حجم: MB

نویسندگان: داسماعيل زارعی و علی درمحمدی

انتشارات فن آوران     (1393)      256 صفحه      12500 تومان      تلفن: 66953998

امروزه انجام مطالعات ارزیابی ریسک عددی و ارزیابی پیامد به همراه طراحی لایه ‏های حفاظتی در برابر رویدادهای فاجعه آمیز جزء الزامات طراحی واحد‏های فرآیندی است و بدون انجام چنین مطالعاتی نمی‏توان حاشیه ایمنی قابل قبول برای راه اندازی و عملیات واحدهای فرآیندی انتظار داشت، هر چند وقوع حوادثی مانند حادثه فلیکس بارو و حادثه بوپال در حدود 40 سال پیش باعث وضع قوانین ایمنی و رشد چشمگیری در ارتقاء سطح ایمنی صنایع فرآیندی شد، اما وقوع آتش سوزی و انفجارهای مهیب در کارخانه کود شیمیایی تگزاس در اواسط 2013 منجر به بيش از 160 نفر كشته و مجروح، تخریب قابل ملاحظه ساختمانهای مجاور و خساراتهای مالی سنگینی شد که به همراه بسیاری از حوادث مرگبار دیگر اخیر، اهمیت و ضرورت انجام مطالعات ارزیابی ریسک عددی و جامع را بیش از پیش به منظور ایمن سازی صنایع فرآیندی متوجه متخصصان این حوزه می گرداند. روشهای متعددی برای انجام مطالعات ارزیابی ریسک در صنایع فرآیندی وجود دارد، اما تنها روشهای اندکی قادر به ارائه نتایج کاملاً عددی و برآورد دقیق و مهندسی از ریسک مخاطرات این صنایع به منظور تصمیم ‏گیری در حوزه مدیریت ریسک می‏باشند.

هدف این کتاب معرفی بهترین روش ارزیابی ریسک کمی و دو روش پرکاربرد و جدید ارزیابی ریسک نیمه کمی در صنایع فرآیندی است. این کتاب در چهار فصل نگارش شده است. فصل اول در مورد کلیات ارزیابی ریسک است و در فصول دوم، سوم و چهارم به ترتیب به تشریح روش ارزیابی ریسک کمی(QRA)، روش آنالیز لایه های محافظ (LOPA) و شاخص حریق و انفجار DOW پرداخته شده است. در نگارش این کتاب سعی شده از کتابهای رفرنس معتبر این حوزه که اغلب آنها جزء انتشارات انیستیتو مهندسی شیمی آمریکا (AIChE) و مرکز ایمنی صنایع شیمیایی (CCPS) است، استفاده گردد. در هر فصل به منظور تشریح شفاف اهداف آموزشی این کتاب و درک بهتر خوانندگان محترم، مثالهای کاربردی و واقعی متعددی بیان شده است.

این کتاب برای دانش آموختگان و دانشجویان مهندسی بهداشت حرفه‏ای، مهندسی ایمنی، مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست و مهندسی شیمی و ... جهت اهداف ارزیابی ریسک، ارزیابی و مدلسازی پیامد و تعیین میزان عملکرد لایه‏ های حفاظتی و ... می‏تواند بکار گرفته شود. همچنین این کتاب می‏تواند برای اهداف تدریس دانشگاهی، انجام پروژه ‏های ارزیابی ریسک در صنایع و ... نیز استفاده گردد.

 


 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه