حجم: MB

مترجم: مریم رسولی

انتشارات سازمان بنادر و کشتیرانی     (1393)      269 صفحه 

این کتاب، نسخه بازنگری شده،کتاب اصول اولیه پاکسازی لکه های نفتی است، که براي اولين بار در سال  1978 میلادی به چاپ رسیده است.با توجه به پیشرفتهای چشمگیر و سریعی که در این زمینه انجام شده است،کتاب حاضر،نسخه بازنگری شده آن است كه در سال 2002 ميلادي به چاپ رسيده است.این کتاب،شامل اطلاعات زیادی درباره روشهای پاکسازی و کنترل آلودگیهای نفتی است.همچنین شامل اطلاعات کلی و تخصصی درباره آلودگیهای نفتی است.این کتاب به روشهای پاکسازی آلودگیهای نفتی در آب،زمانی که به شکل وسیع بر روی آب پراکنده و باعث خسارات زیست محیطی می شود،می پردازد.

در ابتدا درباره مواد نفتی خام و مشتقات آن بحث می کند، سپس به روشهای اندازه گیری و تشخیص ویژگیهای مواد نفتی و اثرات طولانی مدت آن بر محیط زیست اشاره می کند.

اثرات آلودگیهای نفتی بر محیط زیست و کارایی روش پاکسازی با توجه به انواع آلودگی متفاوت خواهد بود.

انواع مواد نفتی بحث شده در این کتاب به خوانندگان، درباره روشهای پاکسازی و کنترل آلودگیهای نفتی درباره انواع مختلف مواد نفتی کمک خواهد کرد.

این کتاب، شامل فهرست واژگان است، که در بخش آخر کتاب وجود دارد. فصل آخر کتاب درباره اثرات آلودگیهای نفتی بر محیط زیست و حیات وحش است، که به فصل آخر این ویرایش از کتاب، به دلیل اهمیت موضوعی اضافه شده است. به دلیل اثرات جدی آلودگیهای نفتی بر محیط زیست و روشهای تعیین چگونگی پاکسازی این نوع از آلودگیها موضوع انتخاب شده برای فصل آخر این کتاب، بهترین روش برای پایان کتاب خواهد بود.

 


 

حجم: MB

دستگاه‏هاي خوانش مستقيم آلاينده‏هاي هوانویسندگان: دکتر حسن اصیلیان، مهندس سیدرضا عظیمی پیرسرایی، مهندس حمیدرضا مکرمی، مهندس عباس بهرامی، مهندس محمد فریدن، مهندس راحله هاشمی، مهندس ویدا زراوشانی

انتشارات جامعه نگر     (1393)      240 صفحه       تلفن: 66493716

کتاب خوانش مستقیم آلاینده ‏های هوا برای کسانی تدوین شده است که سلامت مردم جامعه برای آنها مهم بوده و به اندازه ‏گیری، ارزشیابی و کنترل آلاینده ‏های محیط کار و محیط زیست کارگران علاقمند هستند.

 این اثر مشتمل بر 6 فصل ذیل است:

 * مقدمه ‏ای بر پایش محیط با استفاده از روش‏ های خوانش مستقیم

 * تجهیزات دارای حسگر برای مواد شیمیایی خاص

 * وسایل و تجهیزات عمومی برای بررسی گازها و بخارات

 * وسایلی برای سنجش گازها و بخارات با ویژگی ‏های چند گانه:IR،GC/MS، GC

 *استفاده از سامانه ‏های رنگ سنجی برای نمونه برداری از گازها و بخارات

 * روش‏ های نمونه ‏برداری آنی ذرات معلق در هوا

  


 

حجم: MB

نویسندگان: دكتر مهربان صادقی، مهندس بهمن بنایی قهفرخی و مهندس سید راشد جزایری سورشجانی

انتشارات آثار سبحان     (1393)      170 صفحه      9200 تومان      تلفن: 66971040

در طی سال های اخیر مسیله عفونت‏های بیمارستانی و در معرض خطر قرار گرفتن پرسنل بیمارستانی، مراكز آزمایشگاهی و تحقیقاتی، دندانپزشكان و غیره در مقابل باكتری‏ها، ویروس‏ها و قارچ‏ها یكی از مسایل عمده مورد توجه سازمان‏های بین‏المللی به ویژه سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است. بگونه‏ای كه بسیاری از این آلودگی‏ها قابل كنترل و قسمت اعظم این عفونت‏های ایجاد شده به علت بی‏دقتی و سهل انگاری در نگهداری و حمل و نقل مواد زاید بوجود آمده است. بنابراین ارزیابی كمی و كیفی از مواد زاید بیمارستانی و سایر پارامترهای وابسته به مسیولان این امكان را می‏دهد كه بر مبنای اطلاعات و آمار موجود بتوانند خط مشی كلی، وسایل و تجهیزات مورد نیاز، نیروی انسانی و هزینه‏های مربوطه را برآورد و برنامه‏ریزی نمایند. توجه به مواد زاید خطرناك از جمله مواد زاید بیمارستانی و این تفكر كه این مواد به شدت برای محیط زیست خطرناك بوده و در درازمدت صدمات جبران ناپذیری را بر سلامت عمومی و محیط زیست وارد می‏سازد جهت ارایه روش اقتصادی و كاربردی كنترل این گونه مواد مسیله ای است كه باید به طور جدی بدان پرداخت. اثرات سوء مواد زاید خطرناك، كشورها را بر آن داشت تا قوانین و مقرراتی را در رابطه با حمل و نقل و دفع این مواد تنظیم كنند تا كنترل اصولی بر آنها صورت گیرد. بطور كلی جمع‏آوری، تصفیه و دفع مواد زاید جامد از نظر مهندسی بهداشت محیط یك مسیله عادی نبوده بلكه یك مشكل زیست محیطی می‏باشد و دفع اصولی این مواد زاید مشتمل بر رعایت نكات فنی از محل تولید تا محل دفع می‏باشد كه باید با روش فنی و اصولی صورت گیرد. كتاب حاضر در هشت فصل به عنوان گامی موثر در این راستا مهمترین جوانب مدیریت بهداشت محیط بیمارستا ن‏ها و راهنمای فنی ارزیابی و دفع زباله های بیمارستانی را مورد بحث قرار می‏دهد، روش های ارزیابی و بی خطرسازی، استفاده از دستگاه ها و كاربرد تكنولوژی ساده و مناسب با نوع پسماند و شرایط محیط و ارایه طریق در عدم وابستگی به خارج از جمله موارد اساسی در این مجموعه است.

 


 

حجم: MB

نویسندگان: نسرین جوادی و علی بهبودی املشی

انتشارات آوای قلم     (1392)      322 صفحه      20000 تومان      تلفن: 66591504

كتاب اصول و كاربرد سیستم‏های گیاهان آبزی در تصفیه فاضلاب (فناوری گیاه‏پالایی آبی) به عنوان یك اثر علمی- تحقیقاتی نوین و ارزشمند كه به تلاش و همت كارشناسان شركت آب و فاضلاب روستایی قزوین و با حمایت معنوی و مادی این شركت نگاشته و به زیور طبع آراسته شده است، به عنوان یك كتاب مرجع و درسی كامل به‌خوبی خواهد توانست، پاسخگوی نیاز كارشناسان، دانشجویان و مهندسین صنایع فرآیندی و نیز مراكز مختلف علمی و تحقیقاتی و همچنین اساتید دانشگاه‏های كشور در این حوزه كاربردی باشد.

 

 


 

حجم: MB

نویسنده: فرزانه طهموریان

انتشارات امید انقلاب     (1392)      328 صفحه     20000 تومان      تلفن: 66480550

کتابی که هم اینک در پیش روی شما است، حاصل ده سال فیش‌برداری و بررسی کتب تخصصی مهندسی محیط زیست و بازیافت با هدف استخراج لغات پر کاربرد و اصطلاحات ویژه این علوم است. معانی درج شده برای این لغات نیز پس از مشورت با برخی از برجسته‌ترین اساتید رشته‌های ذیربط و تدقیق کتب شناخته شده فارسی در این زمینه‌ها، انتخاب شده است.

متأسفانه هم اینک مطالعه پاره‌ای از کتب مهندسی محیط زیست و بازیافت به دلیل به کارگیری واژگان نامأنوس و بعضاً اشتباه، با چالش‌هایی جدی همراه است به طوری که در برخی مواقع خوانندگان فارسی زبان تمایل بیشتری به مطالعه متون اصلی بعضی از کتاب‌های ترجمه شده دارند.

قدم‌های نخست در تدوین کتاب حاضر توسط نگارنده به همراهی استاد ارجمند پروفسور Dag Henricson در دانشگاه Boras برداشته شد و طی آن سرشناسه‌های اصلی لغات حاضر تعیین شدند.

 


 

حجم: MB

مترجم: دکتر ذبیح اله یوسفی

انتشارات خانیران     (1392)      386 صفحه     23000 تومان      تلفن: 66120429

این اثر می‌تواند برای دانشجویان رشته‌های مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، رشته‌های مختلف شیمی، عمران، آب و فاضلاب و مهندسین مشاور در طرح‌های فاضلاب صنعتی، کارشناسان شرکت‌های مهندسی آب و فاضلاب و خدمات شهری و مشاوران طراحی صنایع و همه اساتید و متخصصین در موضوع تصفیه فاضلاب صنعتی مفید و موثر باشد و برای بهره‌برداران و نگهداران تصفیه‌خانه‌های فاضلاب‌های صنعتی، ممکن است ارائه‌دهنده راهکارهایی برای حل مشکلات باشد.

کتابی که هم اکنون پیش روی شماست در فصل اول به کلیات تصفيه فاضلاب‌های صنعتي و در فصل دوم به اندازه‌گيري جريان، خصوصيات و مطالعات تصفيه‌پذيري فاضلاب‌های صنعتي و در فصل سوم به عملیات واحد و فرآیندهای واحد در تصفیه فاضلاب‌ها و در فصول چهارم و پنجم به آلودگی جریان آب و خودپالایی و پیش‌تصفيه فاضلاب‌های صنعتي می‌پردازد و از فصل 6 تا 21 به ویژگی‌ها و منابع تولید فاضلاب در دستجات عمده صنایع می‌پردازد. شما در این کتاب بخوبی با تصفیه فاضلاب‌های صنعتی در صنایع بزرگی مثل نساجی در فصل 6، صنایع لبنی در فصل 7، صنایع ذبح و بسته‌بندی گوشت، پردازش ماهی و ماکیان و پرداخت زائدات در فصل 8، صنایع دباغی در فصل 9، صنایع قند و شکر در فصل 10، صنایع کاغذ و خمیر کاغذ در فصل 11، صنایع تخمیر در فصل 12، صنایع مهندسی (استخراج زغال سنگ و معادن فلزات آهنی و غیرآهنی و تولید آهن و فولاد ) در فصل 13، صنعت پالایش نفت و صنایع پتروشیمی در فصول 14 و 15، صنايع توليد کود و آفت‌کش‌ها درفصل 16، صنایع تولید روغن گیاهی، مواد غذایی و صنایع وابسته (فرآورش میوه، برنج، قهوه، شیرینی‌پزی و نشاسته ) در فصل 17، صنایع تولید رنگ و مواد رنگی در فصل 18، صنایع تولید لاستیک در فصل 19، زائدات رادیواکتیو در فصل 20، تولیدات مواد شيميايي آلي و معدنی در فصل 21 آشنا می شوید و در فصل 22 تصفيه‌خانه‌هاي مشترك تصفيه فاضلاب مورد بحث قرار می گیرد.

 


 

حجم: MB

نویسندگان: دکتر محمد تقی قانعیان، مهندس محبوبه دهواری، مهندس محسن سعدانی و دکتر قادر غنی زاده

انتشارات آثار سبحان     (1392)      432 صفحه     29500 تومان      تلفن: 66971112

کتاب حاضر با عنوان درسنامه جامع بهداشت محیط به منظور ارتقای سطح علمی و آمادگی هر چه بیشتر شرکت کنندگان در آزمون‏ های ورودی به دوره‏ های کارشناسی ارشد و دکترای این رشته تالیف شده است. این کتاب حاوی پنج فصل مجزا شامل آب، فاضلاب، مواد زائد جامد، هوا و کلیات می ‏باشد و به منظور بهره ‏وری بیشتر در پایان هر فصل از کتاب به نکات کلیدی آن مبحث اشاره شده است.

 


 

حجم: MB

مولفان: دکتر محمدرضا خانی و همکاران

انتشارات خانیران      (1391)       445 صفحه      20000 تومان     تلفن: 66965396

کتاب حاضر پنجمین کتاب از سری کتاب‌ های 20 جلدی محیط‌زیست و بهداشت محیط بوده است که برای آمادگی هر چه بیشتر داوطلبان آزمون ‌های کارشناسی ارشد و دکتری تهیه و تدوین گردیده است. این کتاب مشتمل است بر: کاربرد سموم و مبارزه با ناقلین، صدا و صوت، ارزیابی محیط ‌زیست، آلودگی خاک، پرتوها و مواد رادیواکتیو، بهداشت مواد غذایی، نور، روشنایی و سایر مباحث. لازم به ذکر است که در هر عنوان از این مجموعه بیش از ده ‌ها منبع داخلی و خارجی جدید و قدیم مورد استفاده قرار گرفته و از نظر تنوع و گستردگی مطالب بسیار غنی می ‌باشند.

 


 

حجم: MB

مولفان: دکتر خانی و دکتر شریفی‌پور

انتشارات خانیران      (1391)       251 صفحه      12000 تومان     تلفن: 66965396

کتاب حاضر اولین کتاب از سری کتاب‌های 20 جلدی محیط ‌زیست و بهداشت محیط بوده است که برای آمادگی هر چه بیشتر داوطلبان آزمون‌ های کارشناسی ارشد و دکتری تهیه و تدوین گردیده است. این کتاب مشتمل است بر: آب در طبیعت، آلودگی آب، معیارهای کیفی آب، آزمایش ‌های آب، استانداردهای آب و اثرات آلودگی آب. لازم به ذکر است که در هر عنوان از این مجموعه بیش از ده ‌ها منبع داخلی و خارجی جدید و قدیم مورد استفاده قرار گرفته و از نظر تنوع و گستردگی مطالب بسیار غنی می‌ باشند.

 


 

حجم: MB

مولفان: محمدرضا سرافرازی اردکانی و محمد تقی جعفرزاده

انتشارات حک      (1391)       1800 صفحه      تلفن: 22899643

بهره برداری روزافزون از منابع نفت و گاز، احتمال آلودگی منابع آب را به مواد نفتی افزایش داده و سلامتی آن را با تهدید جدی مواجه نموده و حفاظت از محیط زیست رودخانه ها و دریاها در مقابل آلودگی به مواد نفتی را به یک ضرورت غیر قابل تردید تبدیل کرده است. لذا تصویب قوانین داخلی و بین المللی، معاهدات دوجانبه و چندجانبه و همکاری های بین المللی می تواند زمینه ساز انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترلی مفید و اثربخش باشد. به این منظور کنوانسیون ها و پروتکل های بین المللی و منطقه ای متعددی در این خصوص به امضاء رسیده و قوانین و آیین نامه هایی نیز در کشور به تصویب رسیده است. با توجه به مجاورت بسیاری از مجتمع های پتروشیمی در کنار دریا، مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجموعه حاضر را که حاوی مرتبط ترین کنوانسیون ها و پروتکل های بین المللی و قوانین و آیین نامه های داخلی در زمینه حفاظت از محیط زیست دریایی را گردآوری نموده و در اختیار شرکت های پتروشیمی قرار داده است.

 


 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه