خطا
  • RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

محيط زيست و بهداشت محیط

اصول اولیه پاکسازی لکه های نفتی در دریا

مترجم: مریم رسولی

انتشارات سازمان بنادر و کشتیرانی     (1393)      269 صفحه 

این کتاب، نسخه بازنگری شده،کتاب اصول اولیه پاکسازی لکه های نفتی است، که براي اولين بار در سال  1978 میلادی به چاپ رسیده است.با توجه به پیشرفتهای چشمگیر و سریعی که در این زمینه انجام شده است،کتاب حاضر،نسخه بازنگری شده آن است كه در سال 2002 ميلادي به چاپ رسيده است.این کتاب،شامل اطلاعات زیادی درباره روشهای پاکسازی و کنترل آلودگیهای نفتی است.همچنین شامل اطلاعات کلی و تخصصی درباره آلودگیهای نفتی است.این کتاب به روشهای پاکسازی آلودگیهای نفتی در آب،زمانی که به شکل وسیع بر روی آب پراکنده و باعث خسارات زیست محیطی می شود،می پردازد.

در ابتدا درباره مواد نفتی خام و مشتقات آن بحث می کند، سپس به روشهای اندازه گیری و تشخیص ویژگیهای مواد نفتی و اثرات طولانی مدت آن بر محیط زیست اشاره می کند.

اثرات آلودگیهای نفتی بر محیط زیست و کارایی روش پاکسازی با توجه به انواع آلودگی متفاوت خواهد بود.

انواع مواد نفتی بحث شده در این کتاب به خوانندگان، درباره روشهای پاکسازی و کنترل آلودگیهای نفتی درباره انواع مختلف مواد نفتی کمک خواهد کرد.

این کتاب، شامل فهرست واژگان است، که در بخش آخر کتاب وجود دارد. فصل آخر کتاب درباره اثرات آلودگیهای نفتی بر محیط زیست و حیات وحش است، که به فصل آخر این ویرایش از کتاب، به دلیل اهمیت موضوعی اضافه شده است. به دلیل اثرات جدی آلودگیهای نفتی بر محیط زیست و روشهای تعیین چگونگی پاکسازی این نوع از آلودگیها موضوع انتخاب شده برای فصل آخر این کتاب، بهترین روش برای پایان کتاب خواهد بود.

 


 

دستگاه ‏های خوانش مستقيم آلاينده‏ های هوا

دستگاه‏هاي خوانش مستقيم آلاينده‏هاي هوانویسندگان: دکتر حسن اصیلیان، مهندس سیدرضا عظیمی پیرسرایی، مهندس حمیدرضا مکرمی، مهندس عباس بهرامی، مهندس محمد فریدن، مهندس راحله هاشمی، مهندس ویدا زراوشانی

انتشارات جامعه نگر     (1393)      240 صفحه       تلفن: 66493716

کتاب خوانش مستقیم آلاینده ‏های هوا برای کسانی تدوین شده است که سلامت مردم جامعه برای آنها مهم بوده و به اندازه ‏گیری، ارزشیابی و کنترل آلاینده ‏های محیط کار و محیط زیست کارگران علاقمند هستند.

 این اثر مشتمل بر 6 فصل ذیل است:

 * مقدمه ‏ای بر پایش محیط با استفاده از روش‏ های خوانش مستقیم

 * تجهیزات دارای حسگر برای مواد شیمیایی خاص

 * وسایل و تجهیزات عمومی برای بررسی گازها و بخارات

 * وسایلی برای سنجش گازها و بخارات با ویژگی ‏های چند گانه:IR،GC/MS، GC

 *استفاده از سامانه ‏های رنگ سنجی برای نمونه برداری از گازها و بخارات

 * روش‏ های نمونه ‏برداری آنی ذرات معلق در هوا

  


 

بهداشت محيط در بيمارستان

نویسندگان: دكتر مهربان صادقی، مهندس بهمن بنایی قهفرخی و مهندس سید راشد جزایری سورشجانی

انتشارات آثار سبحان     (1393)      170 صفحه      9200 تومان      تلفن: 66971040

در طی سال های اخیر مسیله عفونت‏های بیمارستانی و در معرض خطر قرار گرفتن پرسنل بیمارستانی، مراكز آزمایشگاهی و تحقیقاتی، دندانپزشكان و غیره در مقابل باكتری‏ها، ویروس‏ها و قارچ‏ها یكی از مسایل عمده مورد توجه سازمان‏های بین‏المللی به ویژه سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است. بگونه‏ای كه بسیاری از این آلودگی‏ها قابل كنترل و قسمت اعظم این عفونت‏های ایجاد شده به علت بی‏دقتی و سهل انگاری در نگهداری و حمل و نقل مواد زاید بوجود آمده است. بنابراین ارزیابی كمی و كیفی از مواد زاید بیمارستانی و سایر پارامترهای وابسته به مسیولان این امكان را می‏دهد كه بر مبنای اطلاعات و آمار موجود بتوانند خط مشی كلی، وسایل و تجهیزات مورد نیاز، نیروی انسانی و هزینه‏های مربوطه را برآورد و برنامه‏ریزی نمایند. توجه به مواد زاید خطرناك از جمله مواد زاید بیمارستانی و این تفكر كه این مواد به شدت برای محیط زیست خطرناك بوده و در درازمدت صدمات جبران ناپذیری را بر سلامت عمومی و محیط زیست وارد می‏سازد جهت ارایه روش اقتصادی و كاربردی كنترل این گونه مواد مسیله ای است كه باید به طور جدی بدان پرداخت. اثرات سوء مواد زاید خطرناك، كشورها را بر آن داشت تا قوانین و مقرراتی را در رابطه با حمل و نقل و دفع این مواد تنظیم كنند تا كنترل اصولی بر آنها صورت گیرد. بطور كلی جمع‏آوری، تصفیه و دفع مواد زاید جامد از نظر مهندسی بهداشت محیط یك مسیله عادی نبوده بلكه یك مشكل زیست محیطی می‏باشد و دفع اصولی این مواد زاید مشتمل بر رعایت نكات فنی از محل تولید تا محل دفع می‏باشد كه باید با روش فنی و اصولی صورت گیرد. كتاب حاضر در هشت فصل به عنوان گامی موثر در این راستا مهمترین جوانب مدیریت بهداشت محیط بیمارستا ن‏ها و راهنمای فنی ارزیابی و دفع زباله های بیمارستانی را مورد بحث قرار می‏دهد، روش های ارزیابی و بی خطرسازی، استفاده از دستگاه ها و كاربرد تكنولوژی ساده و مناسب با نوع پسماند و شرایط محیط و ارایه طریق در عدم وابستگی به خارج از جمله موارد اساسی در این مجموعه است.

 


 

اصول و کاربرد سیستم‏های گیاهان آبزی در تصفیه فاظلاب

نویسندگان: نسرین جوادی و علی بهبودی املشی

انتشارات آوای قلم     (1392)      322 صفحه      20000 تومان      تلفن: 66591504

كتاب اصول و كاربرد سیستم‏های گیاهان آبزی در تصفیه فاضلاب (فناوری گیاه‏پالایی آبی) به عنوان یك اثر علمی- تحقیقاتی نوین و ارزشمند كه به تلاش و همت كارشناسان شركت آب و فاضلاب روستایی قزوین و با حمایت معنوی و مادی این شركت نگاشته و به زیور طبع آراسته شده است، به عنوان یك كتاب مرجع و درسی كامل به‌خوبی خواهد توانست، پاسخگوی نیاز كارشناسان، دانشجویان و مهندسین صنایع فرآیندی و نیز مراكز مختلف علمی و تحقیقاتی و همچنین اساتید دانشگاه‏های كشور در این حوزه كاربردی باشد.

 

 


 

فرهنگ مهندسی محیط زیست و بازیافت

نویسنده: فرزانه طهموریان

انتشارات امید انقلاب     (1392)      328 صفحه     20000 تومان      تلفن: 66480550

کتابی که هم اینک در پیش روی شما است، حاصل ده سال فیش‌برداری و بررسی کتب تخصصی مهندسی محیط زیست و بازیافت با هدف استخراج لغات پر کاربرد و اصطلاحات ویژه این علوم است. معانی درج شده برای این لغات نیز پس از مشورت با برخی از برجسته‌ترین اساتید رشته‌های ذیربط و تدقیق کتب شناخته شده فارسی در این زمینه‌ها، انتخاب شده است.

متأسفانه هم اینک مطالعه پاره‌ای از کتب مهندسی محیط زیست و بازیافت به دلیل به کارگیری واژگان نامأنوس و بعضاً اشتباه، با چالش‌هایی جدی همراه است به طوری که در برخی مواقع خوانندگان فارسی زبان تمایل بیشتری به مطالعه متون اصلی بعضی از کتاب‌های ترجمه شده دارند.

قدم‌های نخست در تدوین کتاب حاضر توسط نگارنده به همراهی استاد ارجمند پروفسور Dag Henricson در دانشگاه Boras برداشته شد و طی آن سرشناسه‌های اصلی لغات حاضر تعیین شدند.

 


 

تصفیه فاضلاب صنعتی

مترجم: دکتر ذبیح اله یوسفی

انتشارات خانیران     (1392)      386 صفحه     23000 تومان      تلفن: 66120429

این اثر می‌تواند برای دانشجویان رشته‌های مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، رشته‌های مختلف شیمی، عمران، آب و فاضلاب و مهندسین مشاور در طرح‌های فاضلاب صنعتی، کارشناسان شرکت‌های مهندسی آب و فاضلاب و خدمات شهری و مشاوران طراحی صنایع و همه اساتید و متخصصین در موضوع تصفیه فاضلاب صنعتی مفید و موثر باشد و برای بهره‌برداران و نگهداران تصفیه‌خانه‌های فاضلاب‌های صنعتی، ممکن است ارائه‌دهنده راهکارهایی برای حل مشکلات باشد.

کتابی که هم اکنون پیش روی شماست در فصل اول به کلیات تصفيه فاضلاب‌های صنعتي و در فصل دوم به اندازه‌گيري جريان، خصوصيات و مطالعات تصفيه‌پذيري فاضلاب‌های صنعتي و در فصل سوم به عملیات واحد و فرآیندهای واحد در تصفیه فاضلاب‌ها و در فصول چهارم و پنجم به آلودگی جریان آب و خودپالایی و پیش‌تصفيه فاضلاب‌های صنعتي می‌پردازد و از فصل 6 تا 21 به ویژگی‌ها و منابع تولید فاضلاب در دستجات عمده صنایع می‌پردازد. شما در این کتاب بخوبی با تصفیه فاضلاب‌های صنعتی در صنایع بزرگی مثل نساجی در فصل 6، صنایع لبنی در فصل 7، صنایع ذبح و بسته‌بندی گوشت، پردازش ماهی و ماکیان و پرداخت زائدات در فصل 8، صنایع دباغی در فصل 9، صنایع قند و شکر در فصل 10، صنایع کاغذ و خمیر کاغذ در فصل 11، صنایع تخمیر در فصل 12، صنایع مهندسی (استخراج زغال سنگ و معادن فلزات آهنی و غیرآهنی و تولید آهن و فولاد ) در فصل 13، صنعت پالایش نفت و صنایع پتروشیمی در فصول 14 و 15، صنايع توليد کود و آفت‌کش‌ها درفصل 16، صنایع تولید روغن گیاهی، مواد غذایی و صنایع وابسته (فرآورش میوه، برنج، قهوه، شیرینی‌پزی و نشاسته ) در فصل 17، صنایع تولید رنگ و مواد رنگی در فصل 18، صنایع تولید لاستیک در فصل 19، زائدات رادیواکتیو در فصل 20، تولیدات مواد شيميايي آلي و معدنی در فصل 21 آشنا می شوید و در فصل 22 تصفيه‌خانه‌هاي مشترك تصفيه فاضلاب مورد بحث قرار می گیرد.

 


 

درسنامه جامع بهداشت محیط

نویسندگان: دکتر محمد تقی قانعیان، مهندس محبوبه دهواری، مهندس محسن سعدانی و دکتر قادر غنی زاده

انتشارات آثار سبحان     (1392)      432 صفحه     29500 تومان      تلفن: 66971112

کتاب حاضر با عنوان درسنامه جامع بهداشت محیط به منظور ارتقای سطح علمی و آمادگی هر چه بیشتر شرکت کنندگان در آزمون‏ های ورودی به دوره‏ های کارشناسی ارشد و دکترای این رشته تالیف شده است. این کتاب حاوی پنج فصل مجزا شامل آب، فاضلاب، مواد زائد جامد، هوا و کلیات می ‏باشد و به منظور بهره ‏وری بیشتر در پایان هر فصل از کتاب به نکات کلیدی آن مبحث اشاره شده است.

 


 

کلیات بهداشت محیط و محیط ‌زیست (صدا، سموم، نور و... )

مولفان: دکتر محمدرضا خانی و همکاران

انتشارات خانیران      (1391)       445 صفحه      20000 تومان     تلفن: 66965396

کتاب حاضر پنجمین کتاب از سری کتاب‌ های 20 جلدی محیط‌زیست و بهداشت محیط بوده است که برای آمادگی هر چه بیشتر داوطلبان آزمون ‌های کارشناسی ارشد و دکتری تهیه و تدوین گردیده است. این کتاب مشتمل است بر: کاربرد سموم و مبارزه با ناقلین، صدا و صوت، ارزیابی محیط ‌زیست، آلودگی خاک، پرتوها و مواد رادیواکتیو، بهداشت مواد غذایی، نور، روشنایی و سایر مباحث. لازم به ذکر است که در هر عنوان از این مجموعه بیش از ده ‌ها منبع داخلی و خارجی جدید و قدیم مورد استفاده قرار گرفته و از نظر تنوع و گستردگی مطالب بسیار غنی می ‌باشند.

 


 

آب و آلودگیهای آن (ویژه آزمون‌ های کارشناسی ارشد و دکتری)

مولفان: دکتر خانی و دکتر شریفی‌پور

انتشارات خانیران      (1391)       251 صفحه      12000 تومان     تلفن: 66965396

کتاب حاضر اولین کتاب از سری کتاب‌های 20 جلدی محیط ‌زیست و بهداشت محیط بوده است که برای آمادگی هر چه بیشتر داوطلبان آزمون‌ های کارشناسی ارشد و دکتری تهیه و تدوین گردیده است. این کتاب مشتمل است بر: آب در طبیعت، آلودگی آب، معیارهای کیفی آب، آزمایش ‌های آب، استانداردهای آب و اثرات آلودگی آب. لازم به ذکر است که در هر عنوان از این مجموعه بیش از ده ‌ها منبع داخلی و خارجی جدید و قدیم مورد استفاده قرار گرفته و از نظر تنوع و گستردگی مطالب بسیار غنی می‌ باشند.

 


 

مجموعه 8 جلدی الزامات زیست محیطی صنایع پتروشیمی

مولفان: محمدرضا سرافرازی اردکانی و محمد تقی جعفرزاده

انتشارات حک      (1391)       1800 صفحه      تلفن: 22899643

بهره برداری روزافزون از منابع نفت و گاز، احتمال آلودگی منابع آب را به مواد نفتی افزایش داده و سلامتی آن را با تهدید جدی مواجه نموده و حفاظت از محیط زیست رودخانه ها و دریاها در مقابل آلودگی به مواد نفتی را به یک ضرورت غیر قابل تردید تبدیل کرده است. لذا تصویب قوانین داخلی و بین المللی، معاهدات دوجانبه و چندجانبه و همکاری های بین المللی می تواند زمینه ساز انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترلی مفید و اثربخش باشد. به این منظور کنوانسیون ها و پروتکل های بین المللی و منطقه ای متعددی در این خصوص به امضاء رسیده و قوانین و آیین نامه هایی نیز در کشور به تصویب رسیده است. با توجه به مجاورت بسیاری از مجتمع های پتروشیمی در کنار دریا، مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجموعه حاضر را که حاوی مرتبط ترین کنوانسیون ها و پروتکل های بین المللی و قوانین و آیین نامه های داخلی در زمینه حفاظت از محیط زیست دریایی را گردآوری نموده و در اختیار شرکت های پتروشیمی قرار داده است.

 


 

اصول مدیریت کیفیت هوا

مترجمان: دکتر احمد جنیدی و همکاران

انتشارات خانیران      (1391)       496 صفحه      10500 تومان     تلفن: 66965396

به منظور شناخت و مدیریت منابع کیفیت هوا، لازم است تا شناخت اساسی از اصولی که توانایی ما را رهنمون‌ می ‌سازد، داشته باشیم. در ابعاد محلی، ممکن است که نصب پره‌ های عظیم به منظور دور ساختن مه دود مطلوب باشد، اما از لحاظ تکنیکی و عملی این کار ممکن نمی ‌باشد. از طرفی از جنبه منطقه ‌ای و قاره ‌ای انتقال بسیار کند آلاینده ای هوا از یک منطقه به منطقه دیگر به منظور رقیق ‌سازی یا دور ساختن آن مورد پذیرش نمی ‌باشد. بنابراین هدف این کتاب ارائه یک مفهوم کلی از اصولی که حیطه وسیعی از کیفیت هوا آلودگی و مدیریت آن را شامل‌ می ‌شود، برای خواننده‌ می‌ باشد.

 


 

مديريت جامع پسماند (مرجع)

مترجمان: دکتر نعمت اله جعفرزاده و همکاران

انتشارات خانیران      (1391)       1192 صفحه      31000 تومان     تلفن: 66965396

مطالب این کتاب برای کمک به دانشجویان و فارغ‌ التحصیلان در 2 نیمسال تحصیلی مفید است. این کتاب هم در سطوح دانشگاه دیویس کالیفرنیا و هم دانشگاه پلی ‌تکنیک ایالت کالیفرنیا مورد استفاده قرار گرفته است. 11 فصل اولیه، اساس معرفی رشته مدیریت جامع پسماند می‌ باشد. در مرور این کتاب توسط ناشر پیشنهاد شده که مطالب ارائه شده در فصلهای 12 تا 15 که در مورد بازیافت مواد و تغییر و تبدیل پسماند است، با مطالب ارائه شده در فصل 9 ترکیب شود. برای ترکیب این فصول باید هدف اصلی کتاب تغییر کند. مطالب ارائه شده در فصل 12 تا 20 برای دوره ‌های پیشرفته در بازیافت و تغییر و تبدیل مواد و برای رشته ‌هایی که با مسائل سیاست گذاری در مدیریت جامع پسماند مواجه هستند، به کار می‌ رود.

 


 

مدیریت پسماند با رویکرد تبدیل پسماند به ثروت

مترجمان: مهندس قادر علیزاده و همکاران

انتشارات خانیران      (1391)       336 صفحه      17000 تومان     تلفن: 66965396

کتاب حاضر، شامل بخش ‌های مختلفی بوده و به بررسی موضوعاتی از قبیل خصوصیات و ویژگی ‌های پسماندها، تفکیک پسماندها در محل ‌های دفن، تولید انرژی از پسماند به روش‌ های مختلف حرارتی، بیولوژیکی و مکانیکی، زنجیره ‌های تأمین زیست توده برای تولید انرژی، مدیریت همزمان پسماندهای جامد و تصفیه فاضلاب، تولید برق از پسماند، کاربرد پسماندهای صنعتی در تولید نوعی سیمان مخلوط، تصفیه فاضلاب کارخانه ‌های آسیاب زیتون و نیز آثار زیانبار تأسیسات مدیریت پسماندها بر روی سلامتی انسان پرداخته است و لذا کتاب حاضر می‌ تواند به عنوان مبنی برای اجرای تحقیقات مشابه بوده و اطلاعاتی که برای اجرای طرح ‌های تحقیقاتی مشابه لازم باشد تا حدودی فراهم می‌سازد و محقق می ‌تواند با در نظر گرفتن این داده ‌ها نسبت به اجرای طرحی، امیدوارانه ‌تر اقدام نماید.

 


 

مدیریت بحران در سامانه ‌های آبرسانی با رویکرد ایمن سازی در برابر زلزله

مولف: مهندس عبداله مظفری

انتشارات خانیران      (1391)       324 صفحه      13000 تومان     تلفن: 66965396

اين كتاب شامل 3 بخش اصلي مي‌ باشد. بخش اول، به بيان كليات و تعاريف واژه ‌ها و اصطلاحات رايج در حوزه مديريت بحران و ريسك مي ‌پردازد. بخش دوم، اصول ايمن ‌سازي و برنامه ‌ريزي اضطراري براي سامانه ‌هاي آبرساني را با ذكر مثال ‌هايي از كشور امريكا مورد بررسي قرار مي‌ دهد. بخش سوم، حاوي مطالب مديريت بحران زلزله در سامانه‌ هاي آبرساني بوده و‌ شامل 6 فصل مي‌ باشد و در پايان كتاب نيز پيوست‌ هاي مرتبط با موضوعات طرح شده آورده شده است.

 


 

حل المسائل مهندسی فاضلاب (تصفيه و استفاده مجدد)- (متكف و ادي)

مترجمان: دکتر جعفرزاده و همکاران

انتشارات خانیران      (1391)       435 صفحه      9500 تومان     تلفن: 66965396

در این کتاب مسائل متنوع مطروحه در پایان هر فصل که امکان مطرح کردن و حل نمودن تمامی آنها در زمان محدود کلاس ‌های درس مقدور نمی ‌باشد، به طور دقیق و ساده توضیح و تحلیل گردیده است. همچنین در برخی مسائل از چند زاویه به مسئله نگریسته شده و منابع مناسب برای مطالعه بیشتر و بهتر نیز معرفی گردیده است. بنابراین دانشجویان مقاطع مختلف رشته‌ های مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، مهندسی عمران و مکانیک و محققان و طراحان بر حسب نیاز خود می ‌توانند از فصول مختلف کتاب بهره ‌مند شوند.

 


 

فرآیندهای پردازش لجن فاضلاب

مترجمان: دکتر کامیار یغمائیان

انتشارات خانیران      (1391)       432 صفحه      9000 تومان     تلفن: 66965396

پردازش لجن فاضلاب برای استفاده یا دفع یک چالش دائمی در بسیاری از سازمان ‌های شهری بوده است. قوانین فدرال، ایالتی و محلی به همراه افزایش آگاهی عمومی در مورد استفاده سودمند از این منبع ارزشمند، ضرورت نگاه عمیق‌ تری را در مورد چگونگی پردازش مؤثر لجن جهت دستیابی به منافع و حفاظت بهداشت عمومی ایجاب می‌ کند. هدف این کتاب ارائه اطلاعات جامعی در مورد پردازش لجن فاضلاب و ارائه آن به شکلی است که به عنوان یک کتاب مرجع برای دانشجویان مهندسی محیط زیست و مهندسان فعال در این بخش مفید باشد.

 


 

برنامه ‌ریزی اضطراری برای تأسیسات آب

مترجم: مهندس شریف واقفی

انتشارات آوای قلم      (1391)       136 صفحه       9000 تومان    تلفن: 66591504

همانطور که می ‌دانیم کشور ایران جزء ده کشور بلاخیز دنیا است و با قرارگرفتن در منطقه نیمه خشک و تغییرات شدید آب و هوایی باعث شده تا پرداختن به مبحث آب به عنوان یک کالای استراتژیک و حیاتی مورد توجه قرار گیرد. این کتاب اصول برنامه ‌ریزی اضطراری برای تاسیسات آب، تمرین ‌ها و راهنمایی ‌های لازم را ارائه می ‌نماید. راهکارهای پیشنهادی در این کتاب دانش کار با سیستم‌ های خاص، تعیین اجزاء آسیب ‌پذیر سیستم ‌ها بمنظور اصلاح کمبودها با برنامه ‌ریزی استراتژی جایگزین است که بر اساس تجربیات و علوم کاربردی می ‌باشد.

 


 

محصولات جانبی گندزدايی در آب آشاميدنی

مترجمان: مهندس علیرضا عسگری و دکتر مهدی احمدی مقدم

انتشارات آوای قلم      (1391)       200 صفحه       5200 تومان    تلفن: 66591504

در منابع آب سطحي از قبيل رودخانه ‌ها، درياچه ‌ها و مخازن سدها، فرآيند هاي معمول تصفية آب شامل انعقاد، لخته سازي، ته نشيني، صاف سازي و گندزدايي به كار مي ‌روند. گندزدايي فرآيند نهايي است كه براي تأمين دو هدف: الف) كشتن يا غيرفعال سازي عوامل بیماری زا. ب)ايجاد باقي ماندة مؤثر در آب تصفيه شده به منظور ممانعت از رشد ميكروبي در شبكه توزيع آب، بكار مي‌رود. هرچند كه درصد بالايي از عوامل بیماری زا (99 تا 9/99%) توسط انعقاد، لخته سازي، ته ‌نشيني و صاف‌ سازي حذف مي ‌شوند اما گندزدايي فرآيندي مهم براي محافظت عموم از تماس با عوامل بيماري‌ زاي ناشي از آب، مي ‌باشد.

 


 

روش های آنالیز مواد زائد جامد

نویسندگان: مهندس مریم خدادادی، مهندس محمد حسین ساقی و دکتر محمدتقی صمدی

انتشارات خانیراد      (1391)      190 صفحه      6700 تومان       تلفن: 66965396

مواد زائد جامد به مجموعه مواد ناشی از فعالیت های انسان و حیوان که معمولا جامد بوده و به صورت ناخواسته و یا غیر قابل استفاده دور ریخته می شوند اطلاق می گردد. این تعریف به صورت کلی در برگیرنده همه منابع، انواع طبقه بندی ها، ترکیب و خصوصیات مواد زائد بوده و به سه دسته کلی زباله های شهری، زباله های صنعتی و زباله های خطرناک تقسیم می گردند.

جمع آوری و دفع مواد زائد جامد یکی از مشکلات اصلی است که طراحان و برنامه ریزان شهری در بسیاری از کشورهای در حال توسعه با آن روبرو هستند. توده های زشت مواد زائد، کانال های روباز پرشده از مواد زائد و آب گذرهای مسدود شده به وسیله زباله و دیگر فضولات، همگی نشان دهنده این موضوع است که ساکنین بسیاری از شهرهای در حال توسعه در معرض بیماری های منتقله توسط پاتوژن ها و پارازیت های موجود در این مواد زائد، مزاحمت ها و مخاطرات ناشی از آن قرار دارند.

 


 

نانوفناوری و محیط زیست

مترجمان: علی نقی زاده، مختار مهدوی، مهدی قربانیان، اسماعیل قهرمانی و حسین صفری پلنگی

انتشارات آوای قلم     (1391)      346 صفحه      15500 تومان       تلفن: 66965396

امروزه در ایران نیز بحث نانو در صنعت هایی همچون آب و فاضلاب، نفت، وسایل الکترونیکی، دارویی و غیره جای زیادی باز کرده است. اما با جرات می توان گفت که هیچ یک از این بخش ها برنامه ای جهت تصفیه و استانداردسازی زائدات حاصل از آن را ندارند.

این کتاب با توجه به تجارب کشورهای صاحب فناوری به چگونگی این مسائل پرداخته و خواننده را در دستیابی به نحوه شناسایی، استانداردسازی و مدیریت مواد نانو آشنا می کند و همچنین حاوی مطالب ارزنده و مهمی در زمینه ساخت انواع نانو مواد و کاربرد آنها در محیط زیست و خطرات احتمالی آنها می باشد که توسط جمعی از متخصصین مهندسی بهداشت محیط ترجمه و در اختیار جامعه علمی کشور قرار گرفته است.