«میراگر و مهاربند»؛ زلزله در برابر این سیستم هیدرولیکی مغناطیسی می‌میرد
 
سیستم هیدرولیکی مغناطیسی میراکننده انرژی زلزله و مهاربند، دو محصول ثبت شده شرکت دانش‌بنیان «پیمان‌ساخت ماداکتو» است که در مرحله آزمایشگاهی است و پس از انجام مراحل نهایی و اخذ تاییدیه‌ها به تولید انبوه می‌رسد. شرکت دانش‌بنیان پیمان‌ساخت ماداکتو در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مستقر شده است.
 
مصطفی سعیدی - گروه واحدهای دانشگاه آزاد خبرگزاری آنا- شرکت دانش‌بنیان «پیمان ساخت ماداکتو» سال 1390 از سوی دانشجوی کارشناسی ارشد عمران گرایش دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات راه‌اندازی شد اما علی دالوند پیش از ثبت این شرکت از سال 88 فعالیت‌های پژوهشی و ثبت اختراعات خود را آغاز کرده بود.
ایده ایجاد شرکت دانش‌بنیان زمانی به ذهن دالوند خطور کرد که تصمیم‌ گرفت دانش و آموخته‌های علمی خود را تبدیل به محصول کند، البته هنوز محصولات تولیدی شرکت پیمان ساخت ماداکتو در مرحله آزمایشگاهی است و به تولید انبوه نرسیده است. اکنون این شرکت در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مستقر است و در کنار 23 شرکت دیگر در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان و تبدیل ایده و دانش به محصول تلاش می‌کند.
 
به گفته دالوند سیستم هیدرولیکی مغناطیسی میراکننده انرژی زلزله یکی از دو محصول ثبت شده این شرکت است و کارکرد میراکننده انرژی زلزله، استفاده از جداکننده‌های لرزه‌هاست.
دانشجوی مقطع دکتری عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ادامه می‌دهد: «این جداکننده‌ها به‌منظور میراکننده انرژی زلزله است؛ برای استفاده از سیستم هیدرولیکی، میراکننده در پی ساختمان قرار می‌گیرد و بولت‌هایی که متصل به آن است در فندانسیون ساختمان استقرار می‌یابد. برای به‌کارگیری میراگرها در سقف هم تیر و تیرچه‌ها بر روی این سیستم قرار می‌گیرند.»
رئیس هیات مدیره پیمان‌ساخت ماداکتو با توجه به کاربرد سیستم میراگر می‌گوید: «این اختراع در صنعت ساختمان‌سازی، پل‌سازی و نیروگاه‌های اتمی کاربردهای مفیدی دارد.»
 
وی می‌افزاید: «میراگرها در کشورهای پیشرفته دنیا استفاده‌های فراوانی دارد اما هنوز وارد ایران نشده است و فقط از سوی ساختمان‌سازان مالزیایی در پروژه مسکن مهر پرند استفاده شده است و ما تلاش داریم ابتدا از طریق بازارسازی و واردات نمونه‌های خارجی این سیستم، بتوانیم محصول دانش‌بنیان و بومی خود را در کشور معرفی کنیم.»
مهاربند محصول تولیدی دیگر این شرکت است که دالوند در توضیح این محصول اظهار می‌کند:‌«مهاربندها اعضای سختی هستند که در سازه‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند مقاومت ساختمان در برابر زلزله را افزایش دهد.»
وی اضافه کرد: «یکی از ویژگی‌های این مهاربند امکان استفاده آن در سازه‌ها و ساختمان‌های قدیمی است. به عنوان نمونه اگر از چنین تکنولوژی و محصولاتی در ساختمان پلاسکو استفاده می‌شد، مقاومت سازه و ساختمان در برابر ریزش افزایش می‌یافت.»
 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه