عباسعلی تسنیمی ، زلزلهایران از لحاظ حادثه خیزی رتبه دهم در جهان و رتبه پنجم را در آسیا دارد

رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: دستیابی به ضریب ایمنی بالا در برابر زلزله، موضوعی شوخی بردار و تعارف پذیر نیست؛ لذا در این زمینه همه  ارگان های دولتی، مراکز علمی-تحقیقاتی و مردم باید مشارکت و همکاری داشته باشند.

عباسعلی تسنيمی با بيان اين مطلب گفت: به دليل واقعيت لرزه خيزي کشور و وقوع زلزله های متعدد؛ از هر فرصتی براي ارزيابی و بازنگری عملکرد خود در راستاي کاهش خطرپذيری کشور استفاده می کنيم.
وي درباره وضعيت حادثه خيزی کشور گفت: ايران از لحاظ حادثه خيزی رتبه دهم را در جهان و رتبه پنجم را در آسيا دارد و از حدود 42 حادثه طبيعي موجود، 3.2 آن مربوط به ايران است.
وي خاطر نشان کرد: تهرانی که در زمره 25 کلان شهر خطرپذير شناخته شده، ناگفته آشکار است که به لحاظ ريسک زلزله داراي وضعيت خطرناکی است؛ براي اينکه تهران بر بستر 21 گسل آرميده است که از اين ميان 16 گسل فعال هستند و اين در حاليست که هرساله 120 هزار واحد آپارتمانی در اين شهر ساخته می شود.
وي ادامه داد: در حال حاضر740 هزار علمک گاز در کنار ساختمان ها نصب شده است و سه ميليون متر مکعب گاز در لوله های گاز شهری تهران ساری و جاری است.
وي گفت: اگر به آمارها و ارقام موجود در ايران و بويژه تهران رجوع کنيم، وضعيت در صورت وقوع زلزله بسيار نگران کننده است؛ و به همين دليل است که پرداختن به موضوع زلزله، انديشيدن و يافتن راهکارهای عملياتی کاهش لرزه خيزی کشور ضرورت پيدا می کند.
تسنيمي عنوان کرد: اگرچه تاکنون در اين حوزه کارهاي مثبت زيادی صورت گرفته است، اما؛ هنوز کارهای بر زمين مانده زيادی در اين حوزه وجود دارد که نيازمند توجه، بازنگری و انجام است.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه