مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه از تدوین 52 برنامه عملیاتی در 9 راهبرد برای پیشگیری از حوادث ناشی از کار و صیانت از نیروی انسانی خبر داد.

 

محمد اصابتی اعلام کرد: 52 برنامه عملیاتی در 9 راهبرد برای پیشگیری از حوادث ناشی از کار و صیانت از نیروی انسانی تدوین شد.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: با توجه به برنامه های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر کاهش حوادث ناشی از کار، بازرسی مستمر و استانداردسازی محیط کار و صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور، 9 برنامه راهبردی در 52 برنامه عملیاتی جهت پیشگیری از حوادث ناشی از کار و صیانت از منابع مادی و انسانی در حوزه بازرسی کار تدوین شده است.

اصابتی بر ارتقاء فرهنگ ایمنی و توجه به آموزش در کار تاکید و اضافه کرد: پیشگیری از حوادث در قانون دیده شده و بر رعایت قوانین کار در محیط های کاری توسط کارگر و کارفرما نیز تاکید شده است.

وی فراهم کردن شرایط ایمنی، آموزش و نظارت را 3 رکن اصلی عنوان کرد که باید در کارگاه ها و واحدهای تولیدی رعایت شود و رعایت این 3 رکن به منزله کاهش حوادث ناشی از کار است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 13 هزار کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار با مشارکت کارگران و کارفرمایان به موجب ماده 93 قانون کار در سراسر کشور جهت ارتقاء فرهنگ ایمنی و کاهش حوادث ناشی از کار فعالیت می کنند.

اصابتی با بیان اینکه عامل انسانی بیش از 85 درصد عوامل حوادث ناشی از کار را شامل می شود اظهارداشت: 52 درصد حوادث نیز ناشی از عدم نظارت در محیط کار است که مسئولان ایمنی و کمیته های حفاظت فنی و بهداشت ایمنی کار در کاهش این حوادث نقش تاثیرگذاری دارند.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه با بیان اینکه بیشترین حوادث ناشی از کار مربوط به بخش ساختمان و حدود 48 درصد است ادامه داد: این آمار در استان هرمزگان بالا و 78 درصد است که در بررسی این مسائل 95 درصد به دلیل نبود آموزش های لازم رخ داده است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بر آموزش مستمر و توجه به نکات ایمنی در محیط کار برای ارتقای تولید در کشور تاکید کرد و گفت: در جهت ایمن سازی محیط های کاری به ازای یک واحد هزینه در آموزش های ایمنی 4.48 واحد منابع و به ازای یک واحد هزینه در خصوص تامین تجهیزات حفاظت فردی 3.73 واحد بازگشت سرمایه را در پی خواهد داشت.

اصابتی خواستار همکاری و تلاش سایر دستگاه های مسئول به منظور کاهش آمار بروز حوادث ناشی از کار شد و افزود: در کنار بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شهرداری ها، سازمان های نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه در این رابطه می توانند ایفای نقش کنند.

وی گسترش کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار در واحدهای مشمول را از اهداف این وزارتخانه برشمرد و گفت: این کمیته ها نقش پُررنگی در ارتقای ایمنی و بهداشت در محیط های کار و پیشگیری از حوادث ناشی از کار دارند.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه