مرگ ۲میلیون و300  هزار نفر بر اثر حوادث شغلی/ضعف در مدیریت ایمنی متهم اصلی!

بروز حوادث و خطرات شغلی بسیار نگران‌کننده است به طوری که سالانه 360 میلیون حادثه شغلی اتفاق می‌افتد و حدود 2 میلیون و 300 هزار نفر بر اثر این حوادث جان خود را از دست می‌دهند.

 

این جملات تکان دهنده متعلق به حسینی معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی است که روز گذشته در همایش بین‌المللی سلامت نیروی کار مطرح ساخت و گفت: تغییر ماهیت مشاغل باعث بروز حوادث و خطرات جدیدی شده که بر هیچ کس پوشیده نیست.
معاون وزیر کارافزود: جبران این حوادث بیش از 4 درصد از تولید ناخالص ملی کشورها را به خود اختصاص می‌دهد.
حسینی نسبت به کاهش هرچه بیشتر حوادث و صیانت از افراد حادثه‌دیده تاکید کرد و گفت: بسیاری از حوادث و مصدومیت‌ها در حوزه ساخت و ساز و ساختمان‌سازی رخ می‌دهد.
وی اظهار کرد: بیش از 47 درصد از حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی است که صدای زیادی هم در جامعه ندارد و لازم است کارفرمایان دقت بیشتری برای حفظ سلامت کارگران انجام دهند.
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به سلامت و ایمنی کارگران گفت: در حال حاضر باید به صورت مجموعه‌ای از حمایت‌های اجتماعی، مراقبت و پیشگیری، پوشش بیمه‌ای گسترده، نظارت و بازرسی از کارگاه‌ها، جلوگیری از خطر‌پذیری نیروی کار و ایجاد محیط ایمن شغلی مورد توجه قرار گیرد.

 

ضرر حوادث 4 درصد تولید ناخالص داخلی
در همین باره یک کارشناس حوزه بهداشتی با اشاره به نقش بهداشت حرفه‌ای در جامعه کاری ابراز کرد: با توجه به تنوع کارها، تعدد مشاغل و مسائل متفاوتی که کارگران هر حرفه با آن مواجه هستند، بهداشت حرفه‌ای عبارت است از علم و هنر پیشگیری از بیماری ها و حوادث ناشی از کار و ارتقای سطح سلامتی افراد شاغل از طریق کنترل عوامل زیان آور محیط کار است.
محمود حسین پور اظهار کرد: بهداشت حرفه ای از جمله با ارزش ترین دارایی های افراد جوامع و کشورهاست که به عنوان یک استراتژی با اهمیت نه تنها سلامت شاغلان را در نظر می‌گیرد، بلکه تاثیر مثبت و قابل ملاحظه‌ای در بهره وری و کیفیت محصولات، انگیزش کار، رضایت شغلی و کیفیت کل زندگی افراد جامعه دارد. 
وی یاد آور شد: به طور کلی بهداشت حرفه‌ای علمی است که با شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل و شرایط زیان آور محیط کار و انجام مراقبتهای بهداشتی و درمانی حافظ سلامت کارکنان و شاغلان در محیط های کار مرتبط است.
وی بیان کرد: ضرر حوادث و بیماری های مرتبط با محیط کار سالانه حدود 4 درصد تولید ناخالص داخلی در سطح جهان است.

 

استفاده از وسائل حفاظت فردی 
دکتر زیبا لوک زاده در گفت و گو با سینانیوز گفت: یکی از راه های پیشگیری حوادث کارگری و بیماری های شغلی استفاده کارگران از وسائل حفاظت فردی مثل لباس کار ، پیش بند ، کلاه ایمنی ، عینک حفاظتی ، گوش حفاظتی، دستکش های حفاظتی، ماسک های حفاظتی، کفش حفاظتی می باشد که می بایست با توجه به شغل کارگر و نیاز او به یک یا چند نوع وسیله حفاظتی انفرادی از طرف کارفرما تهیه و در اختیارشان قرار داده شود.
وی با تاکید بر استفاده از وسایل حفاظت فردی تصریح کرد: استفاده از وسایل حفاظت فردی می‌تواند در اکثر موارد کمک به امر پیشگیری از بیماری ها و حوادث ناشی از کار کند. 
لوک زاده عنوان کرد: یکی از راه های پیشگیری حوادث کارگری و بیماری های شغلی استفاده کارگران از وسائل حفاظت فردی مثل لباس کار ، پیش بند ، کلاه ایمنی ، عینک حفاظتی ، گوش حفاظتی، دستکش های حفاظتی، ماسک های حفاظتی، کفش حفاظتی می باشد که می بایست با توجه به شغل کارگر و نیاز او به یک یا چند نوع وسیله حفاظتی انفرادی از طرف کارفرما تهیه و در اختیارشان قرار داده شود . 
وی تصریح کرد:بدیهی است کارگران نیز باید از وسائل حفاظت انفرادی که از طرف کارفرما تهیه می شود به هنگام انجام کار جهت جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده کنند.

 

ضعف در مدیریت ایمنی

مدرس کارگاه نقش مدیران در حوادث و شرایط اضطراری گفت: اغلب حوادث کاری به علت ضعف در کنترل و مدیریت ایمنی رخ می‌دهد.
محسن شهریاری اظهار داشت: ایمنی کارکنان در محیط کار به همکاری تک تک افراد گروه‌ها با یکدیگر بستگی دارد و اغلب حوادث کاری به دلیل ضعف در کنترل و مدیدیت ایمنی رخ می‌دهد. 
وی تصریح کرد: بسته به نوع فعالیت و شرایط موجود ممکن است حوادث در یک محیط کاری رخ دهد و حوادث نیز ممکن است از جمله آتش سوزی، انفجار، برق گرفتگی، سقوط افراد از بلندی یا سقوط اشیاء بر روی افراد، سیل، انتشار گازهای خطرناک، مسمومیت، آزادشدن تشعشات مواد رادیو اکتیو، سوختگی و حوادث خودرویی شمرده شود. 
شهریاری درباره اینکه برای پیشگیرهای از این حوادث چه راهکارهایی باید اندیشید، گفت: چون بحث در خصوص سیستم فرماندهی حوادث است و با اشراف به این موضوع که پیشگیری بخشی از کار مدیریت است تصمیمات یک مدیر با تفکر ایمن بهترین راه برای پیشگیری و به حداقل رساندن خطرات به حساب می‌آید.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه