حجم: MB

نویسندگان: دكتر زهرا ناصر زاده، مهندس مسعود الله ياری مهربانی و مهندس زهرا سادات مير حبيبی

انتشارات فن آوران     (1393)      256 صفحه      14000 تومان      تلفن: 66953998

به جهت پیشگیری و یا کاهش ریسک حوادث مختلف، نیازمند پیاده سازی روش هایی در حیطه علم مدیریت ریسک می باشیم. هدف از مدیریت ریسک، شناسایی، ارزیابی، حذف و یا کنترل کانونهای خطر در محیط کار می باشد. ارزیابی ریسک یکی از مهمترین مراحل مدیریت ریسک است که ابزار قدرتمندی را جهت اولویت بندی ریسکهای موجود در محیط کار ایجاد می کند.

یکی از این ابزارها، نرم افزار معروف و کاربردی ™ BowTie Pro می‏باشد. این ابزار نمودارهای پاپیونی قدرتمندی از فرآیند ارزیابی ریسک ارائه میدهد که حتی توسط غیر متخصصین رشته ایمنی نیز به آسانی قابل درک است. هنگامی که درخت خطا در سمت چپ و درخت رویداد در سمت راست ترسیم می‏شود؛ و وقتی که خطر در مرکز نمودار و وسط این دو درخت به عنوان گره قرار می‏گیرد نهایتاً نمودار حاصل به شکل یک پاپیون در می ‏آید. مدل پاپیونی تکنیک ساختار یافته ‏ای جهت ارزیابی ریسک در مواردی است که رویکردهای کیفی به لحاظ عملکرد، ناممکن و یا نامطلوب به نظر می‏رسند. به همین دلیل است که این مدل امروزه به مدلی پرکاربرد تبدیل شده است. این نرم افزار به طور گسترده جهت ارزیابی ریسکهای بهداشتی، ایمنی، زیست محیطی، اقتصادی، تجاری، امنیتی و ... به کار می‏رود لذا طیف کاربران این ابزار بسیار گسترده بوده و به رشته‏ های مهندسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست محدود نمی‏شود. این کتاب می‏تواند به عنوان راهنمایی جهت ارزیابی ریسک‏های مختلف در هر سازمان و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

 


 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه