خطا
  • RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

ایمنی و بهداشت

مديريت به شيوه ايمن

نویسنده: محمود معزی

انتشارات فن آوران     (1394)      144 صفحه     10000 تومان      تلفن: 66953998

در حال حاضر با توجه به افزایش مخاطرات و عوامل زیان آور موجود در محیط ‏های کار و زندگی، استفاده از روش‏ های فنی و مهندسی برای پیشگیری و مقابله با شرایط ناایمن به تنهایی کافی نبوده و ضروری است تدابیری برای تکمیل افزایش سطح ایمنی اندیشیده شود. در این راستا آموزش منابع انسانی بمنظور شناسایی مخاطرات محیط کار، توانایی شناخت ریسک‏های شغلی و همچنین تعیین بهترین روش برای کنترل ریسک ‏های محیط کار اقدامی مؤثر در زمینه افزایش ضریب ایمنی محیط کار و دستیابی به مقدماتی برای اجرای مدیریت به شیوه ایمن در سازمان ‏ها خواهد بود؛  کتاب پیش رو ترجمه کتابچه آموزشی (IOSH Managing Safely Version 3.0) می‏باشد که با زبانی بسیار ساده و ارایه مثال ‏های عینی و ملموس مفاهیمی مانند مدیریت ایمنی، مخاطره، رویداد، حادثه، ریسک و ... و نیز روش‏ های کنترل ریسک و تحقیق درباره رویدادها را بیان نموده‏است.

  


 

مجموعه سوالات آزمون‏ های دکترای بهداشت حرفه ‏ای

نویسندگان: مهندس رجبعلی حکم آبادی، مهندس غلامحسین حلوانی و مهندس حسین فلاح

انتشارات آثار سبحان     (1394)      470 صفحه     23600 تومان      تلفن: 66971112

مجموعه گردآوری شده مشتمل بر تست‏های عوامل فیزیکی، عوامل شیمیایی، تهویه صنعتی، سم شناسی شغلی، بیماری‏های شغلی، ارگونومی و ایمنی و حوادث ناشی از کار آزمون‏های دکترای بهداشت حرفه‏ای همراه با پاسخ تشریحی طی سال‏های 1379 تا 1393 می‏باشد. پاسخ  ها از منابع معتبر و با مشاوره اساتید برجسته دانشگاه‏ها و دانشجویان برتر این رشته و به صورت کامل نگارش شده‎اند. این کتاب قابل استفاده برای کلیه دانشجویان و داوطلبین آزمون‏های رشته بهداشت حرفه‏ای، سم شناسی، ایمنی، HSE و ارگونومی می‏باشد.

  


 

سیستم های مدیریت HSE

نویسندگان: سارا لاهیجانی خسروشاهی

انتشارات فدک ایساتیس     (1393)      424 صفحه     20000 تومان      تلفن: 66465831

وجود سیستم مدیریت HSE، رویکرد پویا و سیستماتیکی را برای استقرار هر یک از موضوعات ایمنی، بهداشتی و زیست‏ محیطی و تبیین تعامل و ارتباط بین آنها و در نهایت ایجاد بهبود مستمر فراهم می ‏نماید. اما باید توجه داشت که پیاده ‏سازی چنین سیستمی با همه خصوصیات مثبت نامبرده شده گاهی برای سازمان مشکل‏ساز و دست و پا گیر بوده و ایجاد بروکراسی می ‏نماید و سازمان با صرف هزینه ‏های زیاد و وقت فراوان به نتایج مطلوب دست نمی ‏یابد.

عدم دسترسی سازمان ‏ها و کارشناسان مربوطه به مدل‏ ها و الگوهای مختلف مدیریت HSE می ‏تواند در انتخاب مدل مناسب ایجاد محدودیت نماید. شاهد این مدعا استفاده حدود 95% شرکت‏ ها و سازمان ‏های ایرانی از مدل‏ هایی مثل OHSAS 18001 و ISO 14001 است فارغ از اینکه آیا نیازهای سازمان‏های مورد بحث با پیاده‏سازی این مدل‏ها برآورده می‏شود یا خیر؟

 در این کتاب سعی شده تا مدل ‏های بین ‏المللی و ملی رایج و موفق سیستم مدیریت HSE که در سراسر دنیا توسط سازمان‏ های معتبر ابداع شده و استقرار یافته ‏اند، به تفصیل تشریح شود. در بخش پایانی کتاب به حدود 60 شرکت برتر دنیا که در زمینه HSE به موفقیت‏ هایی نائل گشته‏اند اشاره شده و تا حد امکان مدل‏های سیستم مدیریت HSE آنها تشریح شده است.

 


 

پایش مخاطرات بهداشتی محیط کار

نویسندگان: سید باقر مرتضوی و شمس الدین علیزاده

انتشارات فدک ایساتیس     (1393)      346 صفحه     16000 تومان      تلفن: 66465831

ویرایش چهارم به صورت کامل و مجددا در 6 بخش و 25 فصل مجزا سازماندهی شده است. در ابتدا مطالب اولیه مورد نیاز جهت درک اندازه‌گیری ‏ها ارائه شده و سپس اندازه‌ گیری مواجهه تنفسی، پوستی، گوارشی و نیز مواجهه با عوامل زیان ‌آور فیزیکی از قبیل صدا، گرما و پرتو شرح داده شده ‌اند. در بخش‌ های پایانی، اثربخشی اقدامات مدیریت ریسک از قبیل تهویه موضعی و یا حفاظت فردی و اطلاع ‌رسانی ریسک آورده شده ‌اند.

روش ‌های اندازه ‌گیری شرح داده شده در این کتاب، ابزاری هستند که می ‌توان از آنها جهت ارزیابی ریسک و تعیین اقدامات پیشگیرانه بهره برد. ویرایش ‌های قبلی کتاب حاضر، راهنمایی ‌های عملی و مفیدی را در خصوص نحوه سنجش گرد و غبار هوابرد خطرناک گرفته تا استرس ‌های حرارتی محیط کار فراهم نموده ‌اند. این کتاب جهت آموزش دانشجویان بهداشت شغلی استفاده می‌شود. همچنین منبع مناسبی برای دیگر متخصصان ایمنی و بهداشت بوده و به توسعه مهارت ‌های آنها کمک می‌نماید. این کتاب منبع مفیدی برای دانشجویانی می‏باشد که می‌خواهند جنبه‌های عملی اندازه‌گیری‌های بهداشت شغلی را یاد بگیرند.

 


 

سیستم های مدیریت یکپارچه

نویسندگان: شمس الدین علیزاده، لیلا گنجعلی و محسن زارعی

انتشارات فدک ایساتیس     (1393)      274 صفحه     13000 تومان      تلفن: 66465831

در عصر حاضر با توجه به تحولات شگرف و عدیده‌ ای که همه روزه در عرصه کسب و کار ایجاد می‏شود و محدودیت‌ هایی که در زمینه استفاده از منابع وجود دارد و همچنین افزایش سطح توقعات و انتظارات طرف ‏های ذینفع، استفاده از آخرین دستاوردهای مدیریتی، علمی، فنی و تکنولوژی در جهت ارائه محصولات و خدمات هرچه بهتر، کاهش هزینه ‌ها، کاهش قیمت تمام شده، تامین بموقع کالا و خدمات، حفاظت از محیط زیست و صیانت از نیروی انسانی بیش از پیش ضروری می ‏نماید.

همسو با این تحولات سیستم ‌های پشتیبانی کننده آنها نیز ایجاد و یا بهبود یافته ‏اند تا بستر لازم برای چنین تحولاتی را فراهم سازند که از آن جمله می‏ توان به استاندارد مدیریت کیفیت (ISO9001)، استاندارد مدیریت محیط زیست (ISO14001) و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ‏ای (OHSAS18001) و سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE-MS) اشاره نمود. با توجه به اینکه سیستم ‌های مدیریتی فوق با متدولوژی طرحریزی، اجرا، کنترل و بازنگری (PDCA) سازگار می ‏باشند؛ بسیاری از سازمان ها اقدام به استقرار و پیاده سازی همزمان این استانداردها می‏نمایند.

 کتاب حاضر که مطابق با سرفصل درس سیستم‌ های مدیریت یکپارچه در رشته مهندسی بهداشت حرفه ‌ای تنظیم شده است، با هدف آشنایی دانشجویان رشته ‌های مهندسی بهداشت حرفه ‌ای، مهندسی ایمنی صنعتی، مهندسی صنایع و گرایشهای مرتبط با HSE، با استانداردهای مرتبط و کاربرد آنها در خصوص موضوعات ایمنی، بهداشت و محیط زیست تدوین شده است و مطالعه آن برای فارغ التحصیلان و کارشناسان و فعالان در حوزه ‌های HSE مفید می‏باشد.

 


 

ایمنی مراکز تجاری

نویسندگان: آتش پاد بهزاد بزرگ زاد – سرآتشیار نورالدین میرممتاز

انتشارات یار مانا     (1393)    456 صفحه     28500 تومان      تلفن: 03132647620

کتاب حاضر در 5 فصل نگاشته شده است. فصل اول آن با عنوان ضرورت ایمنی در مراکز تجاری که در مورد تاریخچه اصناف، قوانین نظام صنفی مصوب مجلس شورای اسلامی، فعالیت اتاق اصناف استان اصفهان و اتحادیه‏های تحت پوشش آن مجمع، فصل دوم در ارتباط با نقش سازمان‏هـای آتش‏نشـانی در ایمنی مراکز اقتصـادی که برگرفته از فعـالیت سازمـان آتش‏نشانی اصفهان جهت ایمن نمودن واحدهای تجاری در سه محور فعالیت حوزه معاونت آموزش و پیشگیری و حفاظت از حریق (واحد پیشگیری، واحد ایمن سازی صنوف و واحد آموزش) و روند عمکرد هر یک از این واحدها می‏باشد. در فصل سوم راهکارهـا و دستورالعمل‏های ایمنی صنوف به صورت مجزا و تفکیک شده بیان شده است. در فصل چهارم: جهت آگاهی و همچنین رعایت موارد ایمنی انبارها، مواد شیمیایی، سیلندرهای گازهای طبی و صنعتی، سیلندرهای گاز مایع و حوادث مشابه با عنوان نکات ایمنی ارائه شده است و در فصل پنجم جهت آشنایی خوانندگان، شناخت آتش و نحوه مقابله با آن و طرز استفاده از خاموش کننده‏های دستی آتش‏نشانی آمده است. همچنین فهرست زیر مجموعه و کد تصرف‏های تجـاری، نمونه‏ای از چک لیست‏های مربوطه و شناسنـامه ایمنی مراکز تجـاری و موارد مشابه جهت اطلاع و بهره‏برداری خوانندگان گرامی ضمیمه پیوست کتاب می‏باشد

 


 

مجموعه سوالات آزمون‏ های کارشناسی ارشد بهداشت حرفه‏ ای

نویسندگان: مهندس رجبعلی حکم آبادی، مهندس غلامحسین حلوانی و مهندس حسین فلاح

انتشارات آثار سبحان     (1393)      222 صفحه     10800 تومان      تلفن: 66971112

مجموعه گردآوری شده مشتمل بر تست ‏های عوامل فیزیکی، عوامل شیمیایی، تهویه صنعتی، سم شناسی شغلی، بیماری‏ های شغلی، ارگونومی و ایمنی و حوادث ناشی از کار آزمون ‏های کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ‎ای همراه با پاسخ تشریحی طی سال های 1379 تا 1393 می‏ باشد. پاسخ‏ ها از منابع معتبر و با مشاوره اساتید برجسته دانشگاه ‏ها و دانشجویان برتر این رشته و به صورت کامل نگارش شده ‏اند. این کتاب قابل استفاده برای کلیه دانشجویان و داوطلبین آزمون ‏های رشته بهداشت حرفه ‏ای، سم شناسی، ایمنی، HSE و ارگونومی می ‏باشد.

  


 

راهنمای کاربردی تجهیزات حفاظت فردی

نویسندگان: علیرضا نتاج

انتشارات حک     (1393)      160 صفحه مصور       19000 تومان      تلفن: 22887163

هر چند در اغلب مراجع معتبر ایمنی و بهداشت شغلی، اقلام حفاظت فردی به عنوان آخرین راهکار در برابر خطرات محیط‏های کاری عنوان شده است اما این موضوع به هیچ عنوان مبین اهمیت ناچیز این موضوع در مباحث مربوط به حفظ سلامت کارکنان نیست، چرا که این اقلام در صورت انتخاب و یا استفاده ناصحیح می‏تواند به سبب ایجاد اطمینان کاذب ایجاد شده در استفاده کننده، موجب افزایش آسیب‏های وارده به فرد گردد. از طرفی در بسیاری از مشاغل این اقلام درصد قابل توجهی از فعالیت‏های کاری هستند و کوتاهی در انتخاب و استفاده صحیح از آنها می‏تواند منجر به پیامدهای جبران ناپذیر گردد. این کتابچه با هدف راهنمای کاربردی و ساده در انتخاب صحیح این اقلام تهیه شده است.

 


 

ایمنی در صنعت پله برقی

نویسندگان: مهندس فرتاش رزمجو و مهندس آنتونی آندون

انتشارات نوآور     (1393)      192 صفحه     13000 تومان      تلفن: 66484191

در ایران نیز پس از جنگ تحمیلی، با افزایش بهره‏برداری از مجتمع‏های تجاری، ارتقاء خدمات فرودگاهی و نیز افتتاح فروشگاه‏های زنجیره‏ای، پتانسیل مناسبی در خصوص نصب و بهره‏برداری از پله‏های برقی و پیاده‏روهای متحرک ایجاد گردید. افزایش آمار استفاده کنندگان از پله برقی‏ها، نیاز به آموزش الگوهای صحیح رفتار مسافرین و نیز اجباری نمودن وجود مکانیزم‏های ایمنی را مشهودتر نموده است. در سالهای اخیر آمار آسیب‏دیدگی مسافرین، نصابان و سرویسکاران در صنعت پله برقی به نسبت نرخ افزایش بهره‏برداری از تجهیزات به طرز چشم‏گیری افزایش یافته است. در طی سالیان گذشته دوره‏های آموزشی بسیاری برای پرسنل نصب، سرویس و نگهداری، شرکتهای بازرسی و دانشجویانم برگزار نموده‏ام. متاسفانه یکی از ضعف‏های صنعت پله برقی بخصوص در ایران، عدم وجود کتاب‏های مرجع در این زمینه بوده، بطوریکه تجارب کسب شده در مراحل نصب، راه‏اندازی، سرویس و نگهداری و نیز بهره‏برداری از تجهیزات، بدون قابلیت انتقال به نسل های بعدی منحصرا" نزد کارشناسان صنعت باقی مانده است. در این کتاب سعی شده با استناد به منابع معتبر خارجی و نیز بر اساس مقاله‏های برتر سالهای اخیر، نسبت به آنالیز خاطرات موجود در صنعت پله‏برقی و پیاده‏روی متحرک در ایران اقدام نموده و ضمن ریشه‏یابی حوادث، راهکارهای اجرایی موثری را با هدف کاهش نرخ وقوع حوادث ارائه گردد. لازم بذکر است، بخش‏های عمده ای از این کتاب، اختصاصا" بر اساس تجارب کسب شده در ایران و بر پایه آنالیز علل وقوع حوادث در خلال سالیان گذشته تدوین شده است.

 


 

اصول مدیریت کیفیت ایمنی و بهداشت

نویسندگان: نجمه صادقی و غدیر صادقی

انتشارات حریم دانش     (1393)      294 صفحه     20000 تومان      تلفن: 66976230

امروزه با توجه به شرایط کنونی به رغم تکنولوژی پیشرفته و تجهیزاتی که به بهانه سرعت کار و کیفیت مطرح و تهیه شده است، زمانی می‏توانیم درجه موفقیت کار را اندازه‏گیری کنیم که ماهیت کارمان را بسنجیم. در راستای همین اهداف، سنجش کیفیت کار و ایمنی و بهداشت در محل فعالیت از اصول اولیه است اگرچه کیفیت براحتی قابل شناخت نیست، لکن می‏توان از مظاهر و شواهد تغییرات کالای ساخته شده و مقایسه آن با گذشته تا حدودی به درصد نرخ افزایش قابل استفاده بودن آن پی برد. معیارهای موجود ایمنی کیفیت فراگیر، ابزارها و روشهای ارائه شده که بر طبق استانداردهای گذشته و نظریات پیسکسوتان در زمینه ایمنی و بهداشت کار مطرح شده نمی‏توانند ما را آنطور که باید و شاید در مسیر خود قرار دهد. زیرا تجهیزات اندازه‏گیری باید مناسب بوده و همراه با دقت و صحت لازم باشد. در هر حال این معیارها بایستی بتوانند در ارائه خدمات کنترل‏هایی را بکار گیرند که متضمن ایمنی و نتیجه کافی باشند.

 


 

HSE در بيمارستان‏ها با رويكرد كنترل و مديريت ريسك‏های موجود در بيمارستانها

نویسندگان: دكتر منوچهر امیدواری، داریوش شهبازی و محمد زارعی

انتشارات فن آوران     (1393)      360 صفحه     18000 تومان      تلفن: 66953998

هر سازمانی باید فعالیت‏هایی تحت عنوان «مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‏ای» داشته باشد تا افراد بدون ترس از حادثه و بیماری‏های شغلی به کار خود ادامه دهند. این فعالیت‏ها بیش‏تر شامل تدوین دستورالعمل شیوه صحیح انجام کار، شیوه‏های بازرسی، نحوه اندازه‏گیری از آلاینده‏های محیط کار، بهسازی محیط کار و مانند آنها می‏باشد. گرچه مدیران، وظایف فراوانی به عهده دارند اما طبق قانون کار متعهدند که اساسی‏ترین مسایل ایمنی و بهداشت کار را به منظور پیشگیری از آسیب‏ها و ضایعات انسانها رعایت کنند. آن چه که در این میان اهمیت دارد آن است که فعالیت های مذکور چگونه باید برنامه‏ریزی شود که در میان مشغله‏های متعدد مدیریت به دست فراموشی سپرده نشود و هم چنان پا برجا باقی بماند.

بیمارستان‏ها از جمله ساختمانهای پیچیده و مرکبی هستند که دارای قسمتهای مهمی چون درمانگاه، اورژانس، بخش مراقبتهای ویژه (ICU)، اتاق عمل، اتاق زایمان، اتاق کارکنان و پرسنل و پرستاری، رختشویخانه، آشپزخانه، غذا خوری، قسمتهای پشتیبانی و... هستند و به عبارتی دیگر می‏توان جلوه‏ای از سایر اماکن مانند هتل‏ها، اماکن مسکونی، ساختمانهای صنعتی، آموزشی، تجاری، تفریحی، ورزشی، اداری و... را در بیمارستانها مشاهده نمود. طیف وسیعی از کارکنان کشور ما در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانها و مراکز مشابه مشغول بکار می‏باشند که به دلایل متفاوتی رسیدگی چندانی خصوصا در زمینه بیماریهای شغلی و بیماریابی و همچنین مواجهات پرسنل با عوامل زیان آور محیط کار به آنها نشده است. در سالهای اخیر و با توجه به لزوم جذب کارشناسان بهداشت حرفه‏ای در بیمارستانها، رویکرد جدیدی در این مراکز از نظر توجه به شرایط شاغلین در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است. در این کتاب سعی شده است مرجعی ساده و در عین حال کاربردی جهت استفاده متخصصین بهداشت حرفه‏ای و طب کار و همچنین مدیران و کادر مختلف بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی مشابه تهیه شود تا عزیزان مشغول در این حرفه مورد استفاده قرار دهند.

 


 

طراحی سيستم‏های تهويه صنعتی

نویسنده: دكتر احمد نيك پی

انتشارات فن آوران     (1393)      384 صفحه     20000 تومان      تلفن: 66953998

کار در محیط‏های ناسالم ضمن کاستن از بهره‏وری باعث ایجاد بیماری‏ها و حوادث شغلی می‏شود که هزینه‏های سنگینی بر جامعه و محیط زیست تحمیل می‏کند. علیرغم پیشرفت‏هایی که در سال‏های اخیر در حوزه بهسازی محیط‏های شغلی حاصل شده، باز هم این تصور ایجاد می‏شود که آیا محیط‏های شغلی محلی برای توجیه یکسری فعالیت‏ها به قیمت از بین بردن زیر ساخت‏های انسانی و زیست محیطی با هدف ایجاد جامعه‏ای ناسالم و غیر مولد در آینده است؟ دلایل زیادی در ایجاد شرایط موجود موثر هستند که احتمالا می توان آنها را در «ضعف در تفکر سیستمی» و «افق تحلیل محدود» و در یک کلام «توسعه رشد محور» خلاصه کرد. شاید یکی از راه‏های برون رفت از شرایط حاضر تربیت دانش آموختگان مجرب و ضرورت بازآموزی مداوم متخصصان باشد. بر این اساس، کتاب طراحی سیستم‏های تهویه صنعتی جهت آشنایی متخصصان حوزه‌های بهداشت، ایمنی، محیط زیست و سایر تخصص های مرتبط با مباحث بهسازی و تهویه صنعتی نگارش یافته است. در ارائه مطالب سعی شده است موضوعات مختلف تا حد امکان از یکدیگر جدا و جهت آشنایی بیشتر، بخش‏های از کتاب در قالب فیلم‏های آموزشی تهیه شود.

 


 

رانندگی به روش تدافعی با رویکرد فرهنگی

نویسنده: مهندس مهدی جوینده

انتشارات: ارسطو   -   09153098805    (1393)      112 صفحه      8500 تومان

این کتاب با نگاه کاملا فرهنگی مباحث مربوط با رانندگی و ترافیک و امور مربوط به این حوزه را مورد بررسی و تحلیل قرارداده و در نوع خود اثری منحصر به فردی است. از نکات مهم و قابل توجه در این اثر, رویکرد جدید به مسائل ایمنی ترافیک و یا همان رانندگی تدافعی (Defensive Driving) با توجه به آخرین مسائل مطرح در سطح کشورهای صاحب نام و نیز استفاده از مراجع و استانداردهای معتبر بین المللی همچون استاندارد مدیریت ایمنی ترافیک بزرگراه‏های ملی آمریکا، استاندارد مدیریت سلامت و ایمنی حرفه‏ای آمریکا و نیز استاندارد انجمن مهندسین اتومبیل می‌باشد که در نوع خود در کشور کاری جدید است. هدف مؤلف از انتشار این کتاب که در قالب اثری آراسته و جذاب که به صورت کاملاً مصور و رنگی منتشر شده است، اصلاح الگوهای فرهنگی رانندگان در حوزه آیین شهروندی و نیز آموزش شیوه‌هایی کاملا فنی و حرفه‏ای در قبال حوادث و مخاطرات رانندگی در قالب 60 قانون و تکنیک ویژه با آخرین متدهای روز دنیا در این زمینه می‌باشد.

 


 

ایمنی در صنعت 2

نویسندگان: مهندس غلامحسین حلوانی و امیر حسین خوش اخلاق

انتشارات: آثار سبحان  -  66402799      (1393)     224 صفحه         8900 تومان

کتاب حاضر مشتمل بر چهار فصل می‏باشد که جوابگوی دانشجویان کارشناسی بهداشت حرفه‏ای، کارشناسی بهداشت محیط و کارشناسی ایمنی صنعتی و HSE و مهندسی صنایع و مدیریت صنعت خواهد بود.

در فصل اول این کتاب مطالبی در خصوص ایمنی حریق نگاشته شده است. این موضوع از سرفصل‎های کارشناسی بهداشت حرفه‏ای و برخی از دروس مهندسی ایمنی صنعتی می‏باشد.

در مقطع کارشناسی بهداشت محیط و ایمنی صنعتی و همچنین در مقطع کارشناسی پیوسته بهداشت حرفه‏ای در خصوص ایمنی شیمیایی سرفصل جدید وجود دارد که به این علت در فصل 2 کتاب موضوع ایمنی شیمیایی تیتر زده شده و مطابق سرفصل ارائه و با مراجعه به منابع معتبر، فصلی خواندنی ارائه گردیده است. فصل سوم این کتاب در خصوص ایمنی ساختمان می‏باشد که این بخش نیز از رفرنس‏های معتبر و صاحب سبک استخراج شده است. و در نهایت در فصل چهارم مطالبی در خصوص ایمن سازی محیط کار در رابطه با ماشین‏آلات و ساختمان‏ها ارائه شده است.

 


 

راهنمای بهداشت، ایمنی و محیط زیست در مراکز بیمارستانی

نویسنده: مهندس اکبر مختاری آذر

انتشارات: خانیران - 66591504        (1392)   224 صفحه  13500 تومان

این کتاب حاصل تجربه اجرایی در محیط‌های بیمارستانی بوده و به کاربران در مقاطع مختلف تحصیلی و کاری اجازه بهره‌برداری بهینه داده، به نوعی استاندارد HSE را منطبق با شرایط بیمارستانی کرده به‌طوری که کاربران پس از مطالعه هر فصل دیدگاه اجرایی نسبت به آن در محیط‌های درمانی بگیرند و بتوانند از این کتاب به عنوان دستورالعمل اجرایی جهت حفظ و ارتقاء استاندارد HSE در راستای استاندارد حاکمیت بالینی در بیمارستان استفاده نمایند.

فصول این كتاب طوری تنظیم شده كه تا حدودی بتواند مشكلات ناشی از خلأ وجود مسایل HSE در بیمارستان را پوشش داده و مسیولین بهداشت و یا HSE به كمك این كتاب موارد موجود را پایش كرده و شرایط ایمنی و بهداشت و زیست‏محیطی بیمارستان را کنترل کنند. فصل اول این كتاب تعاریف تخصصی و الزامات مربوط به سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط‏زیست را بیان نموده و در فصل دوم تا چهارم مباحث مربوطه به بهداشت، ایمنی و محیط‏زیست تشریح شده است. فصل پنجم در خصوص شرایط اضطراری و ایمنی حریق در بیمارستان كه از مباحث مهم در آن است، میباشد و در فصل ششم درباره كمیته‏های بیمارستانی مرتبط با این سیستم مدیریت و اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه صحبت شده است و در فصل آخر نیز دستورالعمل‏های ایمنی در بیمارستان توضیح داده شده‌اند.

 


 

ایمنی، بهداشت و محیط زیست در ریخته گری

ایمنی، بهداشت و محیط زیست در ریخته گرینویسنده: مهندس سهراب ماستری فراهانی

انتشارات فن آوران           (1392)         109 صفحه        6500 تومان        تلفن: 66953998

ریخته گری در ایران به عنوان یکی‌ از صنایع پایه و حائز اهمیت در نمودار رشد اقتصادی در سالهای اخیر پیشرفت قابل توجهی‌ داشته است. دستیابی به روش‌های تولید فولاد‌های آلیاژی، به کارگیری فرایند‌های پیشرفته برای ریخته‌گری و رسیدن به خودکفایی در زمینه ساخت تجهیزات به روز مورد نیاز در این صنعت از جمله این پیشرفت‌ها بوده است. با این وجود شرایط ایمنی و بهداشتی و ملاحظات زیست محیطی‌ مربوط به کار همچنان در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. عدم توجه مدیران صنایع ریخته گری به ایمنی به عنوان ابتدایی‌ترین و الزامی‌ترین اصل محیط کار همواره ایجاد موقعیت‌های خطر آفرین گوناگون برای پرسنل شاغل در محیط کار ریخته گری را به همراه دارد.

در اثر حاضر سعی‌ شده است راهکار‌های گوناگون برای بهبود شرایط ایمنی و زیست محیطی‌ در یک واحد تولیدی ریخته گری معرفی‌ گردد. کاربردی بودن راهکارها به عنوان یک اصل مد نظر قرار گرفته است. روش‌های معرفی‌ شده بازه گسترده‌ای را پوشش میدهند به طوری که برخی‌ از آنها با صرف کمترین هزینه به راحتی‌ قابل اجرا بوده و بکارگیری برخی‌ از آنها نیز مستلزم مطالعات علمی‌ بیشتر و استفاده از فناوری‌های روز جهانی‌ می‌باشد. لذا امید است مدیران و پرسنل واحد‌های تولیدی ریخته گری دست کم با آگاه گردیدن از روش‌های ساده تر و کم هزینه تر، در جهت بهبود شرایط ایمنی و بهداشتی کار و همچنین موارد زیست محیطی‌ ریخته گری تلاش لازم را داشته باشند.

 


 

راهنماي كاربردی الزامات ايمنی، بهداشت و محيط زيست در كار

نویسنده: مهندس فريماه صالحی

انتشارات فن آوران       (1392)         192 صفحه      8500 تومان      تلفن: 66953998

هدف از تالیف این کتاب افزایش سطح آگاهی و آموزش نیروی  شاغل و کلیه مسئولین وکارفرمایان در محیط های کاری در ارتباط با الزامات H.S.E با رویکرد کاملا کاربردی و در جهت گسترش فرهنگ ایمنی در محیط کار می باشد. مباحث مطروحه شامل آشنایی با مفاهیم کاربردی، تاریخچه، اهداف و معرفی سازمانهای متولی برنامه ریزی و اجرای الزامات ایمنی،بهداشت و محیط زیست در محیط کار و  شناخت علائم و استانداردهای ایمنی و تجهیزات حفاظت فردی و همچنین شناخت عوامل ششگانه زیان آور محیط کارو اقدامات پیشگیرانه و کنترلی در خصوص این عوامل، ایمنی حریق، ایمنی برق و شناخت نظام آراستگی محیط کار (5S) وسم شناسی شغلی به همراه آسیب شناسی زیست محیطی می باشد.

 


 

تحليل سيستماتيك ايمنی ناوگان ريلی

نویسنده: الناز شهنائی

انتشارات مهرازان و فن آوران       (1392)         88 صفحه      5000 تومان      تلفن: 66953998

ايمنی در لکوموتيو و سير و حرکت آن از جمله  مباحثی است که در راه آهن اهميت بسزايی دارد. در اين مجموعه سعی شده است تا در قالب مباحث ايمنی درصنعت که شامل: ارزيابی ريسک، ايمنی در برق، ايمنی سيستم، پيشگيری از بروز وقايع و استفاده از علائم و هشدارهای ايمنی و ... می شود مطالبی هر چند مختصر ارائه گردد.

 

 


 

قوانین و مقررات سلامت، ایمنی و محیط زیست در محیط کار و صنعت

تحقیق و تدوین: رضا پاکدامن

انتشارات خرسندی     (1392)      608 صفحه       28000 تومان      تلفن: 66971034

متاسفانه در کشور ما علیرغم توجه زیاد به ایمنی و سلامت کارکنان، و وضع چند ده قانون و مقررات در این زمینه توسط مراجع مختلف، به دلیل فقدان یک مرکز رسمی متولی HSE در کشور، این زحمات انعکاس عینی در جامعه و محیط کار و صنعت نداشته است و روز به روز آمار حوادث ناشی از کار به صورت فزاینده ‏ای رو به افزایش است.

فقدان نهادی برای نظارت بر اجرای ده ‏ها مقررات مربوط به ایمنی و سلامت نیز عامل بزرگی برای بی اعتنایی صاحبان کار به اجرای این مقررات می باشد. عامل مهم دیگر، رشد نگران کننده حوادث در محیط کار، ضعف شدید در زمینه اطلاع رسانی مقررات ناظر بر سلامت و ایمنی می باشد. این مجموعه تلاش دارد در زمینه اطلاع رسانی مقررات سلامت و ایمنی کارکنان اطلاعات کاملی در اختیار خوانندگان قرار دهد.

 


 

اصول بهداشت ایمنی و محیط زیست (HSE)

نویسنده : دکتر حسن هویدی

انتشارات خانیران      (1392)      650صفحه     32500 تومان      تلفن: 5 ‌و 66591504

رشد سریع و روز افزون صنایع مختلف و ماهیت وجود پتانسیل آسیب به افراد، محیط زیست و تجهیزات باعث شده تا مقوله بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) به شکل سیستماتیک در تمامی فازهای مرتبط به ساخت یک واحد صنعتی شامل مکانیابی، نصب، راه ‌اندازی و بهره ‌برداری مورد توجه ویژه قرار گیرد.

اصول بهداشت ایمنی و محیط زیست (HSE) به عنوان اولین کتاب مرجع HSE در ایران توسط انتشارت خانیران به چاپ رسیده است و در آن به بررسی سیستم‌ های مدیریت (HSE) و نقش آن‌ها در سازمان، اصول بهداشت محیط، اصول ایمنی در صنعت، اصول ایمنی حریق، عوامل زیان ‌آور‌ در محیط کار، ارگونومی، وسایل حفاظت فردی، برگه اطلاعات ایمنی مواد (MSDS)، استرس شغلی و مديريت آن، HSE در فرآیندهای صنعتی و قوانین و مقررات ‌HSE می ‌پردازد. با توجه به این باورکه برنامه‌ های توسعه کشور بر مبنای توسعه پایدار به ‌ویژه تکیه بر سرمایه ‌های انسانی و اجتماعی می ‌باشد و حفظ این موارد نیازمند نشر و توزیع علم است و بخشی از این علم مدیریت HSE می‌ باشد که استفاده کارآمد از آن که باعث ارتقای سطح کیفی کل مجموعه‌ های مرتبط خواهد گشت مورد نیاز است،