بخوانید، به کار ببندید و به دیگران هم توصیه کنید:

میلیون ها نفر از هموطنان‌مان در سرمای بی سابقه، چشم انتظار همراهی ما هستند؛ کسانی که محتاج پتو و وسایل گرمایشی نیستند بلکه همراهی ما را می‌خواهند و فقط انتظار کاهش مصرف از ما دارند تا کمی سهمشان از نعمات الهی فزونی یافته و بتوانند گرم شوند.

به نقل از «تابناک»، چند روزی است که بیشتر استانهای کشور،‌ سردترین روزها و شب های زمستان را می‌گذرانند، اما سهم استان های شمالی کشورمان از برف و سرما در استانهای شمالی کشور، در ۵۰ سال اخیر بی سابقه اعلام شده و سازمان هواشناسی اعلام کرده است که این موج سرما و بارش برف، تا پایان هفته در کل کشور پایدار است. یعنی سرما فعلا میهمان کشور مان است و لاجرم مناطق برفی می‌بایست انتظار یخبندان و سرمای ناشی از آن را بکشند.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، مصرف گاز کشور در روز ۱۳ بهمن ۹۲ به رکورد بی سابقه ۵۷۰ میلیون متر مکعب رسید که ۴۹۱ میلیون متر مکعب آن در بخش خانگی مصرف شده است و ۱۱۶ میلیون متر مکعب سهم بخش خانگی استان تهران است. به واسطه اولویت تامین گاز بخش خانگی، گاز تمام یا بیشتر نیروگاهها، پالایشگاهها، صنایع بزرگ و عمده، جایگاه های عرضه سی ان جی و… قطع یا شدیدا" محدود شده اما همچنان بحران مصرف بیداد می‌کند.

بر همین اساس است که شرکت گاز اعلام کرده اگر صرفه جویی نکنیم، خطر افت فشار و حتی قطعی گاز جدی است. البته افت فشار را در چند روز گذشته نه تنها هموطنان مازندرانی و گیلانی بلکه ساکنان برخی مناطق تهران هم تجربه کردند.

 

 

البته شمالی ها، به ویژه اهالی غرب مازندران علاوه بر این مشکل، محرومیت از نعمات دیگری چون آب و برق را هم تجربه کرده و در بسیاری مناطق هنوز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و انتظار می‌کشند تا دستور رئیس جمهور و و دیگر دولت مردان برای رسیدگی فوری اجرایی شده و نیروهای امدادی که به در کنار خود ارتش و سپاه را نیز می‌بینند، موفق به رفع موانع و مشکلات در منطقه شوند اما اگر همه اینها به سرعت هم رقم بخورند، باز دستور هیچ مقامی و تلاش هیچ نهادی نخواهد توانست افت فشار گاز را سر و سامان دهد.

از یکسو موج سرما قدرتمند است و از سوی دیگر برف نشسته بر زمین هم به تقویت سرما آمده تا اشکالاتی مانند اتلاف بالای انرژی در ساختمان های موجود در کشورمان، بهینه نبودن مصرف و… هم مزید بر علت شده و مصرف بالای گاز تا حدود زیادی طبیعی به نظر برسد اما مگر می‌شود شمالی‌ها در سختی باشند و ما راحت بنشینیم؟

کافی است تصور کنیم در این سرمای کم سابقه، برق خانه و محله ما قطع شود؛ اگر خانه ما با شوفاژ گرم می شود، اگر قطعی برق چند ساعت ادامه یابد، بواسطه قطع برق و کار نکردن پمپ سیستم شوفاژ، خانه ما سرد می شود و یا اگر فشار گاز محله و شهرما کم شود، با کوتاه شدن شعله بخاری ها و مشعل ها و پکیج ها و گرم نشدن خانه ما، کم کم می توانیم حس کنیم هموطنانمان در چند استان که در انتهای شبکه خطوط گازرسانی هستند چه حس و حالی دارند. بیاییم حداقل در ذهن مان چنین فضایی را حس کنیم و بدانیم شدت نگرانی و بحران، جدی تر و شدیدتر از حد تصور ماست.

با این فرض به سادگی درخواهیم یافت که بسیاری از ساکنان مناطق سرمازده، کمک مالی و نقدی، پتو و وسایل گرمایشی و غیره نمی‌خواهند بلکه منتظرند تا ما با کاهش مصرف گاز، کمک کنیم شعله گرما بخش وسایل حرارتی آنها قد بکشد و آنها هم از نعمت گرما بهره مند شوند.
 

 

چند راهکار ساده و فوری برای کمک به گرم شدن خانه همه ایرانیان:

دکتر جواد نوفرستی، کارشناس بهینه سازی انرژی و ایمنی ساختمان در این باره می‌گوید: هم اکنون و در این ایام سرمای سراسری، وقت و زمان پرداختن به موضوعات مهمی چون چرایی عدم افزایش تولید گاز در سه سال اخیر، دلایل اصلی مصرف بالای گاز در ساختمان، راندمان پایین و پرمصرف بودن وسایل انرژی بر و توصیه به جایگزینی آنها، نصب سیستم هوشمند و ترموستات و … نیست بلکه نیازمند اقدامات فوری و اجرایی ساده هستیم.

وی می‌افزاید: از تمامی خانواده ها در کل کشور درخواست می شود ضمن رعایت نکات ایمنی و پرهیز از روشهای غیر ایمن که می‌تواند منجر به حوادث گازگرفتگی و مرگ خاموش شود، به توصیه های زیر عمل کنند:

۱٫ خانواده هایی که از بخاری و آبگرمکن برای تامین گرما و آب گرم استفاده می‌کنند، یعنی ۷۰% خانواده های ایرانی، اگر در منزل چند بخاری روشن دارید، فقط برای چند شب، یک بخاری را خاموش کنید. درجه بخاری ها را کمی کمتر کنید. لازم نیست درجه ابگرمکن روی الاترین حد باشد، درجه را یک پله یا ۵ تا ۱۰% کمتر کنید.

۲٫ خانواده هایی که از شوفاژ استفاده می کنند (موتورخانه یا پکیج دارند)، یعنی حدود ۲۰% خانواده های ایرانی: لطفا" درجه موتورخانه یا پکیج تان را فقط ۵ تا ۱۰ درجه کمتر کرده و یا حداقل شیر یک رادیاتور را ببندید. دمای ۵۰ تا ۶۰ درجه موتورخانه یا حد متوسط دمای پکیج، ضمن اینکه شرایط مطلوب و گرمای مطبوعی برای خانواده ماست، برای بهرمندی هموطنان مان از گاز برای گرما، کمک بزرگی خواهد بود.

۳٫ از خانواده‌ها می‌خواهیم در منزل لباس گرمتر بپوشند تا لازم نباشد بخاری ها و موتورخانه ها و پکیج ها با حداکثر ظرفیت و یا شعله زیاد، گاز را بسوزانند. در اینصورت به آسانی می‌توانیم بدون نگرانی از سرماخوردگی، ۱۰ تا ۲۰% در مصرف گاز صرفه جویی کنیم. 

4. از خانواده‌ها می‌خواهیم برای خواب، از پتو و لحاف گرم بیشتر استفاده کنند تا بتوانند درجه بخاری و دیگر وسایل گازسوزشان را به کمترین حد برسانند. 

5. از خانواده‌ها می‌خواهیم در این ایام و این چند شب بسیار سرد، مدت استفاده از آب گرم در شستن ظرف ها و استحمام را کاهش دهند.

۶٫ از مدیران و روسای سازمانها و دستگاههای دولتی و مدارس می‌خواهیم از خاموش بودن سیستم های حرارتی ساختمانها در ساعات غیر کاری اطمینان حاصل کنند و در ساعات کاری نیز حتما" درجه موتورخانه را چند درصدی کاهش دهند. درضمن و بناچار، حتی تعطیلی یک روزه مدارس، دانشگاهها و ادارات دولتی با فرض خاموشی کامل سیستم های حرارتی قابل بررسی است؛ فراموش نکنیم، سرما، سلامت و جان میلیون ها هموطن عزیزمان را تهدید می کند.
 

 

 

عضو شورای سیاستگذاری انجمن جامعه ایمن کشور در پایان می‌گوید: راهکارهای عملی و ساده فوق، ‌ضمن کاهش حداقل ۲۰% مصرف گاز در بخش خانگی یعنی نزدیک ۱۰۰ میلیون متر مکعب در شبانه روز، کمک می کند که در هیچ نقطه ای از کشور،  شاهد افت فشار یا قطعی گاز نباشیم تا با پایداری شبکه گاز شهری، همه مشترکین در این ایام سرد زمستانی، از گاز طبیعی و گرمای مناسب بهرمند باشند و علاوه بر آن، گاز نیروگاهها و پالایشگاهها، صنایع بزرگ و جایگاه های عرضهCNG  هم تامین شود تا بواسطه مصرف سوختهای جایگزین مثل مازوت و گازوئیل در نیروگاهها، پالایشگاها و صنایع عمده و بنزین در خودروهای دوگانه سوز،‌ هوای شهرمان آلوده تر، مرگ آورتر و سرطان زاتر نشود.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه