خطا
  • RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

حوادث

حوادث کار: حقوقی و فنی

نویسنده: محمد اصابتی

انتشارات فدک ایساتیس     (1393)      168 صفحه      7500 تومان       تلفن: 66465831

حقوق كار آمیخته ‌ای از قواعد حقوق خصوصی و عمومی است. زیرا از آن جهت كه مبتنی بر قرارداد خصوصی میان كارگر و كارفرما میباشد از مقررات حقوق خصوصی پیروی میكند، اما از آن روی كه دولت‌ها در روابط میان این دو گروه دخالت كرده ‌اند به ویژه برای حمایت از كارگران كه نقش مهمی در مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارند حقوق عمومی محسوب میگردد.

یكی از تبعات سوء رشد تكنولوژی در جامعه بشری حوادث گوناگون منجمله حوادث ناشی از كار میباشد كه در بسیاری از موارد انشاء رأی دادگاه منوط به ارجاع امر به كارشناسی میباشد. بدیهی است، پرداختن به این امر مستلزم داشتن اشراف به مسایل گوناگون حقوقی، فقهی و فنی است و آنچه در ذهن متبادر میگردد، ضرورت و اهمیت مداقه در گزارش كارشناسی به جهت تبیین عناصر با قواعد حقوقی، فنی و فقهی قبل از هر گونه اتخاذ تصمیم میباشد. كتاب حاضر برای شناخت و درك بهتر نظام حقوقی و فنی، عوامل تشكیل‌دهنده و آثار متقابل این نظام با كل جامعه تهیه گردیده است و مطالب ارایه شده نتیجه كار كارشناسی و اجرایی به مدت 27 سال نگارنده است كه میتواند علاوه بر استفاده دانشجویان و متخصصین برای كلیه كسانیكه به نحوی با مسایل كار و كارگری ارتباط دارند قابل استفاده باشد.

این كتاب در سه فصل تنظیم شده است، در فصل اول به طرح كلیات قواعد عمومی حقوق كار به طور مختصر و كاربردی پرداخته شده است و در فصل بعدی به لزوم بررسی حوادث ناشی از كار و تحلیل آمار و حوادث به‌صورت یك كار تحقیقی و تجربی پرداخته شده است و در فصل سوم نیز به سوالات مربوط به مسایل حقوقی و فنی در زمینه ‌های مختلف پاسخ داده شده است.

 


 

آناليز حوادث بر اساس مدل های سنتی و سيستماتيك

نویسندگان: دكتر غلام عباس شیرالی، مهناز محسنی و لیلا محمد صلاحی

انتشارات فن آوران     (1392)      128 صفحه      8000 تومان       تلفن: 66953998

حوادث هر ساله خسارات بسیار زیادی از نظر مالی و جانی به صنایع و سازمان ها وارد می نمایند، ولی با وجود این در خیلی از موارد مشاهده می شود که به  علت فقدان یک رویکرد سیستماتیک، کار تجزیه و تحلیل آنها به صورت بسیار ساده و ابتدایی به شناسایی عواملی همچون خرابی یا بد عمل کردن یک جزء منتهی می‎گردد. در تحلیل حوادث در گذشته، فرض بر این بود که سیستم ها مهار شدنی هستند؛ یعنی، اصول کارکردی سیستم مشخص و دارای جزییات کمی است و در زمان تشریح سیستم آن را استاتیك یا بدون تغییر فرض می نمودند. متأسفانه بسیاری از سیستم های امروزی، که در ایمنی صنعتی مورد مطالعه قرار می گیرند مهار نشدنی هستند؛ یعنی این که اصول عملکرد آنها تنها تا حدی قابل شناسایی یا حتی در بعضی موارد غیر قابل شناسایی می باشد، لذا توصیف این سیستم ها پیچیده و بسیار دقیق بوده و چه بسا قبل از این که تشریح سیستم به پایان برسد، دچار تغییر و دگرگونی می شوند. بنابراین، مدل های حادثه در سال های اخیر به آهستگی از توالی های علت و معلولی خطی به سمت مدل های غیر خطی و سیستماتیک توسعه یافته اند.

در این کتاب، که در دو فصل نوشته شده، سعی شده است تا در فصل اول به بحث پیرامون كلیات و تعاریف به كار رفته در این حوزه مبادرت شود و در فصل دوم به بررسی حوادث و مدل های مربوطه از دیدگاه سنتی یا خطی و در فصل سوم به بررسی  مدل های سیستماتیک یا غیر خطی پرداخته شود. بنابراین، این کتاب پنجره ای جدید به روی محققان در حوزه بررسی و آنالیز حوادث باز خواهد نمود تا بتوانند کار بررسی حوادث را به طور دقیق و جامع تر مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

 


 

مقدمه ای بر حوادث ناشی از کار و تجزیه و تحلیل آن

نویسندگان: دکتر رضا غلام نیا

انتشارات آثار سبحان     (1391)      142 صفحه      5600 تومان       تلفن: 66971040

امروزه جدای از حوادث  رانندگی، بار حوادث و بیماری های ناشی از کار در کشور فراوان شده است. حوادث مرگ و میری که از حالت فردی به جمعی تغییر پیدا کرده است نظیر حوادث نیشابور، شازند، مشهد، یزد، کزمان،گودبرداری ها، تخریب و بسیاری حوادث دیگر. بررسی این حوادث نشان می دهد که اکثر آنها چندین دلیل اساسی را به همراه دارند که عبارتند از:

- نقص در درک و شناسایی مخاطرات

- نقص در درک پیامدهای مخاطات

- نقص در تدوین لایه های ایمنی قبل از وقوع وقایع ناخوشایند

- نقص در تدوین لایه های ایمنی بعد از وقوع وقایع ناخوشایند

این مجموعه مشتمل بر 7 فصل اساسی فصل اول: مقدمه ای بر حادثه؛ فصل دوم: هزینه های حادثه؛ فصل سوم: مدل های حادثه؛ فصل چهارم: بررسی حادثه؛ فصل پنجم: شاخص های حادثه؛ فصل ششم: طبقه بندی حادثه و فصل هفتم: پیشگیری حادثه می باشد.

 


 

تکنیک ‏های ایمنی رهاسازی و نجات در حوادث و سوانح خودروها

مترجم: رحیم جوادی نیا

انتشارات فن‏آوران      (1391)      120 صفحه    8500 تومان تلفن: 66953998

این كتاب شامل اطلاعاتی در مورد تجهیزات و تكنیك‏های امداد و نجات در حوادث خودروهای سبك می‏باشد كه در مواقع اضطراری می‏تواند بكار گرفته شود. هر حادثه خودرو یك حادثه منحصر به فرد است. معمولا حوادث خودرو از لحاظ تعداد و نوع خودروهای درگیر حادثه، موقعیت حادثه، تعداد و حالت‏های قرارگیری مصدومین در خودروها و خطرات اطراف محل حادثه با هم متفاوتند. همه این موارد در تصمیم‏ گیری در جهت عملكرد مناسب و ترتیب كارهایی كه می‏بایست انجام شود، تاثیر به سزایی دارد. داشتن یك كتاب راهنما مشتمل بر معرفی تجهیزات امداد و نحوه كاربرد آنها، شیوه‏ های استاندارد عملیات نجات و دستورالعمل‏ های تدوین شده در این زمینه، امری اجتناب ناپذیر است.

همه افرادی كه در عملیات‏ های امداد و نجات شركت می‏كنند می‏ بایست به همه دستورالعمل‏ های كاربردی واقف بوده و با تلاش و كوشش مستمر نسبت به فراگیری كلیه فنون و شناخت تجهیزات امداد و نجات به صورت آموزش‏ های برنامه‏ ریزی شده و صحیح اقدام نمایند.

افراد تیم امداد و نجات كه آموزش‏ های عملی را ندیده‏اند، صرفا با مطالعة این كتاب، قادر به كار عملی در حوادث نخواهند بود و ممكن است مخاطراتی برای خود و افراد مصدوم بوجود آورند.

 


 

چهل حادثه و چهل درس در صنعت حفاری جهان

مترجم: رامین هوشیار

انتشارات ترآوا      (1389)     104 صفحه     4000 تونان      تلفن: 09161136785

این مجموعه در واقع بررسی 40 حادثه و یادگیری صدها درس در صنعت حفاری است، زیرا در بروز یک حادثه عوامل مختلفی بطور مستقیم دخالت دارند. با مطالعه و بررسی عوامل بروز حادثه در این مجموعه مشاهده خواهید نمود بسیاری از حوادث در اثر یک بی‏دقتی و سهل‏ انگاری در کار یا در اثر یک نقص کوچک رخ داده که چنانچه دقت بیشتری بعمل می‏ آمد به سادگی قابل پیشگیری بود. بسیاری از حوادث رخ داده در دکل‏ های حفاری مشابه هم هستند و دلیل آن این است که کارکنان از نوع حوادثی که برای دیگران اتفاق افتاده و علل وقوع آنها اطلاع ندارند و همین علت باعث می شود دچار حادثه‏ ای شوند که قبلا افراد دیگری را دچار مجروحیت یا فوت نموده است.

اکثر حوادث بوقوع پیوسته در دکل‏های حفاری در جهان مشابه حوادث رخ داده در صنعت کشورمان می باشد. این مجموعه برای اولین بار با استفاده از حوادث ثبت شده در پایگاه اینترنتی انجمن بین‏ المللی شرکت‏های حفاری جهان تهیه گردیده است. سقوط لوله وزنه، سقوط بشکه‏ ها، نقص در دستگاه بالابر و سقوط کیلی، برخی از عناوین حوادث مطرح شده در این کتاب هستند. در این کتاب سعی شده حوادث بطور مختصر و مفید تشریح گردند تا برای همه کارکنان با هر سطحی از دانش و تجربه قابل فهم باشد.

 


 

درس گیری از حوادث

نویسنده: حسین خسروانی تهرانی

انتشارات مرکز تحقیقات حفاظت و بهداشت کار  (1388)  343 صفحه ، 45000 ریال     تلفن: 66699711

تجزیه و تحلیل حوادث مثل پوست کندن پیاز است، و یا اگر اهل استعاره هستید مثل پیاده کردن قطعات یک دستگاه می باشد. در زیر یک لایه از علت ها و توصیه ها لایه دیگری قرار دارد که عمیق تر است. لایه های خارجی بیشتر مبتنی بر علت های تکنیکی و اورژانس است در حالیکه لایه های داخلی بیشتر مبنی بر راه های اجتناب از خطرات و توجه بر علل اصلی مثل ضعف در سیستم مدیریت است. هدف این کتاب کمک به ما برای دیدن نقاط پیدا و پنهان جلوگیری از حوادث است. بیشتر حوادث تشریح شده به این دلیل انتخاب شده اند که درس های زیادی به ما یاد می دهند نه به این دلیل که انها باعث آسیب یا مرگ افراد زیاد شده اند.

 


 

پيشگيری در حادثه در كشتی

سازمان بين المللی كار / ارسلان شيرزادی و همايون فرزان
سازمان بنادر و كشتيرانی، اداره كل امور اداری (1383), 127صفحه،     تلفن: 88651197

در كتاب حاضر با بررسی خطرات كار در كشتی ها به چگونگي رفع مشكلات پرداخته می شود. در اين رابطه اصول و ضوابط كاری جهت استفاده مسوولين و علاقمندان به مسايل ايمنی و بهداشت در محيط شناورها ارايه می گردد. در اين كتاب گزارش حوادث، صدور مجوز كار، اورژانس، حمل و نقل كالاهای خطرناك، دسترسی بی خطر به كشتی، تردد مطمئن و ايمني كشتی ها، كار در فضای محصور، جوشكاری، رنگ زدن كشتی، فعاليت در ارتفاع، كار با تجهيزات برقی، لنگر انداختن، كار روي عرشه، كار با مواد فرار و تشعشعات مورد بحث قرار می گيرد.

 


 

پيشگيری از حوادث در صنعت آهن و فولاد

معاونت نيروی انسانی و امور اجتماعی شركت فولاد خوزستان
انتشارات نورند (1382), 225صفحه، 15000ريال      تلفن: 2284456

اين كتاب برگرفته از مستندات ايمنی، نتايج حاصل از تحقيقات پيرامون علل حوادث و راه‌های پيشگيری از تكرار آنها، دستورالعمل‌ها و شيوه‌هاي اجرايی موجود در فولاد خوزستان است كه پس از مدت‌ها كار گروهی توسط مشاوران و كارشناسان ايمنی، تمام مطالب و موضوعات با آخرين روش‌ها و استانداردهای اجرايی در كشورهای پیشرفته صنعتی تطبيق يافته و به چاپ رسيده است. كتاب حاوي شش فصل است و در آن از سازماندهی و سياست‌گذاری ايمنی، طبقه‌بندی حوادث و گزارش آنها، تجزيه و تحليل حوادث، جلسات و كميته‌های ايمنی، مقررات ايمنی پيشگيری و اقدامات كنترلی صحبت شده است.

 


 

چه اشتباهی رخ داد؟

نویسنده: کلتس ترور     مترجم: نیلوفر متیقنی
انتشارات شرکت ملی صنایع پتروشیمی  (1380), 350 صفحه

مجموعه مستدلی که پیش رو دارید نشان دهنده آن است که در بروز حوادث ناگوار در واحدهای عملیاتی چه اشتباهی رخ داده است و چرا چنین شده و چگونه باید از پیش آمدن این قبیل حوادث در واحدهای تولیدی جلوگیری کرد.

این کتاب ارائه دهنده آگاهی هایی برای حفظ جان و مال و جلوگیری از انفجارها، نشت گازهای سمی، آتش سوزی ها و دیگر مخاطرات است که به نحوی پرسنل، تجهیزات، محیط و انسان های اطراف واحدهای عملیاتی را تهدید می کند.

همچنین این کتاب به انعکاس یافته های اخیر در بررسی حوادث بوپال و مکزیکوسیتی می پردازد و تازه ترین آموزه ها را در شناخت و رفع خطرات در ارتباط با باز کردن خطوط مسدود، تغییرات و اصلاحات، الکتریسیته ساکن، تانکرها، خطاهای انسانی، برچسب ها، انفجار دودکش ها، موارد نشت، مواد ورودی مخازن، مجوزها و عدم شناخت، استقامت و ساختار مواد ارائه می نماید.

 


 

مدیریت، ثبت و تحلیل حوادث کار

نویسنده: مصطفی بختیار

انتشارات عالم - تلفن پخش: 22231236  (1378)   117 صفحه    7200 ریال

افزايش نگرانی های جامعه كار و كارگری كشور، از بابت روند فزاينده حوادث و عوارض ناشی از كار، عللی است كه با قلمروهای خرد و كلان بهداشت حرفه‌ای و ايمنی كشور در مقولات مختلف آموزش، مديريت، ارتباطات بين بخشی، قانونگذاری و غيره سر و كار دارد. از ميان عناصر ضروری نظام ايمنی و بهداشت در صنايع و شركت‌ها، وجود سيستمی جهت مستندسازی، پردازش و تحليل حوادث و عوارض ناشی از كار است كه نوشتار حاضر به آن می پردازد.

در اين كتاب نحوه ثبت، پردازش و تحليل حوادث و عوارض ناشی از كار به گونه‌ای تبيين شده كه با استناد به آن بتوان به تهيه گزارش‌ها يا انجام تحقيقات علمی پرداخت. علاوه بر اين مولف با معرفی دو استاندارد مشهور، متخصصان ايمنی را با اندازه‌گيری عملكرد ايمنی و بهداشت حرفه‌ای و بهينه نمودن آن آشنا میسازد.