کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت شهرستان آوج گفت: برای کار در کارگاه های قالی بافی نباید از کودکان و نوجوانان زیر 15 سال بویژه دختران استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین، ˈعبدالعلی اسفندیاریˈ در نشست آموزشی ˈبررسی بیماری ها و مخاطرات ناشی از عوامل زیان آور در محیط کار قالی بافیˈ افزود: با وجود نقش پر اهمیت و حیاتی صنعت قالیبافی شرایط کار آن بگونه ای است که قالیبافی را به یک کار سخت و طاقت فرسا و زیان آور تبدیل کرده است.
وی اضافه کرد: ساعات کار طولانی، شرایط نامطلوب محیط کارگاه قالیبافی از نظر روشنایی، تهویه نامطلوب و وضعیت ارگونومیکی نامناسب بدن و ابزار کار از مهمترین مشکلات بهداشتی پیش روی این گروه از شاغلان است.
اسفندیاری ادامه داد: در همین راستا بهداشت حرفه ای با هدف بهبود شرایط ایمنی و بهداشت محیط کارگاههای قالیبافی و ارتقای سلامت قالیبافان نقش مهمی را ایفا می کند و طرح بهداشت قالیبافان در معاونت بهداشتی از طریق واحد بهداشت حرفه ای اجرا می شود.
وی، ورم کردن مفاصل انگشتان در اثر گرفتن تارها با دست و جلو کشیدن و گره زدن خامه به آنها، سیاه زخم و ناراحتیهای پوستی و ریوی در اثر تماس با پشم و استنشاق ذرات گرد و غبار، اختلالات بینائی ناشی از توجه همیشگی بافنده به نقطه بافت یا گره و یا امکان بردن نخهای قالی به دهان و ایجاد مسمومیت بوسیله رنگ های شیمیائی را از جمله بیماری های ناشی از کار در قالی بافی ها ذکر کرد.
اسفندیاری، با اشاره به نحوه پیشگیری از بیماری های شغلی در بین قالی بافان بر در نظر گرفتن پنجره با نورگیر سقفی جهت استفاده از روشنائی نور خورشید و استفاده از روشنائی مصنوعی تاکید کرد و افزود: جهت تامین نور کارگاه های قالی بافی باید از نور طبیعی استفاده گردد و برای تامین نور مصنوعی مخلوطی از لامپ های مهتابی و حبابی استفاده شود و لامپ های نصب شده نیز نباید در میدان دید قالیباف قرار گیرد و باعث خیرگی و خستگی چشم شود.
کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت شهرستان آوج، همچنین به رعایت میزان ساعات کار (هشت ساعت در روز) با داشتن استراحت های کوتاه مدت در بین قالی بافان تاکید کرد.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه