حجم: MB

نویسندگان: مهدی جهانگیری، اكبر رستم آبادی و محمد امین نوروزی

انتشارات فن آوران      (1393)      288 صفحه     17000 تومان      تلفن: 66953998

جلد سوم کتاب ارزیابی و مدیریت ریسک تحت عنوان «شاخص‌های ریسک» به تشریح مبانی و انواع شاخص‌های ریسک اختصاص یافته و در هشت فصل تهیه شده است.

در فصل اول ضمن بیان کلیات و مبانی ارزیابی ریسک کمی، پرکاربردترین شاخص‌های ریسک در صنایع فرایندی معرفی شده‌اند. در فصل دوم به معرفی دو شاخص جدید و کاربردی در ارزیابی ریسک در فاز اولیه و طرح ریزی صنایع فرایندی پرداخته شده است. در فصل سوم نیز شاخص‌های ایمنی ذاتی مورد بحث قرار گرفته شده که توسط این شاخص‌ها، به جای کنترل از طریق سامانه‌های حفاظتی (اصول ایمنی خارجی) خطرات موجود در فرایند به طور ذاتی حذف و از آن‌ها اجتناب می‌شود.

فصل چهارم به معرفی شاخص خطر حادثه (AHI) می‌پردازد که یک روش چندگانه رتبه بندی خطر در صنایع  فرآیندی است و به عنوان یک سامانه جدید، برای ارزیابی جامع و سریع آسیب‌های ایجاد شده در صنایع فرآیند شیمیایی، تدوین شده است. در فصل پنجم شاخص SWeHI، که ابزاری جدید برای ارزیابی و شناسایی سریع و جامع ایمنی و خطر در صنایع فرایندی می‌باشد، معرفی شده است، که علاوه بر شناسایی و رتبه بندی خطرات، اقدامات ایمنی مورد نیاز برای کاهش آن‌ها را نیز مشخص می‌نماید. در فصل ششم و هفتم دو شاخص مهم انجمن مهندسی شیمی آمریکا (AIChE) شامل شاخص مواجهه شیمیایی (CEI) و شاخص خطر حریق و انفجار  (F&EA) شرح داده شده است. نهایتا در فصل هشتم کتاب، شاخص ELMERI معرفی شده است که با استفاده از این شاخص می‏توان با مشاهده ایستگاه‌های کار (شامل مشاهده کلیه جنبه‌های ایمنی و بهداشت مانند استفاده از وسایل حفاظت فردی، ایمنی ماشین آلات، بهداشت صنعتی و جنبه‌های ارگونومیک محیط کار) میزان سطح رعایت موازین ایمنی و بهداشتی صنعت مورد نظر و حتی علل بالقوه را در رخداد حوادث شناسایی و برآورد نمود.

کتاب حاضر می‌تواند به عنوان راهنمایی جهت ارزیابی ریسک مورد استفاده علاقه‌مندان و شاغلین واحدهای HSE در صنایع و همچنین دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی HSE، مهندسی ایمنی، مهندسی بهداشت حرفه‌ای، مهندسی محیط زیست و سایر رشته‌های مرتبط قرار گیرد.

 


 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه