کابل های برق همه جا هستند، با کمترین ایمنی و در کنار میله های فلزی عابرپیاده، پل های هوایی، زمین های چمن، بوستان ها و پیاده رو ها؛ با سهل انگاری آشکار شهرداری قم و اداره برق قم به بهانه زیباسازی و تأمین روشنایی شهر؛ مردم به ویژه کودکان هر لحظه در خطر برق گرفتگی و مرگ هستند؛ از این رو بیراه نیست که تعبیر تله های مرگ را برای این کابل های برق به کار ببریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، با وجود آن که همین چند وقت قبل، خبر مرگ دردناک "خانم فاطمه امینی" دختر چهار و نیم ساله ای که بر اثر برق گرفتگی توسط تیرچراغ برق داخل یکی از بوستان های قم، همه مردم را ناراحت و نگاه ها را متوجه کم کاری شهرداری قم و برخی نهادها و ادارات دیگر کرد، اما هنوز شاهد وجود کابل های فراوان برق در بوستان ها، پیاده روها، پل های فلزی عابر پیاده، زمین های چمن بوستان ها و... هستیم؛ مسئله ای که این سؤال را در ذهن ایجاد می کند که چند انسان دیگر باید به سمت مرگ بروند تا شهرداری قم و اداره برق قم به فکر رفع اشکالات بیافتند؟

در زیر 36 عکس مصطفی معراجی عکاس خبرگزاری ایلنا در استان قم را از نقاط مختلف قم مشاهده می کنید که به وضوح نشان می دهد با سهل انگاری و بی توجهی شهرداری قم و اداره برق قم، تا چه میزان مرگ در کمین شهروندان قمی قرار دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهندس محسن عابدینی پور شهردار سابق قم و نماینده مردم قم در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر قم، با بیان این که وجود ریسه های برق، در دسترس مردم و به ویژه کودکان خیلی حساس است، اما متأسفانه شهرداری قم دقت کافی روی آن ها ندارد، گفت: متأسفانه این مشکل در بسیاری از نقاط قم وجود دارد؛ این ریسه های تزئینی گاهی اصلا روی زمین های چمن رها شده است؛ برای برق گرفتگی یک انسان، برق سه فاز یا تک فاز آن هم فرقی نمی کند؛ مخصوصا دم غروب هم که به این چمن ها آب می دهند این خطرات چند برابر می شود؛ مردم هم می آیند روی این چمن ها می نشینند و بچه های کوچک هم ممکن است از این لامپ های توپی شکل خوش شان آید و احیانا دست بزنند؛ کافی است فقط یک نقطه آن به بدن اتصال پیدا کند؛ اصلا سیم نول هم نمی خواهد تا کسی را برق بگیرد؛ وقتی زیر پای کسی چمن، مرطوب و تر باشد، با یک سیم فاز تنها فورا شاهد برق گرفتگی خواهیم بود؛ چون زمین در حکم سیم نول می شود و آن سیم هم فاز است و جریان برقرار می شود و فرد را دچار برق گرفتگی می کند.

با وجود سهل انگاری اداره برق قم در برخی موارد که در برخی تصاویر نیز مشهود است، این سؤال مطرح می شود که مسائل برقی بوستان ها و فضاهای سبز شهرداری قم، مربوط به اداره برق است یا شهرداری قم؟

نماینده مردم قم در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر قم در این خصوص می گوید: آن جایی که از طرف اداره برق انشعاب می دهند؛ چه در منزل های شخصی، چه مراکز تجاری، چه کارخانه، چه فضای سبز شهرداری و چه هر کجای دیگری که انشعاب می دهند، مسئولیت از کنتور به داخل با مشترک است، و قبل از کنتور با شرکت توزیع برق؛ یعنی آن جایی که شرکت توزیع برق، برق را تحویل می دهد، داخل مجموعه کارخانه باشد یا فضای سبز شهرداری، یا مرکز خدماتی، ورزشی، تجاری و مسکونی، مسئولیت آن با واحدی است که برق را می گیرد.

با بررسی های صورت گرفته مشخص شد، از کنتور به داخل(کارخانه، واحد مسکونی، اداری، فضای سبز، مجتمع ورزشی و...) با مشترک و قبل از کنتور، با شرکت توزیع برق می باشد.

برای ساخت خانه های مسکونی، این نکته را در نظر می گیرند که استاندارد جایگیری پریزهای برق، باید به فاصله 1متر و 20 سانتی متر از سطح زمین باشد؛ مهندس محسن عابدینی پور با اشاره به همین نکته می گوید واقعا این سؤال مطرح می شود که چرا ریسه های تزئینی را اکثرا بی توجه به خطرات آن، روی زمین می ریزند؟

نماینده مردم قم در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر قم  گفت: در دستور العمل استاندارد توزیع برق، تأکید شده که در نقاط مرطوب مانند حمام، بدون فراهم کردن شرایط ایمنی، استفاده از برق مجاز نیست؛ فضای سبز شهرداری هم که هر از چندگاهی باید آبیاری شود جزء نقاط مرطوب لحاظ می شود؛ از طرفی نور خورشید دائما به این سیم های برق برخورد می کند؛ این سیم ها و ریسه های تزئینی، اکثرا "واتر پرف" یا همان ضد آب نیستند؛ در چنین شرایطی برای برق گرفتگی یک فرد، احتیاجی هم نیست دو سیم فاز و نول دست کسی باشد؛ اگر حتی سیم فاز هم به دست کسی باشد، جریان نول هم از زمین برقرار می شود و شاهد برق گرفتگی خواهیم بود. همچنین باید این جریانات برقی داخل بوستان ها و فضاهای باز، "سیم اِرت" هم داشته باشد که اگر اتصالی کرد، جریان برق از طریق زمین خارج شود؛ "سیم اِرت"، سیمی است که جریان برق را مستقیم به زمین وصل می کند و دیگر از بدن فرد عبور نمی کند.

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه