسکو را ندیدند؛ غفلت وزارت کار از وظایف اصلی
 
سلامت آنلاین- اگر تا دیروز می شد روی کم کاری ها در حوزه نظارت بر ایمنی محل های کسب و کار سرپوش گذاشت، اما با فروریختن پلاسکو، دیگر مردم هیچ عذر و بهانه ای را نمی پذیرند. اینکه ۶۰۰ واحد تولیدی و تجاری با حضور بیش از چهار هزار نیروی کار در یک مجتمع تجاری فرسوده حضور داشته باشند، اما نهادهای ناظر مثل وزارت کار، هیچ اقدام قاطع و جدی برای تامین امنیت محل کار انجام نداده اند، به وضوح نشان می دهد که این وزارتخانه نتوانسته است به وظایف اصلی خود رسیدگی کنند.
 
به گزارش سلامت آنلاین، اگر نگاهی اجمالی به قانون کار بیندازیم، می بینیم که قانون برای وزارت کار، وظایف بسیار متعددی را برای تامین امنیت محل کار پیش بینی کرده است، اما وقتی نظارت ها به حدی نازل است که یک مجتمع ۱۷ طبقه به تلی از آوار گداخته بدل می شود، این بحران به صراحت از فقدان نظارت های قاطع این وزارتخانه خبر می دهد.
 
در حالی که مردم و عمده رسانه ها، شهرداری را یکی از مقصران اصلی حادثه پلاسکو می دانند، اما خیلی ها از نقش وزارت کار در به وجود آمدن این بحران غافل هستند.
 
با نگاهی به نص صریح قانون می بینیم که وزارت کار، نه برای ساختمان پلاسکو و ونه برای سایر مجتمع های فرسوده، نظارت درستی اعمال نمی کند.
 
اگر ماده ۹۶ قانون کار را مطالعه کنید، می بینید که قانون گذار در بندها و تبصره های متعددی، وزارت کار را به نظارت های مستمر از محیط های کار موظف کرده است.
 
نظارت بر اجرای مقررات ناظر به شرایط کار،  نظارت بر اجرای صحیح مقررات قانون کار و دستورالعمل های مربوط به حفاظت فنی، بررسی و تحقیق پیرامون اشکالات ناشی از اجرای مقررات حفاظت  فنی، برخورد با کارگاه های متخلف و حتی آموزش ایمنی به نیروهای کار هم طبق قانون کار از جمله وظایف وزارت کار است که اگر به درستی انجام می شد، شاید الان آتش نشانان فداکار ما زنده بودند و زیر آواری از اهمال مسئولان، جان نمی دادند.
 
حتی این وزارتخانه در حوزه بیمه کارگران این مجتمع هم کوتاهی کرده است، طوری که بعد از فروریختن پلاسکو مشخص شد که تعداد زیادی از کارگران این ساختمان تجاری، اصلا تحت پوشش بیمه اجباری نبوده اند.
 
دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران هم ضمن انتقاد از عملکرد وزارت کار، تاکید کرده که مطابق ماده ۹۶ قانون کار، وزارت کار باید به صورت مستمر از واحدهای تولیدی بازدید کند. یعنی تکلیف و وظیفه قانونی اداره بازرسی وزارت کار،  بازرسی از مشاغل موجود در ساختمان های مختلف است، اما بدیهی است که بیمه کارگران فقط یکی از مولفه هایی است که بایستی در این بازرسی مورد توجه قرار گیرد؛ تنها در این بازرسی هاست که مشخص می شود ماده ۱۴۸ قانون کار اجرا نشده و کارفرما مرتکب خلاف شده و کارگران را بیمه نکرده است.
 
به گفته حبیبی، طبق ماده ۹۶ قانون کار، در ارتباط با ساختمان پلاسکو و بیمه نبودن بخش زیادی از کارگران، تخلف صورت گرفته توسط وزارت کار، روشن و مبرهن است؛ چرا که یا بازرسی انجام نشده یا ناقص انجام شده است.
 
امنیت کارگاه ها در اولویت وزارت کار نیست
 
هم اکنون یکی از عمده فعالیت های وزارت کار صرف ساماندهی فعالیت های اقتصادی متعدد می شود که ارتباط چندانی هم به حوزه کاری این وزارتخانه ندارد. با نیم نگاهی به فعالیت سازمان های زیرمجموعه این وزارتخانه می بینیم که از بنگاهداری و فعالیت های تجاری گرفته تا کشتی سازی در حیطه نظارت های این وزارتخانه قرار دارد، اما نظارت بر بازار کار و تامین امنیت جانی نیروهای کار از شمول مسئولیت های این وزارتخانه خارج شده است.
 
صادق طباطبایی نژاد، نایب رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان هم ضمن انتقاد از عملکرد وزارت کار به سلامت آنلاین می گوید: متولی تامین امنیت شغلی کارگران کارگاه ها، در حال حاضر وزارت کار است. وزارت کار موظف است، برای برطرف کردن کاستی‌های نظارت بر کارگاه ها تلاش بیشتری داشته باشد، اما حادثه پلاسکو نشان داد که در نظارت بر ایمنی کارگاه ها و تامین امنیت شغلی کارگران و کسبه، نقص های جدی از طرف وزارت کار وجود دارد که این وزارتخانه موظف است هرچه سریع تر این نواقص را برطرف کند.
 
این نماینده مجلس تاکید دارد که وزارت کار باید نظارت هایش را افزایش دهد و قاطعانه تر برخورد کند تا دیگر شاهد حوادث تلخ و زیانباری نظیر پلاسکو نباشیم.
 
اینکه کسبه مانع از ایمن سازی محل کار شوند و یا حاضر به تعطیلی محل کار ناایمن نشوند، به اعتقاد این نماینده مجلس نباید باعث شود که وزارت کار از وظایف قانونی اش پا پس بکشد و سطح نظارت ها را کاهش دهد.  
 
  البته دکتر رضا عزتیان، رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هم در گفتگو با سلامت آنلاین یادآور می شود اگرچه نهادهای ناظر باید بر فعالیت کارگاه ها نظارت داشته باشند، اما فرهنگ سازی در این عرصه هم بسیار حیاتی است؛ طوری که باید با اجماع ملی و بهره مندی از همه نهادهای فرهنگ ساز در مسیری گام برداریم که همه نیروهای کار به طور خودجوش نسبت به ایمنی محل کار خود حساس باشند.
 
وزارت کار از وظایف اصلی اش دور شده است
 
علاوه بر قانون کار، بر اساس «تصویب نامه هیات وزیران در بخش  آتش نشانی و امور ایمنی» نیز وظایف بسیار متعددی برای ایمنی محل کار بر عهده وزارت کار قرار داده شده است. در این مصوبه به صراحت قید شده است که «قرار گرفتن گزارش های سازمان ها و واحدهای آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور در خصوص کارگاه های ناایمن شهری در اولویت بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.»
 
یعنی در حالی که دولت هم دست وزارت کار را باز گذاشته و به این وزارتخانه ماموریت داده که بازرسی از کارگاه های ناایمن شهری را در اولویت قرار دهد، اما در عمل می بینیم که وزارت رفاه، این مساله را در اولویت فعالیت هایش قرار نداده است. در حقیقت، این وزارتخانه، نه به قانون کار و نه به مصوبه دولت، بهایی نمی دهد و در حوزه نظارت بر کارگاه های ناایمن، قافیه را باخته است.
 
در شرایطی که انتظار می رود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وظایف قانونی که دولت و مجلس بر عهده او قرار داده عمل کند و تمرکزش را روی رفاه و ایمنی نیروهای کار قرار دهد، اما این وزارتخانه اصرار دارد در حوزه های غیرتخصصی مثل نظام سلامت ورود پیدا کند؛ حوزه ای که تولیت آن بر اساس قانون بر عهده وزارت بهداشت است.
 
بدیهی است تا وقتی که وزارت رفاه برای مسائل تخصصی و وظایف اصلی اش وقت و انرژی نمی گذارد، اما تلاش می کند که در حوزه های غیرتخصصی این وزارتخانه مثل نظام سلامت، ورود پیدا کند و حتی تولیتی موازی با وزارت بهداشت راه می اندازد، وقوع پلاسکوهای بعدی دور از انتظار نخواهد بود.
 
(سلامت آنلاین/هادی قانعی)
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه